| Home Forum Classifieds Gallery Chat Room Articles Download Recommend Advertise About Us Contact
GBritain.net - wiadomosci, informacje, forum , ogloszenia, Wielka Brytania
GBritain.net - miejsce spotkań Polaków w Wielkiej Brytanii Szukaj na GBritain.net
Serwisy główne
Strona główna
Wiadomości
Artykuły
Ogłoszenia
Forum
Czat room
Kalendarium
Galeria zdjęć
Pobieralnia
Słownik PL-EN
Wyszukiwarka
Reklama
















Artykuły > Edukacja > Polskie dziecko w angielskiej szkole
Jezeli macie dzieci i planujecie przeprowadzkę na Wyspy to pamiętajcie ,ze Wasze dzieci moga, a nawet powinne chodzić do szkoły.
W Zjednoczonym Królestwie istnieje obowiązek nauki dla dzici w wieku od 5 do 16 lat. Niektore szkoły przyjmują dzieci już w wiku 4 lat. Edukacja obowiązkowa podzielona jest na 3 etapy (od 4 lub 5 do 8 lat; od 8 do 11 lat; od 11 do 16 lat), z których każdy kończy się egzaminem badającym postępy w nauce. Ostatnim egzaminem jest GCSE (General Certificate of Secondary Education), który jest obowiązkowy dla osób chcących iść na studia i to od jego wyników zależy na jaką uczelnie dany uczeń zostanie przyjęty.
Oprócz szkół państwowych w Wielkiej Brytanii istnieją m.in. szkoły wyznaniowe ,publiczne.

1. Co to jest szkoła publiczna?

Szkoły nie finansowane przez państwo są nazywane szkołami prywatnymi, niezależnymi lub - co może być mylące - szkołami publicznymi. Szkoły prywatne i publiczne to niezależne instytucje, które same się finansują i pobierają opłaty.

2. Co to jest szkoła państwowa ?

Należy pamiętać ,że nie wszystkie szkoły państwowe są takie same.

Są trzy rodzaje szkół, które są różnie zorganizowane:
• szkoły kontrolowane przez władze lokalne, realizujące ich politykę i etos
• szkoły kontrolowane przez członków zarządu szkoły (governors), mające bardziej indywidualny charakter.
• szkoły finansowane przez firmy i prywatnych darczyńców
Szkoły państwowe mogą różnić się także z innych powodów:
• niektóre szkoły, tak zwane „szkoły wyznaniowe”, są finansowane przez kościoły, w tym (najczęściej) kościół anglikański, kościół rzymskokatolicki, kościół metodystów i społeczność muzułmańską. W tych szkołach w nauczaniu i kulturze można spodziewać się nacisku na wiarę.
• szkoły średnie mogą obecnie akcentować dowolną dziedzinę programu nauczania, w której się specjalizują - np. języki, media, sztukę czy technologię. Np. niektóre szkoły specjalistyczne nazywają się „szkołami technologii miejskiej (city technology college). Jednak naucza się w nich wszystkich elementów programów szkolnych w Anglii i Walii, Szkocji lub Irlandii Płn. (które nieznacznie się różnią), więc wasze dziecko otrzyma pełne wykształcenie.
• w niektórych częściach Wlk. Brytanii, w tym w całej Irlandii Płn. i w kilku hrabstwach w Anglii, istnieją systemy selekcji - dzieci w wieku 11 lat przystępują do egzaminów i idą do szkoły grammar school jeśli je zdadzą lub do secondary modern school jeśli nie. Jednak 90 procent brytyjskich dzieci chodzi do państwowych comprehensive school, które kształcą wszystkie dzieci niezależnie od uzdolnień.
• w szkołach może panować bardzo różna kultura, ponieważ wszystkie do pewnego stopnia są zarządzane przez organy składające się z nauczycieli, rodziców i przedstawicieli społeczności lokalnych (w Irlandii Płn. wybieranych).

3. Jak wybrać szkołę?

Możecie zasięgnąć pełnej informacji - oficjalnie i nieoficjalnie - o dowolnej liczbie szkół w dowolnym miejscu (obecnie rodzice mogą wybrać, gdzie wyślą dzieci do szkoły).

Oto kilka rad, jak to zrobić:
• Możecie przejrzeć statystykę wyników. (W każdej części Wlk. Brytanii są one prezentowane inaczej ze względu na różne systemy kontroli.)
• Wyniki szkół w Anglii można znaleźć pod adresem www.dfes.gov.uk/performancetables/;
• w Walii - www.education.wales.gov.uk/2000/index.htm;
• w Szkocji - www.scotland.gov.uk/library2/doc08/erss-00.htm;
• w Irlandii Płn. - www.deni.gov.uk/facts_figures/d_performance.htm

Trzeba pamiętać, że wielu nauczycieli krytycznie odnosi się do “tabel ligowych” szkół, utrzymując, że nie odzwierciedlają one dokładnie wszystkich aspektów jakości danej szkoły.
• przeprowadźcie rozpoznanie na miejscu - porozmawiajcie z innymi rodzicami, spytajcie o zajęcia pozaszkolne, porozmawiajcie z okolicznymi mieszkańcami, poproście o możliwość obejrzenia szkoły.

Wasz wybór może być jednak ograniczony kilkoma czynnikami:
• niektóre szkoły przyjmują pewien procent dzieci na podstawie wyników w nauce (mają do tego prawo)
• szkoły wspierane przez kościoły z reguły dają pierwszeństwo członkom danego kościoła
• szkoły mają obowiązek dać pierwszeństwo niektórym dzieciom, jeśli posiadają odpowiednie warunki - w tym dzieciom ze specjalnymi potrzebami
• każda szkoła ma własną politykę przyjęć i może wyznaczyć szczególne kryteria przyjęć, np. dawanie pierwszeństwa rodzeństwu dzieci, które już uczą się w tej szkole; bliskość szkoły też może mieć znaczenie, ale sam fakt mieszkania w pobliżu szkoły nie gwarantuje jeszcze, że dziecko będzie przyjęte
• również odległość i czas dojazdu mogą mieć znaczenie, jeśli chcecie posłać dziecko do szkoły położonej dalej od domu.
• Szkoły popularne mogą mieć ograniczoną liczbę miejsc

4.Jak zapisać dziecko do szkoły?

Po przyjeździe do UK i znalezieniu mieszkania musisz wybrać się do najbliższego Councilu, zapytać o Education Service i poprosić o application form. Otrzymasz broszurę z adresami szkół w twojej dzielnicy oraz aplikację do wypełnienia.

Będziesz potrzebować:

- dokument potwierdzający datę urodzenia dziecka (certyfikat urodzenia albo paszport)
- potwierdzenie adresu (rachunek np. za gaz, prąd albo podatek lokalny; jeśli go nie masz, a mieszkasz u znajomych, może być rachunek na nazwisko osoby, u której się zatrzymałeś)
- dokument potwierdzający twoje prawa do opieki nad dzieckiem.

Z listy szkół wybierasz trzy, które są najbliższe twojemu miejscu zamieszkania. Zanim zdecydujesz się na którąś placówkę, możesz zadzwonić do niej, umówić się na spotkanie i osobiście zobaczyć jak ona wygląda i co oferuje. Zrób to koniecznie!

Jeżeli twoje dziecko nie zna angielskiego, trzeba zaznaczyć, że ma special educational needs - czyli specjalne potrzeby, będzie miało dodatkowe lekcje z tego języka.

Wypełnioną aplikację należy złożyć w Educational Service swojego Councilu i to oni przydzielają dziecko do jednej z wybranych przez ciebie szkół. Jeżeli w żadnej z podstawówek, które wpisałeś na listę, nie ma akurat wolnych miejsc, Council zaproponuje ci inną, takimi miejscami dysponującą.
Do Educational Service możesz się też zwrócić ze wszystkimi pytaniami i wątpliwościami, jeśli nie znasz angielskiego możesz przyjść z tłumaczem.

Możesz również udać się bezpośrednio do wybranej przez siebie szkoły ,pobrać aplikacje i zoriętować się jaki jest termin oczekiwania na miejsce .Zdarzają się przypadki ,że szkoła nie będzie dysponowała miejscami i trzeba czekać nawet kilka miesiecy. Jeżeli chcesz zapisać dziecko do szkoły katolickiej do aplikacji należy dołączyć dokumęty :
-akt urodzenia dziecka
-akt chrztu dziecka
-akt ślubu kościelnego rodziców
- potwierdzenie adresu
W aplikacji musisz napisać do ,którego GP (odpowiednik przychodni) należy dziecko oraz jest część ,która należy wypełnić w parafii do ,której uczęszczacie na msze św.,bądż do której należycie.

5. Co potrzebne do szkoły?

W szkołach obowiązują mundurki szkolne ,które w zależności od szkoły mają różne kolory i logo.Zakupić je można w wyznaczonych sklepach szkolnych ,które są na każdej dzielnicy, liste sklepów można dostać w szkole.Większość ubrań można kupić w sklepach takich jak ASDA, Woolworths, Marks & Spencer. Komplet umundurowania łącznie ze strojem gimnastycznym wyniesie ok. 80GBP. Podręczniki, zeszyty i wszystkie przybory potrzebne do nauki zapewnia szkoła.Dzieci zazwyczaj przynoszą ze sobą piórniki ,mazaki,ołówki i drobne przybory szkolne.

W podstawówkach nie stawia się stopni. Na koniec semestru dzieci dostają zwykle podsumowanie wyników w formie opisowej (school report). Na koniec roku szkolnego rodzice otrzymują obszerniejszy, bardziej szczegółowy raport.
Poziom nauczania początkowo jest wyższy niż w Polsce. Już czteroletnie maluchy uczą się czytania i pisania. 9-10 - latki poznają ułamki, podstawy geometrii i fizyki. Później jednak to się wyrównuje w porównaniu z polskimi dziećmi i u nastolatków nie widać już tak dużej różnicy.

Opracowała Ela Ilba
komentarz[3] |
O portalu  |  Prywatność  |  Napisali o nas  |  Partnerzy  |  Polecaj nas  |  Faq  |  Rss Współpraca  |  Reklama  |  Kontakt / Redakcja
© 2004 - 2024 www.GBritain.net - All Rights Reserved / Wszelkie prawa zastrzeżone  |  ISSN 1898-9241   |   [polityka cookies]