http://www.gbritain.net

:: Polski student na Wyspach
Artyku³ dodany przez: Damian (2006-09-23 12:20:53)

Od pierwszego maja 2004 roku Polacy, którzy chcÄ… rozpocząć naukÄ™ na angielskiej uczelni nie potrzebujÄ… już wiz studenckich, za studia nie muszÄ… już pÅ‚acić dziesięć razy wiÄ™cej niż Anglicy i mogÄ… liczyć na dofinansowania. Studenci planujÄ…cy naukÄ™ w Szkocji majÄ… jeszcze lepiej – wcale nie muszÄ… pÅ‚acić za studia. Nic dziwnego, że coraz wiÄ™cej Polaków decyduje siÄ™ na podjÄ™cie nauki w szkole wyższej na Wyspach. Mimo drastycznego wzrostu opÅ‚at za czesne, podania o przyjÄ™cie na brytyjskie uczelnie w tym roku akademickim zÅ‚ożyÅ‚o 15 tysiÄ™cy obywateli Unii Europejskiej pochodzÄ…cych spoza Królestwa.

Brytyjskie uniwersytety przyjęły we wrzeÅ›niu 2005 roku o sześć procent wiÄ™cej zagranicznych studentów, niż rok wczeÅ›niej – mówiÄ… statystyki opracowane przez Higher Education Statistics Agency (HESA). W roku akademickim 2004-2005 na uczelniach w Wielkiej Brytanii studiowaÅ‚o 318 tysiÄ™cy obcokrajowców, wÅ‚Ä…czajÄ…c w tÄ™ liczbÄ™ studentów z nowych krajów czÅ‚onkowskich Unii Europejskiej. Po rozszerzeniu wspólnoty ilość żaków z krajów europejskich wzrosÅ‚a o 3,2 procent, osiÄ…gajÄ…c liczbÄ™ ponad 100 tysiÄ™cy. WÅ›ród nich znalazÅ‚o siÄ™ ponad 2100 Polaków, dwukrotnie wiÄ™cej niż przed akcesjÄ…. Najpopularniejsze spoÅ›ród wybieranych przez zagranicznych studentów kierunki to biznes i administracja, socjologia oraz sztuka i projektowanie. Stale roÅ›nie też liczba studentów medycyny i stomatologii. W kwietniu tego roku Tony Blair zaprezentowaÅ‚ ambitny plan rzÄ…du, którego celem jest przyciÄ…gniÄ™cie na brytyjskie uczelnie do 2011 roku kolejnych 100 tysiÄ™cy zagranicznych studentów. W ramach tego programu uniwersytety otrzymajÄ… wsparcie finansowe, na który to cel przeznaczono 7 milionów funtów. Nie ma jednak wÄ…tpliwoÅ›ci, że te pieniÄ…dze wrócÄ… zwielokrotnione do paÅ„stwowej kasy w postaci czesnego za naukÄ™ i podatków od zarobionych przez studentów pieniÄ™dzy. Dochody uniwersytetów z obcokrajowców sÄ… oceniane na miliardy funtów. Nic dziwnego, że wita siÄ™ ich tu z otwartymi rÄ™kami. Od tego roku pieniÄ™dzy na kontach uczelni bÄ™dzie jeszcze wiÄ™cej, bo czesne za naukÄ™ znaczÄ…co wzrosÅ‚o.

Studia w Królestwie od kuchni
Studia w Zjednoczonym Królestwie sÄ… dwustopniowe. Pierwszy stopieÅ„ to porównywalne do polskich studiów licencjackich trzy lub czteroletnie kursy, zakoÅ„czone uzyskaniem dyplomu Bachelor, nazywane kursami „first degree” (pierwszy stopieÅ„) lub „undergraduate” (przed dyplomem). Szczegółowe informacje na temat kursów pierwszego stopnia można uzyskać od The University and Colleges Admission Service (UCAS): www.ucas.com.
Drugi stopieÅ„ to kursy zakoÅ„czone uzyskaniem dyplomu Master, czyli „postgraduate”. Å»eby dostać siÄ™ na studia postgraduate trzeba osiÄ…gnąć dobre wyniki na studiach licencjackich. Kursy te trwajÄ… rok lub dwa lata. Te ostatnie wymagajÄ… pracy naukowo-badawczej i sÄ… nazywane Research Courses. Roczne studia postgraduate to inaczej Taught Courses. WiÄ™cej informacji o kursach magisterskich można znaleźć na stronach: www.educationuk.org, www.prospects.ac.uk, www.postgrad.hobsons.com, www.hero.ac.uk.
Jakie wymagania trzeba spełnić, żeby móc studiować na Wyspach? Polska matura wystarczy za świadectwo kwalifikacji. Dodatkowo trzeba wykazać się doskonałą znajomością języka angielskiego. Większość uczelni brytyjskich wymaga egzaminu Certificate in Advanced English (CAE), niektóre mogą żądać od zagranicznych studentów przedstawienia Certificate of Proficiency in English (CPE) lub International English Language Testing System (IELTS). Szczegółowe informacje o egzaminach językowych znajdziesz na stronie www.britishcouncil.org/pl/poland-examinations.htm. Rekrutacją na pierwszy rok studiów first degree zajmuje się University and Colleges Admission Service. Aplikacje można wysłać do UCAS tylko za pośrednictwem internetu, korzystając ze strony www.ucas.com/apply/index.html. Koszt zgłoszenia się do UCAS wynosi 5 funtów, jeśli chcesz dostać się tylko na jeden kurs. Jeśli wybranych przez Ciebie kursów jest więcej, koszt rejestracji wynosi 15 funtów. UCAS przyjmuje zapłatę tylko kartą kredytową.
Najlepiej zarejestrować się w okresie pomiędzy 1 września a 15 stycznia roku, w którym planujesz rozpocząć studia, czyli do 15 stycznia 2007 roku dla osób, które chcą rozpocząć studia na jesieni 2007 roku. Rekrutacja na studia magisterskie jest prowadzona bezpośrednio przez uniwersytety i również zaczyna się na rok przed rozpoczęciem studiów. W zależności od wybranego kierunku studiów i uczelni, mogą obowiązywać inne terminy składania aplikacji. Do 15 października 2006 roku powinny złożyć podania osoby zainteresowane rozpoczęciem w 2007 roku studiów na kierunku medycyny, stomatologii, weterynarii oraz studiów w Cambridge lub w Oksfordzie. Ostateczny termin składania aplikacji dla wszystkich kierunków to 30 czerwca 2007 roku.
Od czego zależy czy zostaniesz przyjęty na studia, skoro większość uczelni w Wielkiej Brytanii nie organizuje egzaminów wstępnych? Czasem może się zdarzyć, że zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Decyzja o przyjęciu Cię na studia zależy jednak głównie od ocen na świadectwie maturalnym, liczą się też odbyte przez Ciebie staże, praktyki i dodatkowe kwalifikacje. Osoby, które chcą studiować na kierunkach artystycznych muszą przygotować portfolio. Kandydaci na kierunki medyczne zdają BioMedical Admissions Test, a od kandydatów na prawo wymagany jest National Admissions Test for Law. Więcej informacji i przykładowe testy znajdziesz na stronach: www.bmat.org.uk i www.lnat.ac.uk.
A co z osobami, które już studiują w Polsce, na przykład na drugim roku i chciałyby kontynuować naukę w Wielkiej Brytanii? Tacy studenci powinni kontaktować się bezpośrednio z wybraną uczelnią, która podejmie decyzję, ile lat studiów lub semestrów i które przedmioty zostaną zaliczone. Natomiast posiadacze dyplomu licencjackiego lub magisterskiego mogą wybrać studia postgraduate.

Cambridge czy Oxford?
Najlepiej zacząć od zajrzenia do przewodnika po uczelniach brytyjskich, który znajdziesz na stronie scit.wlv.ac.uk/ukinfo/. Szczegółowe informacje o brytyjskim systemie edukacji znajdziesz na stronach: britishcouncil.org/poland-study-in-the-uk-.htm,
britishcouncil.org/learning-study-in-the-uk.htm, educationuk.org, hero.ac.uk, ucas.com, prospects.ac.uk, postgrad.hobsons.com. Przy wyborze szkoÅ‚y można wesprzeć siÄ™ lekturÄ… rankingów uczelni. W Wielkiej Brytanii istniejÄ… dwa rodzaje rankingów szkół wyższych – oficjalne i nieoficjalne. Te pierwsze powstajÄ… na zlecenie ministerstwa edukacji, drugie sÄ… prowadzone przez niezależne organizacje, gazety czy serwisy internetowe. Ranking dla kandydatów na kursy first degree prowadzony przez The Quality Assurance Agency znajdziesz na stronie qaa.ac.uk/reviews/default.asp. Ranking kursów podyplomowych, obejmujÄ…cych pracÄ™ badawczo-naukowÄ… prowadzi Research Assessment Exercise: hefce.ac.uk/research/assessment. Nieoficjalne rankingi brytyjskich uczelni znajdziesz na stronach: news.bbc.co.uk/1/hi/education/4265894.stm, timesonline.co.uk/section/0,,8403,00.html, education.guardian.co.uk/universityguide2004, timesonline.co.uk/section/0,,716,00.html.

Rzut oka do kieszeni żaka
Ci, którzy wybrali na miejsce studiów SzkocjÄ™ należą do szczęściarzy – studia w Szkocji byÅ‚y i nadal sÄ… darmowe. Studenci, którzy rozpoczÄ™li studia first degree w Anglii i Walii do jesieni 2005 roku wÅ‚Ä…cznie pÅ‚acÄ… okoÅ‚o 1200 funtów za rok nauki. Kurs postgraduate to koszt rzÄ™du 3000 funtów. Jednak od roku 2006/2007 uczelnie w Anglii i Walii mogÄ… same ustalać wysokość opÅ‚at za studia. OpÅ‚aty bÄ™dÄ… siÄ™ wahać od 1200 do 3000 funtów rocznie. WiÄ™kszość uczelni zadeklarowaÅ‚a, że bÄ™dzie pobierać opÅ‚aty bliskie górnej granicy tego limitu.
Student z Unii Europejskiej, który zaczynie studia w Anglii lub Walii na jesieni 2006 lub później, będzie mógł wziąć pożyczkę na opłacenie kosztów studiów. Pieniądze trafią bezpośrednio na konto uczelni. Pożyczkę zaczniesz spłacać po skończeniu studiów, ale dopiero wtedy, kiedy Twoje zarobki sięgną 15 tys. funtów rocznie. Ta reguła obowiązuje studentów, którzy zostaną w Wielkiej Brytanii. Jeśli po studiach wrócisz do Polski, pożyczkę zaczniesz spłacać, gdy Twoje roczne zarobki osiągną równowartość 6 tys. funtów, czyli ok. 35 tys. złotych. Wysokość spłat będzie zależała od zarobków. Na przykład, jeśli Twoja pensja będzie wynosić 20 tys. funtów rocznie, będziesz oddawać 37,5 funta miesięcznie. Pożyczkę udzielaną na podobnych zasadach w wysokości maksymalnie 6170 funtów na rok można uzyskać również na pokrycie kosztów utrzymania w czasie studiów.
Studenci pochodzący z rodzin o niskim dochodzie, którzy legalnie mieszkali w Anglii przez trzy lata przed rozpoczęciem studiów, mogą ubiegać się również o bezzwrotne formy pomocy: Maintenance Grant i Bursaries. Pierwsza z nich to zasiłek przeznaczony dla osób pochodzących z rodzin o dochodzie nie przekraczającym 17500 funtów rocznie, który wynosi 2700 funtów rocznie. Jeśli dochód rodziny jest niższy niż 37425 funtów na rok, student może ubiegać się o zasiłek częściowy. Do świadczenia drugiej formy pomocy są zobligowane uniwersytety. Jeśli opłata za kurs wynosi więcej niż 2700 rocznie, uczelnia musi wspomóc najbiedniejszych studentów. Bursaries pokrywają zwykle różnicę pomiędzy zasiłkiem Maintenance Grant, a opłatą za studia. Szczegółowe informacje o wszystkich formach pomocy finansowej dla studentów znajdziesz na stronie dfes.gov.uk/studentsupport/students/200_2006_entry.shtml. Brytyjskie uczelnie często oferują swoim studentom różnego rodzaju stypendia. Informacje na ten temat znajdziesz w witrynach: britishcouncil.org/pl/poland-scholarships.htm, educationuk.org/scholarships, scholarship-search.org.uk.
Å»eby poradzić sobie nie tylko z opÅ‚atami za czesne, ale i z kosztami życia, 87 procent studentów podejmuje pracÄ™ zarobkowÄ…. Warto tu zaznaczyć, że od momentu wejÅ›cia naszego kraju do Unii Europejskiej Polacy (również studenci) majÄ… prawo do pracy w peÅ‚nym wymiarze godzin na Wyspach. Z badaÅ„ TUC (Trades Union Congress) wynika, że studenci pracujÄ… najczęściej w handlu i szpitalnictwie, z czego najwiÄ™cej, bo 40 procent pracuje w sklepach, a 21 procent w barach, hotelach i restauracjach. Zdaniem ministra ds. wyższej edukacji, Billa Rammela istnieje jednak inny powód, dla którego wiÄ™kszość studentów w dzisiejszych czasach musi godzić naukÄ™ z pracÄ…: – Pracodawcy coraz częściej wymagajÄ… od absolwentów doÅ›wiadczenia w pracy, a konkurencja na rynku pracy roÅ›nie. Dlatego podjÄ™cie pracy już w czasie studiów może okazać siÄ™ wartoÅ›ciowÄ… inwestycjÄ… na przyszÅ‚ość.

Gwarancja zadowolenia
Cztery piÄ…te studentów brytyjskich uniwersytetów jest zadowolonych ze studiów – wynika z badania przeprowadzonego przez Higher Education Funding Council for England (HEFCE) na próbie 159 tysiÄ™cy studentów ostatniego roku. Najwyższym poziomem zadowolenia wÅ›ród sÅ‚uchaczy – 95 procent – cieszy siÄ™ Open University. Za nim plasujÄ… siÄ™ uczelnie w Buckingham (94 procent) i St Andrews (92 procent). Najgorzej wypadÅ‚y w rankingu uniwersytety Thames Valley (67 procent zadowolonych studentów) i Lincoln (68 procent). Åšredni poziom usatysfakcjonowanych sÅ‚uchaczy w caÅ‚ym kraju ksztaÅ‚tuje siÄ™ na poziomie 80 procent. Najlepiej w badaniu wypadÅ‚a Szkocja, w której odsetek zadowolonych studentów przekroczyÅ‚ Å›redniÄ… narodowÄ… o 5 procent. Walia i Irlandia Północna osiÄ…gnęły wynik 83 procent, a Anglia 80 procent.

Jednak na takie wyniki może mieć wpływ fakt, że w badaniu nie zostały uwzględnione najbardziej prestiżowe angielskie uniwersytety w Oxford, Cambridge i Warwick, a to dlatego, że mniej niż połowa studentów tych uczelni wzięła udział w badaniu.
Profesor Michael Arthur, rektor uniwersytetu w Leeds, który nadzorował badanie wyraził nadzieję, że wszystkie uczelnie wykażą więcej zaangażowania za rok. Podobnego zdania jest przewodniczący National Union of Students, Wes Streeting, który uważa, że czasy, gdy krawat Oxford lub Cambridge otwierał wszystkie drzwi się skończyły. Od tego roku rosną opłaty za studia w Anglii i Walii. Dlatego udział wszystkich uczelni w przyszłorocznym badaniu jest niezwykle istotny, bo jego wyniki pokażą czy uniwersytety są warte swojej ceny. Rankingów porównujących uczelnie w Wielkiej Brytanii i w Polsce jeszcze nie ma. Skoro jednak liczba studentów z naszego kraju w Królestwie nieustannie rośnie i nie odstrasza ich nawet wysokie czesne, można uznać, że Polacy sami odpowiadają na pytanie, czy warto studiować na Wyspach.

Polskie stopnie naukowe na angielskim gruncie
Nostryfikacją dyplomów zajmuje się organizacja National Academic Recognition Information Centre (NARIC): www.naric.org.uk. NARIC porównuje kwalifikacje zagraniczne z kwalifikacjami brytyjskimi. Opłata za nostryfikację dyplomu wynosi około 42 funów. Ile wart jest polski dyplom na Wyspach? Polskiego magistra NARIC porównuje z brytyjskim tytułem Bachelors honours degree standard, co może wydawać się niesprawiedliwe, jako że do jego uzyskania potrzeba spędzić na uczelni o całe dwa lata więcej. NARIC tłumaczy się tym, że stopień magistra to first degree, czyli że nie ma przed nim żadnego niższego stopnia akademickiego, co jednak nie jest zgodne z prawdą, bo nie od dziś w Polsce obowiązuje stopień licencjata. Jest on porównywany z National Vocational Qualification (N/SVQ) level 4 standard.
Wyżej cenieni sÄ… absolwenci uczelni technicznych. DziÄ™ki przynależnoÅ›ci polskich uczelni do Europejskiej Federacji Narodowych StowarzyszeÅ„ Inżynierskich, polski magister inżynier otrzyma automatycznie w Wielkiej Brytanii tytuÅ‚ Master of Science, a polski inżynier zostanie Bachelor of Science. Podobnie wychodzÄ… na porównaniu przeprowadzonym przez NARIC posiadacze stopnia doktora lub doktora habilitowanego – odpowiednio otrzymujÄ… o¬ni brytyjskie stopnie PhD standard i Post Doctorate degree standard. „Zdegradowani” absolwenci uniwersytetów nie muszÄ… jednak siÄ™ niepokoić. NajlepszÄ… weryfikacjÄ™ kwalifikacji przeprowadza nie skostniaÅ‚a instytucja, jakÄ… jest NARIC, ale pracodawca, który zwykle bardziej od dyplomu ceni umiejÄ™tnoÅ›ci i doÅ›wiadczenie kandydata.

Magdalena Gignal
goniec.com


adres tego artyku³u: http://www.gbritain.net/articles.php?id=116