| Home Forum Classifieds Gallery Chat Room Articles Download Recommend Advertise About Us Contact
GBritain.net - wiadomosci, informacje, forum , ogloszenia, Wielka Brytania
GBritain.net - miejsce spotkań Polaków w Wielkiej Brytanii Szukaj na GBritain.net
Serwisy główne
Strona główna
Wiadomości
Artykuły
Ogłoszenia
Forum
Czat room
Kalendarium
Galeria zdjęć
Pobieralnia
Słownik PL-EN
Wyszukiwarka
Reklama
















Artykuły > Ciekawostki - Rozrywka > Hazard na Wyspach
Są wszechobecne. Jedne z najczęściej odwiedzanych miejsc w Wielkiej Brytanii. Zasadniczo trudno sobie bez nich wyobrazić kawałek miejskiego krajobrazu obok fish and chips, lokali serwujących kebaby i specjały kuchni tureckiej i małych, lokalnych sklepików z żywnością. Mowa oczywiście o zakładach bookmakerskich, w których lwią część swego czasu spędza duża część społeczeństwa zamieszkującego wyspy brytyjskie.

Pierwsze wzmianki o zakładach hazardowych pochodzą jeszcze z czasów poprzedzających panowanie Wilhelma Zdobywcy i sięgających czasów mitycznego króla Artura. Już w opowieściach o rycerzach Okrągłego Stołu znaleźć można elementy hazardu (wśród obserwujących zmagania rycerzy na turniejach panował zwyczaj obstawiania poszczególnych konkurentów i zakładania się o wynik poszczególnych walk). Zarówno władza świecka jak i duchowna nie omieszkała opodatkowywać prowadzących lokale, w których uprawiano grę w kości, w karty czy też prowadzono jakąkolwiek działalność hazardową. Wiele podobnych zakładów prowadziło swoją działalność nielegalnie, wliczając ryzyko wykrycia i ewentualnych kar w koszty prowadzenia tego typu działalności.

Z czasem rządzący w Wielkiej Brytanii doszli do wniosku, że skoro ukrócić hazardu nie sposób, to należy ciągnąć z niego zyski. W czasach już nam współczesnych, w roku 1961, będący wówczas u władzy gabinet Harolda MacMillanna zalegalizował miejsca, w których prowadzono zakłady bookmakerskie i wprowadził szereg prawnych rozwiązań, mających na celu gwarancje uczciwości i rzetelności tego typu procederu. Od tego czasu mamy do czynienia z ciągłym, nieprzerwanym wzrostem tego typu działalności. Swego czasu w Wielkiej Brytanii prowadziło działalność ponad 15 000 zakładów bookmakerskich. Obecnie, w wyniku konsolidacji, liczba ich spadła do około 8 500. Czterech największych, tzw. „high street” bookmakers to William Hill, Ladbrokes, Gala Group oraz państwowy ToteSport.

Zakłady bookmakerskie cieszą się niewątpliwie ogromną popularnością wśród angielskiego społeczeństwa. Obok wydawałoby się wrodzonej sympatii społeczeństwa angielskiego do wszelkiego rodzaju gier hazardowych, na popularność zakładów wpływ niewątpliwie ma, już wzmiankowane, korzystne dla nich (porównując chociażby ze Stanami Zjednoczonymi), obecne ustawodawstwo w Wielkiej Brytanii.

Bookmaker, bookie czy też – jak zwykło się go niekiedy określać w Polsce – bukmacher to organizacja lub osoba, która przyjmuje zakłady i może wypłacać wygrane w zależności od rezultatu. Chcąc zostać bookmakerem w Wielkiej Brytanii, należy postarać się o otrzymanie tzw. bookmaker's permit, które wydaje Betting Licensing Committee miejscowego Magistrates' Court. Pozwolenie jest wydawane po upewnieniu się, że kandydat ubiegający się o nie jest osobą odpowiednią.

Większość bookmakerów w Zjednoczonym Królestwie oferuje szeroką gamę zakładów, obejmujących zakłady w golfie, futbolu, tenisie, jak również te dotyczące wyścigów konnych i wyścigów chartów. Obecnie u niektórych bookmakerów zakładać można się o takie rzeczy jak prawdopodobieństwo tego, czy spadnie śnieg na święta Bożego Narodzenia, a także, jakie będą wyniki wyborów parlamentarnych czy kto okaże się zwycięzcą popularnych reality shows takich jak Big Brother, The X Factor bądź I′m a Celebrity, Get Me out of Here.

Ponieważ brytyjski sektor hazardowy jest ważną gałęzią brytyjskiej gospodarki, powstała konieczność jego prawnej regulacji i powołania szerokiej gamy instytucji, które miałyby za zadanie organizowanie i czuwanie nad prawidłowym i zgodnym z obowiązującymi przepisami przebiegiem poszczególnych dziedzin hazardu. Wypada wymienić najważniejsze z nich.

Na samym szczycie rządowym ciałem, które kontroluje sferę hazardową w Wielkiej Brytanii jest departament do spraw kultury, mediów i sportu (Departament for Culture, Media and Sport). Jest on odpowiedzialny za prawo regulujące gry hazardowe i wyścigi, a także jest ich sponsorem. Nie od rzeczy będzie wspomnieć w tym miejscu, że w chwili obecnej wspomniany wyżej departament jest w trakcie wdrażania nowego ustawodawstwa dotyczącego gier hazardowych, które do września 2007 ma zastąpić wszystkie dotychczasowe regulacje w tej materii. Głównym celem tego tzw. new Gambling Act 2005 jest przeciwdziałanie przestępstwom w dziedzinie gier hazardowych, zapewnienie do nich równego i otwartego dostępu, a zarazem chronienie przed nim dzieci i osób dorosłych podatnych na uzależnienie od hazardu.



strony: [1] [2]
komentarz[0] |
O portalu  |  Prywatność  |  Napisali o nas  |  Partnerzy  |  Polecaj nas  |  Faq  |  Rss Współpraca  |  Reklama  |  Kontakt / Redakcja
© 2004 - 2024 www.GBritain.net - All Rights Reserved / Wszelkie prawa zastrzeżone  |  ISSN 1898-9241   |   [polityka cookies]