| Home Forum Classifieds Gallery Chat Room Articles Download Recommend Advertise About Us Contact
GBritain.net - wiadomosci, informacje, forum , ogloszenia, Wielka Brytania
GBritain.net - miejsce spotkań Polaków w Wielkiej Brytanii Szukaj na GBritain.net
Serwisy główne
Strona główna
Wiadomości
Artykuły
Ogłoszenia
Forum
Czat room
Kalendarium
Galeria zdjęć
Pobieralnia
Słownik PL-EN
Wyszukiwarka
Reklama
















Artykuły > Zdrowie > Służba zdrowia
DLA OSÓB PRZEBYWAJĄCYCH CZASOWO:
Przyjeżdżając do Wielkiej Brytanii w celu poszukiwania pracy, turystycznie lub do szkoły należy zaopatrzyć się w Europejską Kartę ubezpiecznia Zdrowotnego.Osoby, które miały wcześniej wydane formularze E111 mogą je wymienić.
Więcej informacji można znaleźć na stronie:
http://www.nfz.gov.pl/ue/index.php?katnr=5&dzialnr=6&artnr=1816

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ),wydawana jest osobom, które są ubezpieczone w Polsce.Dokumęt ten uprawnia nas do korzystania ze świadczeń zdrowotnych podczas pobytu w innych państwach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG).

Na EKUZ znajdują się następujące informacje:
Imię;
Nazwisko;
Data urodzenia;
PESEL;
Numer identyfikacyjny instytucji, która wydała Kartę;
Numer identyfikacyjny Karty;
Data ważności Karty.
Są to jedyne dane zawarte na Karcie. Każde państwo członkowskie wydaje Kartę we własnym języku urzędowym, zawierającą ten sam zestaw danych.


Jak uzyskać opiekę zdrowotną
Możesz korzystać ze świadczeń placówek National Health Service - NHS (Narodowej Służby Zdrowia), tzn. lekarzy rodzinnych (GP), przychodni (NHS Walk-in Centres) i szpitali NHS. Przedstaw lekarzowi EKUZ oraz dowód tożsamości.
Na leczenie specjalistyczne i szpitalne potrzebne jest skierowanie, lecz w nagłych przypadkach można zgłaszać się bezpośrednio na oddział ratunkowy szpitala (Accident and Emergency Department).

Adresy lekarzy NHS
Można uzyskać pod nr NHS Direct - 0845 46 47, a także w lokalnym urzędzie ds. opieki zdrowotnej:
w Anglii - Primary Care Trusts,
w Walii - Local Health Boards,
w Szkocji - Health Boards,
w Irlandii Północnej - Health and Social Services Boards.

Opłaty za świadczenia zdrowotne
Leki na receptę wydawane są bezpłatnie dzieciom do lat 16, uczniom do 18 roku życia, kobietom w ciąży i osobom powyżej 60 roku życia, a pozostałe osoby muszą ponieść opłatę ryczałtową (L 6,40) za każdy lek.
Część kosztów musisz ponieść także w przypadku leczenia stomatologicznego: zryczałtowaną opłatę za badanie oraz 80% kosztów leczenia. Z opłat zwolnione są kobiety w ciąży i dzieci do 16 bądź do 18 roku życia, jeśli się uczą.
Uprawniony do wystawiania recepty objętej refundacją jest lekarz praktykujący w ramach NHS.

Transport sanitarny
Nr pogotowia - 999 lub 112. Transport powrotny do Polski jest całkowicie płatny przez pacjenta.

Leczenie prywatne
Jeśli skorzystasz z opieki placówki działającej poza systemem NHS, będziesz musiał opłacić pełne koszty leczenia, bez prawa do ich zwrotu.
Dokumenty niezbędne do uzyskania zwrotu kosztów
Oryginały rachunków, dowodów zapłaty i kartę EKUZ.

Miejsce, gdzie w razie wątpliwości można uzyskać informacje - Instytucja łącznikowa
Department for Work and Pensions
The Pension Service
International Pension Centre
Tyneview Park
NE98 1BA
Newcastle Upon Tyne
United Kingdom
Tel. 0044 191 2187547
Fax 0044 191 2187375
lub NHS Direct tel. 08 45 46 47


DLA OSÓB ZOSTAJĄCYCH NA DŁUŻEJ:
Po przeprowadzeniu się do nowego miejsca pierwszym krokiem jaki powinniśmy zrobić jest zarejestrowanie się w najbliższej przychodni - GP. W Wielkiej Brytanii obowiązuje system rejonizacji więc powinniśmy się udać do najbliższej takiej placówki. Przychodnia, w której rejonie znajduje się nasze miejsce zamieszkania czasem jest trudno znależć.
Polecam strone www.nhs.uk/localnhsservices, na której można znależć właściwe GP przez wpisanie postcod-u. W ten sposób uzyskamy kilka adresów najbliższych przychodni. Powinniśmy zadzwonić i dowiedzieć się ,w której zostaniemy przyjęci jako nowi pacjęci. Jeżeli już trafiliśmy do odpowiedniej przychodni, to po wypełnieniu krótkiego formularza zostaniemy zapisani do lekarza pierwszego kontaktu tzw. GP (General Practicioner).
Pierwsza wizyta tzw. check up polega na tym ,że pielęgniarka przeprowadzi z nami wywiad na temat przebytych chorób, chorób rodzinnych. Na taką wizyte warto wziąść ze sobą słownik ponieważ pielęgniarka będzie używać specjalistycznych zwrotów medycznych, jeżeli ktoś nie zna języka może przyprowadzić ze sobą kogoś kto mu pomoże w porozumieniu się.
Oczekiwanie na wizytę u lekarza może czasami zająć nawet kilka tygodni ze względu na system, który wymaga wcześniejszego umawiania się. Standardowa wizyta trwa ok. 10 minut i co tyle czasu umawiani są pacjenci. Jeżeli z jakichkolwiek względów nie możecie zgłosić się na umówiony czas, należy bezzwłocznie powiadomić przychodnię, aby ta mogła zaaranżować kolejnego pacjenta. W przypadku gdy spóźnicie się, musicie liczyć się z wyznaczeniem kolejnego terminu, co może zająć kolejnych kilka tygodni.

Dla pacjentów potrzebujących natychmiastowej pomocy stworzono tzw. Walk-in Clinics, które nie są objęte rejonami i nie istnieje w nich obowiązek wcześniejszego umawiania się. Decydując się na tego rodzaju serwis należy zarezerwować sobie cały dzień, gdyż czekanie na poczekalni zajmuje zazwyczaj kilka godzin.

Jeżeli niepokoją was objawy, których doświadczacie przez pewien okres, a nie macie możliwości wzięcia dnia wolnego w pracy, możecie zadzwonić pod numer 0845 4647 pod którym czuwają specjaliści gotowi dać rady dotyczące waszej rehabilitacji. Chcąc skorzystać z usług specjalisty, tak jak w Polsce, na początku musimy skontaktować się z naszym GP, który w razie potrzeby zaleci nam taką wizytę. Na nią z kolei można czekać nawet kilka miesięcy.
W nagłych wypadkach takich jak: złamania, zranienia i bóle należy udać się do szpitala (czekanie nieuniknione) lub zadzwonić pod numer 112 (z telefonu komórkowego) bądź 999 ( z telefonu stacjonarnego).

Family Planning Clinic
http://www.multimap.com/clients/places.cgi?client=fpa2 na tej stronie można znależć najbliższą klinike w miejscu zamieszkania.
Kliniki te istnieją jako indywidualne organizacje i jako dodatkowe serwisy w przychodniach. Stworzone są dla kobiet potrzebujących informacji lub pomocy związanej z szeroko pojętym planowaniem rodziny. Przychodnia ta różni się od innych tym ,że nie trzeba umawiać się na wcześniejszą wizytę. Pierwsza wizyta wiąże się z odpowiedzeniem na pytania dotyczące historii chorób w rodzinie oraz typowe pytania jak przy pierwszej wizycie u ginekologa. Pielęgniarka zmierzy nam ciśnienie, zaglądnie do gardła i spyta,czy są jakieś ogólne dolegliwości typu ból głowy. Następnie będziemy mogli wybrać sobie rodzaj zabespieczenia antykoncepcyjnego-wszystkie środki począwszy od prezerwatyw, skonczywszy na spirali dostaniemy tam za darmo.
W każdej klinice można przeprowadzić darmowy test ciążowy, który wykonany jest dopiero wtedy, gdy wasza miesiączka spóźnia się 7 dni. Jeżeli wynik będzie pozytywny otrzymacie kolejne rady, skierowanie do lekarza i od tego momentu będziecie pod specjalną opieką. W okresie ciąży i 12 miesięcy po porodzie będziecie objęte darmową opieką medyczną i dentystyczną.
komentarz[1] |
O portalu  |  Prywatność  |  Napisali o nas  |  Partnerzy  |  Polecaj nas  |  Faq  |  Rss Współpraca  |  Reklama  |  Kontakt / Redakcja
© 2004 - 2024 www.GBritain.net - All Rights Reserved / Wszelkie prawa zastrzeżone  |  ISSN 1898-9241   |   [polityka cookies]