| Home Forum Classifieds Gallery Chat Room Articles Download Recommend Advertise About Us Contact
GBritain.net - wiadomosci, informacje, forum , ogloszenia, Wielka Brytania
GBritain.net - miejsce spotkań Polaków w Wielkiej Brytanii Szukaj na GBritain.net
Serwisy główne
Strona główna
Wiadomości
Artykuły
Ogłoszenia
Forum
Czat room
Kalendarium
Galeria zdjęć
Pobieralnia
Słownik PL-EN
Wyszukiwarka
Reklama
















Artykuły > Inne tematy > Ubezpieczenie samochodu
Wszystkie samochody poruszające się po drogach w Wielkiej Brytanii, zgodnie z tutejszym prawem muszą być ubezpieczone, a każdy kierowca musi wykupić ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Ubezpieczenie jest wystawiane na nazwisko osoby ubezpieczonej, uprawnionej do kierowania pojazdem. W Polsce ubezpieczenie jest przypisane do samochodu, zatem można swobodnie pożyczyć samochód innej osobie. Na Wyspach, jeśli samochód będą prowadzić osoby trzecie, właściciel auta musi zamieścić ich nazwiska na umowie ubezpieczenia. Ubezpieczenia różnią się od siebie zakresem oferowanej ochrony. Należy jednak pamiętać, że poza ostrożną jazdą zapewniają nam większą odpowiedzialność za pasażerów, których przewozimy, jak i innych uczestników ruchu.

Rodzaje ubezpieczeń samochodu
Comprehensive car insurance, nazywane też fully comprehensive, co nie zawsze jest zgodne z prawdą. Pokrywają one to samo, co ubezpieczenie Third Party Fire and Theft oraz szkody powstałe w wyniku nieszczęśliwych wypadków. W przypadku takiego ubezpieczenia można wnioskować o zwrot pieniędzy przez ubezpieczyciela z tytułu jakichkolwiek szkód samochodu powstałych z wszelkich powodów, poza wyjątkami, które mogą być określone małym drukiem! Takie ubezpieczenie może być wykupione dla samochodów, których wartość wynosi np. powyżej 1000 funtów. Samochody o wartości powyżej 5000 funtów powinny mieć pełne ubezpieczenie.

Third party fire and theft chroni na wypadek roszczeń skierowanych przeciwko nam przez innego uczestnika ruchu, któremu wyrządziliśmy szkodę poprzez spowodowanie wypadku. Ubezpieczenie pokrywa koszty pożaru samochodu lub jego kradzieży oraz korzystania z usług doradców prawnych. Jest ono tańsze niż comprehensive car insurance, ale i obejmuje swoim zakresem mniej możliwości. Third party only pokrywa koszty szkód lub obrażeń spowodowanych w stosunku do osób trzecich. Nie ma w tym przypadku możliwości pokrycia kosztów uszkodzeń naszego samochodu lub odniesionych obrażeń przez nas samych. Większość firm ubezpieczeniowych nie pozwala posiadaczom takiego ubezpieczenia kierować samochodami innych osób.

Wybór odpowiedniego ubezpieczyciela
Wybierając ubezpieczenie, możemy się spotkać z tym, że ubezpieczyciel zaznacza, iż będzie pokrywał koszty jedynie przekraczające określoną kwotę pieniędzy. Wówczas my musimy zapłacić np. 100 funtów za wymianę jakiejś części, a ubezpieczyciel pokryje pozostały koszt, powyżej (excess) zapłaconej przez nas kwoty.

Przy wyborze odpowiedniej firmy ubezpieczeniowej z pewnością cenne są opinie znajomych lub ludzi, którzy mają doświadczenie w zakupie samochodu oraz ubezpieczenia. Ponadto na stronach internetowych, takich jak np. http://www.moneysupermarket.com/motor/, http://www.find.co.uk lub www.autotrader.co.uk.

Uwaga na ubezpieczycieli tzw. fly-by-night
Ubezpieczyciele tzw. fly-by-night to nieautoryzowane firmy ubezpieczeniowe oferujące tanie ubezpieczenia. W przypadku, gdy bierzemy udział w wypadku drogowym, który spowodował inny kierowca nieposiadający ubezpieczenia lub był ubezpieczony w nieautoryzowanej firmie ubezpieczeniowej, wówczas doznane obrażenia oraz pewne uszkodzenia samochodu są rozpatrywane przez Motor Insurers’ Bureau (MIB http://www.mib.org.uk ).

Jest to Biuro, do którego każdy ubezpieczający oferujący obowiązkowe ubezpieczenia jest zobligowany na mocy Ustawy o ruchu drogowym do wnoszenia wkładów finansowych, przeznaczanych przez Biuro na wyżej wymienione cele.

Zniżki
Firmy ubezpieczeniowe oferują różnorodne zniżki. Do najczęstszych można zaliczyć no claims discount – za bezwypadkową jazdę, również honorowane wobec kierowców z Unii Europejskiej (ubezpieczyciel może zażyczyć sobie jednak od ubezpieczyciela w Polsce pokazania potwierdzenia okresu bezwypadkowej jazdy). Innym sposobem na uzyskanie zniżek jest odbycie kursu (dla nowych kierowców) Pass Plus (http://www.passplus.org.uk/), potwierdzającego nasze umiejętności i jazdę zgodną z zasadami. Niektóre firmy pozwolą nam zaoszczędzić, gdy ubezpieczymy również u nich drugi samochód.

Wysokość opłaty za ubezpieczenie zależy od wielu innych czynników, m.in. okresu posiadania prawa jazdy, wieku ubezpieczonego, od tego, w którym miejscu jest parkowany samochód oraz od tego, na ile bezpieczna jest okolica, w której mieszkamy.

Co robić, gdy coś się zepsuło
Podpisując umowę ubezpieczenia, musimy wraz z nią otrzymać warunki, w których jest wyszczególniony zakres ubezpieczenia, części samochodu, które podlegają ubezpieczeniu oraz są określone zasady postępowania przy okazji wypadku lub zepsucia się samochodu. Jak się jednak okazuje, niektórzy ubezpieczyciele nie stosują się do zasad określonych w warunkach.

Aneta i Marcin Nowak kilka miesięcy temu zakupili samochód. Zgodnie z warunkami ubezpieczenia państwo Nowakowie zadzwonili do ubezpieczyciela, informując o wadzie samochodu oraz poprosili o wskazanie zakładu mechanicznego, w którym mogliby dokonać naprawy, gdyż takie postępowanie było określone w warunkach ich umowy. Ubezpieczyciel poprosił, aby sami znaleźli warsztat mechanika.

– Sprawdziliśmy na własną rękę, gdzie możemy oddać samochód do naprawy. W autoryzowanym salonie koszt samej usługi wyniósłby 80 funtów za godzinę. W innym, mniejszym salonie, 45 funtów za godzinę. Właściciel drugiego warsztatu stwierdził, że nie chce się podejmować naprawy samochodu, ponieważ nie chce naciągać nas na duże koszty. Na pytanie, dlaczego? – Odpowiedział, że firmy ubezpieczeniowe to rekiny i mogą nie pokryć całego kosztu – mówią Państwo Nowak.

Tymczasem firma ubezpieczeniowa nie zgodziła się na naprawę w żadnym ze wskazanych salonów. Już w tym momencie państwo Nowak poczuli się niekomfortowo, gdyż wyszukiwanie odpowiedniego zakładu, to nie jest ich obowiązek.
– Rzeczoznawca stwierdził, że w naszym samochodzie jest zepsuta uszczelka. Potwierdził, że samochód spełnia wskazane przez ubezpieczyciela kryteria (nie mógł być starszy niż 10 lat, mieć przejechane więcej niż 100 tys. mil) – mówi pan Marcin.
Po wycenie naprawy przez zakład mechaniczny i podaniu kosztu przez ubezpieczyciela, państwo Nowak otrzymali wprost niewiarygodną informację.

– Mimo że w warunkach ubezpieczenia będących integralną częścią umowy uszczelka była wymieniona jako część, której naprawa będzie pokryta przez ubezpieczyciela, tak się nie stało. Jak nam powiedziano, w naszym samochodzie są dwie uszczelki i ubezpieczyciel nie wie, która jest zepsuta, a która nie. Dodatkowo musieliśmy partycypować w koszcie wymiany paska klinowego, który, mimo iż był sprawny musiał być zdjęty, dlatego według tutejszych mechaników należało go również wymienić na nowy. W tym przypadku nie mieliśmy nic do powiedzenia – opowiada małżeństwo.

Koniec końców państwo Nowak zapłacić za wymianę uszczelki około 1000 funtów, ubezpieczyciel pokrył zaledwie pozostałe 600 funtów.

Zanim kupisz samochód
Z całą pewnością można sobie pozwolić na kupno samochodu w Wielkiej Brytanii. Samochody są tutaj znacznie tańsze niż w Polsce. Jednak należy pamiętać, że jego utrzymanie będzie bardziej kosztowne niż u nas w kraju. Co przede wszystkim można rozważyć, decydując o kupnie samochodu:
– jaki samochód jest nam potrzebny i ile chcemy przeznaczyć na jego zakup,
– jaki będzie koszt ubezpieczenia,
– MOT
– koszt podatku drogowego (road tax),
– koszt paliwa (petrol)
– naprawy i serwisowanie samochodu.

Należy wziąć pod uwagę to, iż każde ubezpieczenie nie gwarantuje nam, że, gdy coś się zepsuje, to nie poniesiemy kosztów. Dochodzenie pokrycia kosztów napraw przez ubezpieczycieli może okazać się trudną drogą do przebycia i wcale niekoniecznie zakończoną sukcesem. Pewne „kruczki” w umowie pozwalają ubezpieczycielowi na takie ruchy, jak w przypadku państwa Nowak. Ich sprawa jest w toku. Pokrycie kosztu head gasketu – tak, mówi ubezpieczyciel, ale gdy samochód ma dwa head gaskety, to już niekoniecznie. Tylko wnikliwe zapoznanie się z warunkami ubezpieczycieli, wybór powszechnie znanej i cenionej firmy mogą pozwolić uniknąć nam problemów lub ułatwić ewentualne dochodzenie roszczeń.

Beata Bugała-Miler

komentarz[0] |
O portalu  |  Prywatność  |  Napisali o nas  |  Partnerzy  |  Polecaj nas  |  Faq  |  Rss Współpraca  |  Reklama  |  Kontakt / Redakcja
© 2004 - 2024 www.GBritain.net - All Rights Reserved / Wszelkie prawa zastrzeżone  |  ISSN 1898-9241   |   [polityka cookies]