| Home Forum Classifieds Gallery Chat Room Articles Download Recommend Advertise About Us Contact
GBritain.net - wiadomosci, informacje, forum , ogloszenia, Wielka Brytania
GBritain.net - miejsce spotkań Polaków w Wielkiej Brytanii Szukaj na GBritain.net
Serwisy główne
Strona główna
Wiadomości
Artykuły
Ogłoszenia
Forum
Czat room
Kalendarium
Galeria zdjęć
Pobieralnia
Słownik PL-EN
Wyszukiwarka
Reklama
















Artykuły > Edukacja > Polskie szkoły w Wielkiej Brytanii
W Wielkiej Brytani istnieje wiele polskich szkół sobotnich, w których dzieci mogą kontynułować naukę języka ojczystego. Wszystkie szkoły dziełają pod patronatem Polskiej Macierzy Szkolnej. Uczą się w nich dzieci od 4-go do 18-go roku życia. Zajęcia w takich szkołach odbywają się raz w tygodniu (sobota) przeważnie w godzinach przed południowych.

Każda ze szkół polskich realizuje ramowy lub uzupełniający plan nauczania w zakresie szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum ogólnokształcącego. Ramowy plan nauczania obejmuje wszystkie przedmioty nauczania obowiązujące w poszczególnych typach szkół polskiego systemu oświaty. Natomiast na uzupełniający plan nauczania składają się następujące przedmioty:
- język polski,
- historia Polski,
- geografia Polski,
- wiedza o społeczeństwie.

Do szkół polskich przyjmowane są dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą lub stale zamieszkałych za granicą oraz dzieci osób pochodzenia polskiego lub narodowości polskiej niebędących obywatelami polskimi.
Niestety, polskie placówki najczęściej nie mają swoich własnych siedzib i korzystają z gościnności zaprzyjaźnionych szkół angielskich, klubów lub parafii czy stowarzyszeń polonijnych. Wszystko przez problemy finansowe i chroniczny brak funduszy. Ponieważ szkoły nie są dofinansowywane z budżetów państwowych (ani polskiego, ani brytyjskiego) – choć zdarzają się dotacje ze strony władz, głównie samorządowych – utrzymują się przede wszystkim ze składek rodziców. Te najczęściej wahają się w granicach 120-230 Ł za rok nauki. Jeżeli jednak rodzice posyłają do tej samej szkoły więcej niż jedno dziecko, mogą liczyć na zniżki.
Młodzi Polacy uczą się zarówno z podręczników takich, z jakich korzystają ich rówieśnicy w kraju, ale często jako pomoce naukowe służą im publikacje wydawane specjalnie w tym celu przez Polską Macierz Szkolną. To właśnie dzięki PMS, młodzi Polacy – zgodnie z brytyjskim systemem edukacji – mogą zdawać w polskich szkołach zarówno tzw. małą, jak i dużą maturę. Oczywiście z przedmiotów ojczystych.

Co powinni zrobić rodzice, którzy razem z dziećmi będącymi w wieku obowiązku szkolnego (od 7 roku życia do ukończenia gimnazjum) lub w wieku obowiązku nauki (od ukończenia gimnazjum do 18 roku życia), wyjeżdżają za granicę?
1. W przypadku dziecka, które podlega:
a) obowiązkowi szkolnemu - powiadomić dyrektora szkoły podstawowej lub gimnazjum, w obwodzie którego dziecko mieszka, o wyjeździe i przewidywanym czasie pobytu dziecka za granicą.
b) obowiązkowi nauki - powiadomić gminę, na terenie której dziecko mieszka, o wyjeździe i przewidywanym czasie pobytu dziecka za granicą.
2. Zasięgnąć informacji w ambasadzie lub konsulacie kraju, do którego rodzice wraz z dziećmi wyjeżdżają, o dokumentach, które będą niezbędne do przyjęcia dziecka do szkoły kraju pobytu.

Spełnianie obowiązku szkolnego i obowiązku nauki przez dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą może odbywać się przez:
1. uczęszczanie do szkoły polskiej realizującej ramowy plan nauczania;
2. uczestniczenie w kształceniu na odległość (korespondencyjnie), obejmującym realizację ramowego planu nauczania, prowadzonym przez szkołę polską;
3. uczęszczanie do szkoły kraju, w którym przebywają;
4. uczęszczanie do szkoły europejskiej działającej na podstawie Konwencji o Statucie Szkół Europejskich.

Wszystkie szkoły polskie wydają świadectwa szkolne dopuszczone od obrotu prawnego. Oznacza to, że dzieci, które uczęszczały do szkoły kraju czasowego pobytu i szkoły polskiej realizującej uzupełniający plan nauczania, nie będą musiały po powrocie do Polski składać egzaminów klasyfikacyjnych z języka polskiego, historii Polski, geografii Polski i wiedzy o społeczeństwie.



strony: [1] [2]
komentarz[4] |
O portalu  |  Prywatność  |  Napisali o nas  |  Partnerzy  |  Polecaj nas  |  Faq  |  Rss Współpraca  |  Reklama  |  Kontakt / Redakcja
© 2004 - 2024 www.GBritain.net - All Rights Reserved / Wszelkie prawa zastrzeżone  |  ISSN 1898-9241   |   [polityka cookies]