| Home Forum Classifieds Gallery Chat Room Articles Download Recommend Advertise About Us Contact
GBritain.net - wiadomosci, informacje, forum , ogloszenia, Wielka Brytania
GBritain.net - miejsce spotkań Polaków w Wielkiej Brytanii Szukaj na GBritain.net
Serwisy główne
Strona główna
Wiadomości
Artykuły
Ogłoszenia
Forum
Czat room
Kalendarium
Galeria zdjęć
Pobieralnia
Słownik PL-EN
Wyszukiwarka
Reklama
Artykuły > Gospodarka - Finanse > Czy krypto jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów w finansach?
(artykuł sponsorowany / sponsored article)
---

Czy krypto jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów w finansach?

 

Kryptowaluty stały się powszechnie używanym słowem na całym świecie. Ale czy najszybciej rozwijającym się sektorem są finanse?

 

 

image source - https://pixabay.com/photos/cryptocurrency-concept-altcoins-3423264/

 

Można nimi zapłacić za jedzenie, zakupy, wakacje. Można z ich pomocą kupić bilety na wydarzenia sportowe czy kulturalne. Można przesłać je szybko z jednego końca świata na drugi. Kryptowaluty mają w sobie sporo z tradycyjnych pieniędzy. Ale też oferują możliwości, jakie nie śniły się pomysłodawcom pieniądza, jakim znamy go dzisiaj. Czy to oznacza, że krypto staną się ? a może już są ? niesamowicie znaczącą gałęzią ekonomii? I czy dziś można o nich mówić jako o najbardziej dynamicznie rozwijającym się sektorze finansów?

 

Fakty są następujące: wiele osób w dzisiejszych czasach ma zdecydowanie łatwiejszy i szybszy dostęp do internetu niż do tradycyjnych banków. Internet w telefonie, w laptopie, w tablecie, w komputerze stacjonarnym. Od dawna nie jest on przywilejem dla nielicznych, a rzeczą niemal tak powszechną, jak powietrze.

 

A to właśnie łatwość dostępu do Internetu jest czynnikiem, który napędza kryptowaluty. Waluty funkcjonujące bez konieczności wykorzystania pośrednika w postaci banku. By przelać złotówki, euro czy funty szterlingi z jednego miejsca na świecie na drugie, potrzebny jest taki właśnie pośrednik. By zrobić to z Bitcoinem czy Ethereum ? pośrednika można ?wyciąć?.

 

Jak to w takim razie działa?

 

Tak, że transakcji nie ?uwiarygadnia? jedna instytucja, a wiele komputerów należących do sieci. Mocno upraszczając, na każdym z nich znajduje się kopia dokumentu zawierającego wszystkie transakcje pomiędzy użytkownikami danej kryptowaluty. Gdy zawierana jest nowa, wpis jej dotyczący zostaje umieszczony w każdej z kopii. Co z kolei oznacza, że gdyby w jednej z nich wystąpiła niezgodność, natychmiast zostałaby wykryta.

 

W przypadku np. Bitcoina, za dołączenie swojego komputera do sieci, a więc użyczenie jego mocy obliczeniowej, otrzymuje się wynagrodzenie w tejże kryptowalucie. To też stoi za głośnym pojęciem ?kopania kryptowalut?. Im więcej komputerów w sieci, tym większa liczba kopii rejestru transakcji.

 

Jest to czynnikiem, który wiele osób w ostatnich latach przekonał do krypto. Zamiast bowiem ufać danym jednego banku, przepływ aktywów jest rejestrowany w wielu miejscach. Stąd też określenie decentralizacji systemu.

 

Kryptowaluty vs. tradycyjna bankowość

 

Jak to się dzieje, że osoby przyzwyczajone do tradycyjnej bankowości mimo wszystko opuszczają strefę komfortu i szukają rozwiązań takich jak właśnie kryptowaluty? O czynniku dostępności już wspominaliśmy ? Internet jest na wyciągnięcie ręki, placówki bankowe nie zawsze nawet na ?wyciągnięcie? komunikacji zbiorowej, o spacerze nie wspominając.

 

Banki ? zwłaszcza gdy mówimy o transakcjach pomiędzy klientami dwóch różnych firm ? często wymagają też oczekiwania na przetworzenie przelewu przez święta czy weekendy. Można to przyspieszyć, ale zwykle za opłatą. Często nieszczególnie opłacalną. Podobnie jest z przelewami międzynarodowymi ? w przypadku krypto są one szybsze i zwykle po prostu tańsze.

 

Co z bezpieczeństwem?

 

Często podnoszoną kwestią jest bezpieczeństwo kryptowalut. W tej kwestii wymowne jest porównanie dwóch raportów: Narodowego Banku Polskiego o kradzieżach z kont bankowych Polaków i tego wykonanego na zlecenie Crystal Blockchain, zatytułowanego ?Raport o naruszeniach bezpieczeństwa, oszustwach i wyłudzeniach w branży Crypto & DeFi? (ang. ?Crypto & DeFi Security Breaches, Fraud & Scams Report?).

 

W samym tylko II i III kwartale 2021 roku z tradycyjnych kont bankowych Polaków i Polek zniknęły 64 miliony złotych. Natomiast jeśli chodzi o krypto, ostatni incydent miał miejsce w 2019 roku, a zarejestrowano ich ogółem pięć w latach 2011-2022.

 

Co czeka krypto w kolejnych latach?

 

Wiele badań i prognoz wskazuje jednoznacznie, że wartość rynku kryptowalut będzie rosła. W 2020 roku globalny rynek krypto według raportu ?Cryptocurrency Market Outlook? osiągnął wartość 1,49 miliarda dolarów, a jego przewidywana wartość dekadę później, w 2030 roku, to 4,94 miliarda w amerykańskiej walucie. W wywiadzie dla Yahoo.com z sierpnia 2021 roku Perianne Boring, założycielka i przewodnicząca Izby Handlu Cyfrowego USA, stwierdziła, że kryptowaluty to najbardziej dynamicznie rosnący obszar tamtejszej ekonomii.---
(artykuł sponsorowany / sponsored article)
komentarz[0] |
O portalu  |  Prywatność  |  Napisali o nas  |  Partnerzy  |  Polecaj nas  |  Faq  |  Rss Współpraca  |  Reklama  |  Kontakt / Redakcja
© 2004 - 2024 www.GBritain.net - All Rights Reserved / Wszelkie prawa zastrzeżone  |  ISSN 1898-9241   |   [polityka cookies]