| Home Forum Classifieds Gallery Chat Room Articles Download Recommend Advertise About Us Contact
GBritain.net - wiadomosci, informacje, forum , ogloszenia, Wielka Brytania
GBritain.net - miejsce spotkań Polaków w Wielkiej Brytanii Szukaj na GBritain.net
Serwisy główne
Strona główna
Wiadomości
Artykuły
Ogłoszenia
Forum
Czat room
Kalendarium
Galeria zdjęć
Pobieralnia
Słownik PL-EN
Wyszukiwarka
Reklama
















Artykuły > Gospodarka - Finanse > Na chorobowym
Jedną z największych obaw Polaków pracujących na Wyspach jest: co ze mną będzie, gdy zachoruję? Jak będę w stanie zarobić na swoje utrzymanie? Na szczęście brytyjskie prawo zapewnia pewną pomoc finansową w takiej sytuacji.

Wyjasnia Ewa Manno – doradca imigracyjny

Statuory Sick Pay, czyli nasze stare, dobre „chorobowe” otrzymuje pracownik, który nie jest w stanie wykonywać swoich obowiązków z powodu choroby. SSP jest wypłacany przez pracodawcę przez okres nie dłuższy niż 28 tygodni.

Czy przysługuje mi chorobowe?
Tak, jeśli podpisałeś umowę o pracę. Nawet jeśli zachorujesz podczas swojego pierwszego dnia w pracy, będziesz upoważniony do otrzymania SSP. Jednak musisz spełnić kilka warunków:
- musisz mieć ukończone 16 lat i nie więcej niż 65 lat,
- powinieneś chorować przez co najmniej cztery dni z rzędu (włączając weekendy i święta państwowe). Czas ten jest określany jako Okres Braku Zdolności do Pracy (Period of Incapacity for Work),
- musisz zarabiać co najmniej £84 tygodniowo (brutto).

Kiedy zacznę otrzymywać zasiłek?
SSP jest zwykle wypłacany za dni, które normalnie spędziłbyś w pracy. Nazywane są one dniami zaliczanymi (Qualifying Days). Nie otrzymujesz chorobowego przez pierwsze 3 dni zaliczane.

Ile dostanę?
Zasiłek chorobowy wynosi £70.05 tygodniowo.

Jak ubiegać się o chorobowe?
Aby otrzymać SSP, musisz powiadomić pracodawcę o swojej chorobie możliwie jak najszybciej. Firma, w której pracujesz może mieć swoje własne przepisy dotyczące chorobowego. Warto się z nimi zapoznać zawczasu.
Pracodawca nie ma prawa nalegać, żebyś powiadamiał go o chorobie:
- wcześniej, niż w pierwszy dzień zaliczany,
- na specjalnym formularzu,
- częściej niż raz tygodniowo w ciągu choroby.
Uwaga!
Pracodawca może nie wypłacić chorobowego, jeśli powiadomisz go o chorobie później niż siedem dni od jej rozpoczęcia.

Twój pracodawca z pewnością zażąda dowodu choroby, w formie zaświadczenia od lekarza rodzinnego (sick note). Nie może jednak wymagać okazania takiego zwolnienia za pierwsze siedem dni choroby. Jedyne, o co może wtedy prosić, to wypełnienie przygotowanego przez niego formularza, lub o specjalny formularz SC2, który możesz otrzymać w twojej przychodni lub w najbliższym biurze HM Revenue & Customs. Znajdziesz go też w Internecie, na stronie: www.hmrc.gov.uk/forms/sc2.pdf.

Jak SSP jest wypłacany?
SSP zostanie ci wypłacony w ten sam sposób, co pensja.

Co jeszcze powinienem wiedzieć?
- Jeżeli pracujesz w więcej niż jednym miejscu, możesz być upoważniony do pobierania więcej niż jednego zasiłku chorobowego.
- Pracodawca nie może przerwać umowy o pracę, aby uniknąć wypłaty chorobowego.
- Gdy nie ma cię w pracy w związku z działalnością w związku zawodowym, nie otrzymasz chorobowego za ten dzień.
- Jeśli otrzymujesz zasiłek dla niepełnosprawnych (Incapacity Benefit lub Severe Disablement Benefit), nie będziesz upoważniony do chorobowego (SSP).

Czy w ciąży dostanę zasiłek chorobowy?
Jeśli otrzymujesz SSP ze względu na dolegliwości związane z ciążą, zasiłek zostanie wstrzymane na cztery tygodnie przed rozwiązaniem. Od tego momentu będziesz automatycznie upoważniona do otrzymywania zasiłku macierzyńskiego.

Co zrobić, jeśli mój pracodawca uzna, iż nie kwalifikuję się do chorobowego?
Jeśli uważasz, że decyzja twojego pracodawcy o odmowie chorobowego jest niesłuszna, gdy chorobowe nie zostało wypłacone w terminie lub suma jest zbyt niska, skontaktuj się z lokalnym biurem HM Revenue & Customs.
Gdy nie możesz otrzymać SSP lub okres jego płatności właśnie się skończył, poproś twojego pracodawcę o wypełnienie i oddanie w twoje ręce formularza SSP1. Następnie odeślij SSP1 do lokalnego biura opieki społecznej (social security office).

Oprac. Justyna Daszykowska

komentarz[1] |
O portalu  |  Prywatność  |  Napisali o nas  |  Partnerzy  |  Polecaj nas  |  Faq  |  Rss Współpraca  |  Reklama  |  Kontakt / Redakcja
© 2004 - 2024 www.GBritain.net - All Rights Reserved / Wszelkie prawa zastrzeżone  |  ISSN 1898-9241   |   [polityka cookies]