| Home Forum Classifieds Gallery Chat Room Articles Download Recommend Advertise About Us Contact
GBritain.net - wiadomosci, informacje, forum , ogloszenia, Wielka Brytania
GBritain.net - miejsce spotkań Polaków w Wielkiej Brytanii Szukaj na GBritain.net
Serwisy główne
Strona główna
Wiadomości
Artykuły
Ogłoszenia
Forum
Czat room
Kalendarium
Galeria zdjęć
Pobieralnia
Słownik PL-EN
Wyszukiwarka
Reklama
















Artykuły > Gospodarka - Finanse > Jobseeker’s Allowance - Zasiłek dla bezrobotnych w UK
Komu przysługuje zasiłek
Zasiłek dla bezrobotnych przysługuje osobom bezrobotnym lub pracującym mniej niż 16 godzin tygodniowo, które jednocześnie są zdolne do pracy, aktywnie szukają pracy i nie osiągnęły wieku emerytalnego (65 lat dla mężczyzn, 60 lat dla kobiet). Prawa do skorzystania z pomocy socjalnej dla bezrobotnych ma każdy rezydent Wielkiej Brytanii. Status rezydenta należy się osobie, która pochodzi z jednego z państw Wspólnoty, a przebywa i pracuje na terenie innego kraju Unii Europejskiej. Dokumentem, który potwierdza rezydenturę jest Resident Permit. Można go otrzymać po przepracowaniu roku, wysyłając aplikację w tej sprawie do Home Office. Warto wiedzieć, że jest on jedynie poświadczeniem praw, które posiada pracownik automatycznie po upływie 12 miesięcy od swego zatrudnienia. Choć Resident Permit jest pomocny podczas starania się o pomoc socjalną, to nie jest niezbędny do jej zdobycia.

Wysokość świadczenia
Maksymalne kwoty, które można uzyskać to:
a) Osoby samotne w wieku 18-24 lat - £ 45,50 – tygodniowo.
b) Osoby samotne w wieku powyżej 25 lat - £ 57,45 – tygodniowo.
c) Osoby będące w związkach powyżej 18 roku życia (obie osoby muszą mieć 18 lat) - £ 90,10 – tygodniowo.
d) Osoby samotnie wychowujące dzieci - £57,45 – tygodniowo.

Ubieganie się o zasiłek
Aby zarejestrować się jako osoba aktywnie poszukująca pracę, należy udać się lub zadzwonić do lokalnego Jobcentre Plus. Otrzymasz odpowiednią aplikację, którą będziesz musiał wypełnić i zabrać wraz z dokumętem potwierdzającym Twoją tożsamość na New Jobseeker Interview, czyli spotkanie w sprawie przyznania zasiłku. Pracownik biura wytłumaczy Ci jakie zasady będą Cię obowiązywały, oraz jak możesz poprawić swoje szanse na szybsze znalezienie pracy. Jeśli po upływie 6 miesięcy osoba otrzymująca Jobseeker's Allowance nie znajdzie pracy, zostanie wezwana na kolejne spotkanie, w celu ponownego sprawdzenia jej sytuacji.

Formy otrzymywania płatności
Płatności dokonywane są co dwa tygodnie. Rodzaje płatności możesz sobie wybrać na takie jaki będą najbardziej Ci odpowiadały:
a) przelew na konto.
b) Przekaz pocztowy
c) Przelew na konto oszczędnościowe

Pamętaj
Jeśli masz oszczędności większe niż £ 6.000 moze zostać Ci przyznana mniejsza kwota zasiłku.
Z kolei gdy Twoje oszczędności przekroczą sumę większą niż £ 16.000 możesz nie zakwalifikować się do pobierania świadczenia.
O każdej zmianie Twojej sytułacji powinieneś jak najszybciej poinformować swoje biuro np. kiedy pojdziesz do szpitala, kiedy znajdziesz pracę płatna lub volontariat.

-------------------

Czy możesz wyjechać do innego państwa, nie tracąc prawa do świadczenia z tytułu bezrobocia?
W Unii Europejskiej obowiązuje zasada swobodnego przepływu osób. W praktyce oznacza to, że będąc obywatelem Polski, możesz mieszkać i pracować lub prowadzić działalność na własny rachunek w każdym innym państwie członkowskim UE.
Co więcej prawo unijne przewiduje możliwość sumowania okresów stażu pracowniczego „zdobytych” w różnych państwach członkowskich, po to, abyś w razie utraty pracy mógł pobierać odpowiednie świadczenia z tytułu bezrobocia.

Okresy zatrudnienia lub ubezpieczenia są wykazywane ( art. 80 Rozporządzenia 574/72 ) na formularzu E-301, przesyłanym między właściwymi instytucjami.

Jeżeli zatem...
... jesteś obywatelem Polski, ale ostatnio pracowałeś w Wielkiej Brytanii, to wg brytyjskiego prawa określone zostaną : Twoje prawo do zasiłku, jego wymiar i czas wypłacania. Jednocześnie to Wielka Brytania będzie zobowiązana do wypłaty Tobie zasiłku, a także do przesłania go do innego państwa (o ile wyjedziesz w celu poszukiwania pracy nawet do Polski).




strony: [1] [2] [3]
komentarz[2] |
O portalu  |  Prywatność  |  Napisali o nas  |  Partnerzy  |  Polecaj nas  |  Faq  |  Rss Współpraca  |  Reklama  |  Kontakt / Redakcja
© 2004 - 2024 www.GBritain.net - All Rights Reserved / Wszelkie prawa zastrzeżone  |  ISSN 1898-9241   |   [polityka cookies]