| Home Forum Classifieds Gallery Chat Room Articles Download Recommend Advertise About Us Contact
GBritain.net - wiadomosci, informacje, forum , ogloszenia, Wielka Brytania
GBritain.net - miejsce spotkań Polaków w Wielkiej Brytanii Szukaj na GBritain.net
Serwisy główne
Strona główna
Wiadomości
Artykuły
Ogłoszenia
Forum
Czat room
Kalendarium
Galeria zdjęć
Pobieralnia
Słownik PL-EN
Wyszukiwarka
Reklama
















Artykuły > Gospodarka - Finanse > Child Tax Credit i Working Tax Credit
Child Tax Credit i Working Tax Credit.
Zasiłki te powszechnie oznaczane są skrótami CTC i WTC, dlatego ogólnie przyjęte skróty pojawią się również w tym artykule.

Zanim wnikniemy w szczegółową analizę CTC i WTC, warto zwrócić uwagę na różnicę, jaka istnieje między Child Benefit a Child i Working Tax Credits.
Podstawową różnicą, odczuwalną przede wszystkim dla kieszeni pobierających te zasiłki jest fakt, iż Child Benefit w żadnej mierze nie zależy od wysokości dochodów rodziców, czy też opiekunów dziecka, a jego stawka tygodniowa jest stała, podczas gdy CTC i WTC naliczane są w oparciu o roczne dochody rodziców, czy też opiekunów.
Dodatkowo należy podkreślić, iż stawka Child Benefit nie podlega zmianom, a naliczone sumy CTC, ani WTC nie mają na nią żadnego wpływu. CTC jest zasiłkiem przyznawanym dla dzieci do momentu ukończenia przez nie 16 roku życia. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy dziecko kon- tynuuje naukę (full time education), wtedy wypłata takiego zasiłku może nawet przedłużyć się do momentu, gdy dziecko osiągnie wiek 19 lat. Podczas gdy CTC przeznaczony jest na wsparcie potomstwa, WTC ma na celu wsparcie osób o niskich zarobkach.

Kto może ubiegać się o CTC i WTC?
Jak podaje Brytyjski Urząd Podatkowy, każdy może się ubiegać o CTC i WTC, kto osiągnął minimum wiek 16 lat i gdy jego ośrodek interesów życiowych znajduje się w Zjednoczonym Królestwie tj. Anglii, Szkocji, Walii i Północnej Irlandii.
Sprawa zdaje się stosunkowo prosta i nieskomplikowana, kiedy pod uwagę brana jest osoba posiadająca obywatelstwo Zjednoczonego Królestwa. Jednak sytuacja nieco się komplikuje, kiedy spojrzymy na zagadnienie CTC i WTC z polskiego punktu widzenia, tzn. osoby, której partner - dla przykładu - przebywa w UK, lecz nie posiada National Insurance Number, bądź - inny przykład
- gdy partner tejże osoby jest poza granicami UK razem z dziećmi. Choć zagadnienie to nie jest proste, to jednak ilość obywateli polskich przebywających w Wielkiej Brytanii i nie w pełni spełniających podstawowe wymagania skłania do głebszej analizy problemu.

Na czym polega problem przyznania CTC i WTC obywatelowi polskiemu, pracującemu i mieszkającemu w Zjednoczonym Królestwie? W jakich okolicznościach może on otrzymać CTC i WTC?
Najbardziej kompleksowym i przez to nie zawsze do końca jasnym zagadnieniem, który determinuje ostateczną decyzję o przyznaniu CTC i WTC, jest aspekt rezydentury.
Jak wielu z nas wie, Polska i inne kraje, które wstąpiły w szeregi Unii Europejskiej, wciąż traktowane są na innych zasadach, niż kraje już będące w Unii przed 1 maja 2004. Zasady postępowania wobec obywateli krajów takich jak: Estonia, Łotwa, Litwa, Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Słowenia, Cypr i Malta spisane zostały w dokumencie zwanym Treaty of Accession. Postanowienia tegoż traktatu wprowadzają wiele ograniczeń wobec obywateli wwyżej wymienionych państw. Jak jednak stwierdzają źródła imigracyjno-podatkowe Brytyjskiego Urzędu Podatkowego, prawo do CTC i WTC nie zostało ograniczone w Treaty of Accession, stąd wyżej wspomniani obywatele krajów ‘Ósemki’ tzw. A8 są traktowani identycznie jak obywatele innych krajów Unii Europejskiej w odniesieniu do CTC i WTC. Tak też, wszystkie aplikacje złożone po 1 maja 2004 rozpatrywane są w oparciu o nadrzędne kryterium: ‘statusu rezydenckiego’.

Z pewnością każdy zada sobie teraz pytanie, kiedy mogę zostać zaliczony do grona rezydentów i jakie warunki powinienem spełnić, by stać się jednym z nich?
Obywatele państw ‘Ósemki’ są uznawani za rezydentów Zjednoczonego Królestwa w odniesie- niu do CTC i WTC, gdy legalnie pracują etatowo, bądź prowadzą własny biznes na terenie UK.
W przypadku pracy etatowej w większości przy- padków wymagana jest rejestracja w zakresie WRS (Worker Registration Scheme), a w przypadku osób prowadzących własny biznes rejestracja w Inland Revenue (Brytyjskim Urzędzie Podatkowym).
Na uwagę zasługuje fakt, iż - jak mówią oficjalne źródła Brytyjskiego Urzędu Podatkowego - osoby, które utraciły pracę po przepracowaniu nieprzerwanie 12 miesięcy w UK, też kwalifikują się do CTC i WTC.

Zagadnienie stanie się zapewne bardziej klarowne, gdy dla kontrastu przedstawię, kto zgodnie z prawem imigracyjno-podatkowym nie może starać się o CTC i WTC.
Aplikacje, które najprawdopodobniej zostaną rozpatrzone odmownie, to aplikacje osób poszukujących pracy, którzy nie przepracowali w sposób ciągły 12 miesięcy oraz osób określanych przez Inland Revenue jako "econo- mically inactive".
Innymi słowy, nie powinni starać się o CTC i WTC bezrobotni, którzy przebywali w UK w okresie krótszym niż 12 miesięcy, a także wszystkie osoby, które nie zaliczają się do kategorii: employed / self-employed. W przypadku tych ostatnich, mają oni prawo do przebywania na terenie UK, tylko pod warunkiem, że posiadają wystarczającą ilość środków finansowych na życie w Wielkiej Brytanii.

Osoby "nieaktywne ekonomicznie", przebywające w Wielkiej Brytanii tylko od bardzo krótkiego czasu, nie maja prawa do żadnego wsparcia finansowego. Są to zasady, które naturalnie chronią państwo przed próbami nadużyć ze strony obywateli innych państw, w zakresie ochrony socjalnych zasobów społeczeństwa.

Choć zagadnienie odnoszące się do legalności pobytu Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii i starających się o CTC i WTC zostało wyjaśnione, zasadniczy aspekt pro- blemu rozumienia "rezydentury" wciąż wymaga dalszej analizy.
Każda przyjęta aplikacja o CTC i WTC rozpatrywana jest w opraciu o podstawowe kryterium: czy osoba starająca się o zasiłek jest rezydentem UK.

Jak to fachowo określa Inland Revenue, czy dana osoba może być zdefiniowana jako: present and ordinarily resident in the UK? W jakich okolicznościach, w odniesieniu do CTC i WTC, może być spełnione wymaganie pojęcia: present?
Jeśli pracujesz, bądź etatowo, bądź prowadzisz biznes, siłą rzeczy spełniasz wymaganie "present", czyli obecności na terenie UK.
Natomiast w jakich okoliczno- ściach aplikant o CTC i WTC kwalifikowany jest do kategorii: ordinarily resident in the UK?
Jeśli mieszkasz w UK nieprzerwanie od jakiegoś czasu /krótkie wyjazdy nie mają wpływu na zmianę statusu/, jeśli bez przymusu zamieszkujesz teren UK z zamiarem pozostania tu na stałe /zamiar może formalnie istnieć np. w momencie składania aplikacji/, możesz być zakwalifikowany do kategorii: ordinarily resident in the UK.

I tak dla przykładu: przyjechałeś do Londynu i po przepracowaniu jakiegoś okresu zgłosiłeś aplikację o CTC i WTC, gdzie zadeklarowałeś, iż zamierzasz pozostać w UK na stałe. Po dwóch latach jednak decydujesz się opuścić kraj. Nie oznacza to, że pieniądze za lata spędzone w UK zostaną ci odebrane.
CTC i WTC nie jest przyznawany jednorazowo i dozgonnie bez względu na okoliczności. Jest on rokrocznie odnawiany przy jednoczesnej, każ- dorazowej analizie sytuacji finansowej i pobytowej aplikanta.

Wielu Polaków, pomimo iż zamierza zamieszkać na stałe w UK, wciąż jednak pozostaje w posiadaniu nieruchomości w Polsce. Jak Inland Revenue ustosunkowuje się do takiej sytuacji?
Na problem należy spojrzeć z szerszej perspektywy (prawo imigracyjno-podatkowe nie zabrania posiadania obywatelom Unii Europejskiej nieruchomości w innych krajach.)
Tak więc posiadanie nieruchomości w Polsce i aspekt "ordinarily resident in the UK" nie kolidują ze sobą.
Na problem ten należy również spojrzeć zdroworozsądkowo. Jeśli ktoś przebywa w UK jedynie okresowo, np. kilkanaście tygodni w roku, stworzyć to może wrażenie zwykłych pobytów wakacyjnych, a fakt taki wyklucza rozpatrzenie aplikacji jako spełniającej wynogi kategorii: ordinarily resident in the UK.

Czynnikami zwiększającymi prawdopodobieństwo zakwalifikowania osoby do kategorii: "ordinarily resi- dent in the UK" jest zadeklarowany czas pobytu od momentu przyjazdu do momentu złożenia aplikacji, dodatkowo pobyt innych członków rodziny (żony, dzieci) na terenie UK.
Składając aplkację o CTC i WTC należy pamiętać, iż żaden z czynników jako sam nie determinuje kategorii aplikanta /chyba, że byłby to pobyt poza granicami UK dłuższy niż 52 tygodnie/.
Aplikacje rozpatrywane są kompleksowo, co oznacza uważną analizę wszystkich aspektów pobytowych aplikanta.

Należy pamiętać, że aplikacje rozpatrywnae są przez grona wykwalifikowanych specjalistów, a każda odmowa potencjalnie pociąga za sobą konsekwencje prawne, związane z ewentualną procedurą odwoławczą, czego urzędnicy są każdorazowo świadomi.
Nie należy się więc aż tak bardzo obawiać, iż zdani jesteśmy na łaskę i niełaskę biurokracji.

Czy mogę złożyć aplikację o CTC i WTC, gdy moja żona jest z dziećmi w Polsce, a ja pracuję w UK?
Pytanie to odnosi się do dość nietypowej sytuacji. Choć Inland Revenue stwierdza, iż wymóg kategorii "ordinarily resident in th UK" nie obejmuje dzieci, to jednak w przypadku apli- kacji CTC i WTC, formalnie dziecko powinno przebywać razem ze swym opiekunem na terenie UK.
Na szczęście, Urząd Podatkowy określa również wyjątki od tej zasady, które to właśnie mają zastosowanie w sytuacji Polaków.
Dziecko może przebywać poza UK pod warunkiem, że uczęszcza do szkoły w jednym z krajów Unii Europejskiej w pełnym wymiarze godzin.
Ta sytuacja ma zastosowanie do większości rodaków pracujących w UK, podczas gdy ich pociechy zdobywają wiedzę w Polsce.
Jak zostaliśmy poinformowani przez urzędników Inland Revenue, aplikacje odnoszące się do takich okoliczności kierowane są do Home Office, gdzie podejmowane są ostateczne decyzje. Każda sprawa jest analizowana najpierw w oparciu o podstawowe kryteria imigracyjne, a później finansowe.

Od 5 grudnia 2005 zmianom ulega prawo wobec związków homoseksulanych. Do tej pory każdy z partnerów takiego związku miał obowiązek zgłaszać aplikacje o CTC i WTC samodzielnie w oparciu o indywidulaną sytaucję finansową. Z dniem 5 grudnia br. partnerzy tej samej płci żyjący w związku będą składać aplikacje o CTC i WCT wspólnie.
Przemysław Szymański

komentarz[1] |
O portalu  |  Prywatność  |  Napisali o nas  |  Partnerzy  |  Polecaj nas  |  Faq  |  Rss Współpraca  |  Reklama  |  Kontakt / Redakcja
© 2004 - 2022 www.GBritain.net - All Rights Reserved / Wszelkie prawa zastrzeżone  |  ISSN 1898-9241   |   [polityka cookies]



Ciekawe portale europejskie: | eBelgia.com | eFrancja.com | eHiszpania.com | eHolandia.com | eIrlandia.com | eIslandia.com | eNiemcy.com | eNorwegia.com |
| ePortugalia.com | eRumunia.com | eSzkocja.com | eSzwajcaria.com | eSzwecja.com | eWegry.com | eWlochy.com |

Ciekawe portale światowe: | eArgentyna.com | eBrazylia.com | eKanada.com | eStanyZjednoczone.com |