| Home Forum Classifieds Gallery Chat Room Articles Download Recommend Advertise About Us Contact
GBritain.net - wiadomosci, informacje, forum , ogloszenia, Wielka Brytania
GBritain.net - miejsce spotkań Polaków w Wielkiej Brytanii Szukaj na GBritain.net
Serwisy główne
Strona główna
Wiadomości
Artykuły
Ogłoszenia
Forum
Czat room
Kalendarium
Galeria zdjęć
Pobieralnia
Słownik PL-EN
Wyszukiwarka
Reklama
















Artykuły > Inne tematy > Inwazja grubasów
Brytyjczycy to najtłustszy naród Europy. Trzy czwarte społeczeństwa ma nadwagę, a 22 procent cierpi na chorobliwą otyłość. To cztery razy więcej niż przed ćwierćwieczem. Nadmiar tłuszczu jest na Wyspach przyczyną 30 tysięcy zgonów rocznie. I nadal tyją w tempie zastraszającym. Specjaliści wieszczą katastrofę demograficzną i bankructwo służby zdrowia.

W ciągu zaledwie kilku ostatnich miesięcy lokalne media obiegły historie tyleż kuriozalne, co w alarmujący sposób sygnalizujące skalę problemu. Głośna stała się sprawa chłopca Connora McCreaddiego, który w wieku 14 lat osiągnął wagę 89 kilogramów. Władze rozważały możliwość odebrania władzy rodzicielskiej jego matce, Nicoli McKeown, która została oskarżona o dopuszczenie do zagrażającego życiu nastolatka stanu. Dziecko zostało z matką tylko dlatego, iż zobowiązała się dołożyć wszelkich starań, aby chłopiec stracił na wadze. Pozostaje w tej chwili na specjalnie skomponowanej przez lekarzy diecie i realizuje program ćwiczeń.

Pod koniec zeszłego roku brytyjska armia musiała radykalnie złagodzić kryteria dotyczące dopuszczalnego stosunku masy ciała do wzrostu u rekrutów. Okazało się, że dwie trzecie z 16-latków nie może być według wcześniejszych przepisów dopuszczone do służby wojskowej. Przedtem u kandydatów dozwolona była umiarkowana nadwaga. Nowe przepisy musiały zezwolić na powołanie osób, których indeks BMI wskazuje, iż są otyłe.

Od porodówki po krematorium
Pediatrzy z całego kraju alarmują, że podczas gdy od 20 do 25 procent wagi ciała dziecka poniżej czwartego roku życia może stanowić tłuszcz, obecnie coraz częściej zdarza im się mieć do czynienia z pociechami, u których proporcja ta przekracza normę nawet dwukrotnie.

Według profesora Tima Barretta z Birmingham University, znaczne nasilenie tego problemu obserwuje się od ostatnich pięciu lat.
- Szkraby odwiedzające w gabinetach moich kolegów lekarzy są absolutnie rozkoszne. Ale w ich rękach często można ujrzeć paczkę chipsów i puszkę gazowanego napoju. Nawet w tym wieku zaczynają one stanowić podstawę diety – niepokoi się. To właśnie ona w połączeniu z brakiem ruchu jest przyczyną brytyjskiej epidemii otyłości.

Szpital w Norfolk rozpoczął właśnie wart 200 tysięcy funtów program wymiany łóżek w swoich salach. Dotychczasowe coraz częściej po prostu nie wytrzymywały wagi hospitalizowanych pacjentów. Wzmocnienia wymagał też sprzęt w kostnicy. 1,2 miliona funtów kosztowało natomiast przebudowanie lokalnego krematorium w taki sposób, aby piece mogły pomieścić trumny o szerokości do 1 metra, bo takie są gabaryty niektórych nieboszczyków.
- Otyłość jako problem społeczny sprawia, że wiele krematoriów starszego typu przestaje spełniać obecne wymagania. Jeżeli dotychczasowe trendy nie ulegną zmianie, problem będzie się nasilał – komentuje rzeczniczka lokalnego councilu.

Cywilizacyjna katastrofa
Trzy czwarte społeczeństwa ma nadwagę, a 22 procent cierpi na chorobliwą otyłość. To cztery razy więcej niż przed ćwierćwieczem. Nadmiar tłuszczu jest na Wyspach przyczyną 30 tysięcy zgonów rocznie. Jest to bowiem prosta droga do wielu groźnych schorzeń, takich jak choroby serca, cukrzyca czy artretyzm, a nawet rak. Bywa również częstą przyczyną depresji.

Brytyjscy naukowcy twierdzą nawet, że otyłość jest w tej chwili najgroźniejszą zarazą gnębiącą naród wyspiarzy. Leczenie obżartuchów kosztuje co roku brytyjską służbę zdrowia pół miliarda funtów, a koszta, jakie ogólnie ponosi z ich powodu społeczeństwo, szacowane są na prawie 7,5 miliarda funtów.

Obecnie 9 procent budżetu NHS pochłania radzenie sobie z implikacjami epidemii otyłości. A co będzie, gdy liczba otyłych wzrośnie w ciągu kilku najbliższych lat z obecnej prawie jednej czwartej społeczeństwa do jednej trzeciej?
- Wzrost liczby osób otyłych może wkrótce doprowadzić do bankructwa służby zdrowia i znacznego obniżenia się średniej długości życia na Wyspach – ostrzega profesor Naveed Sattar z University of Glasgow.

Profesor Jane Wardle z Health Behaviour Unit przy University College w Londynie jako główne przyczyny epidemii otyłości uważa współczesny styl życia Brytyjczyków:
- Ludzie znacznie mniej się ruszają, spożywają pokarmy dalece bardziej obfitujące w tłuszcze i cukry proste. Przeciętna porcja spożywana w trakcie posiłku jest teraz znacznie większa, a ilość kalorii zawarta w jednym jego kęsie wyższa – ocenia.



strony: [1] [2]
komentarz[0] |
O portalu  |  Prywatność  |  Napisali o nas  |  Partnerzy  |  Polecaj nas  |  Faq  |  Rss Współpraca  |  Reklama  |  Kontakt / Redakcja
© 2004 - 2024 www.GBritain.net - All Rights Reserved / Wszelkie prawa zastrzeżone  |  ISSN 1898-9241   |   [polityka cookies]