http://www.gbritain.net

:: Aborcja ma dwie twarze
Artyku³ dodany przez: Damian (2007-03-03 23:08:56)

Kiedy politycy w Polsce zastanawiają się, jak utrudnić kobiecie dostęp do legalnej aborcji, w Wielkiej Brytanii podejmuje się starania, aby była ona dla niej możliwie najmniej bolesna.

Dwa kraje, dwa podejÅ›cia do tematu…
Marzena, Polka od trzech lat mieszkajÄ…ca w Londynie, nigdy nie powiedziaÅ‚a nikomu, że jako mÅ‚oda dziewczyna usunęła ciążę. Wiedzieli o tym tylko jej rodzice i ojciec jej nienarodzonego dziecka. Kiedy zaszÅ‚a w ciążę, sama byÅ‚a jeszcze dzieckiem, w dodatku jej chÅ‚opak od razu oÅ›wiadczyÅ‚, że nie spieszy mu siÄ™ do zakÅ‚adania rodziny. Po wielkiej domowej awanturze matka wyciÄ…gnęła pieniÄ…dze odÅ‚ożone na nowy telewizor i zaprowadziÅ‚a jÄ… do lekarza, który w ogÅ‚oszeniu w lokalnej gazecie zwięźle informowaÅ‚: „wywoÅ‚ywanie miesiÄ…czki, tanio”.
Już po zabiegu rodzice sprawę uznali za niebyłą, a ona sama nikomu nigdy nie odważyła się powiedzieć o tym, co tak naprawdę wtedy czuła. W rezultacie zabieg przypłaciła głęboką, ciągnącą się latami depresją.
WÅ‚aÅ›nie dlatego kilka dni temu przeżyÅ‚a szok, kiedy koleżanka – Angielka – przy okazji jakiegoÅ› wyjÅ›cia do pubu wyznaÅ‚a jej, że chodzi do psychologa, aby dojść do siebie po aborcji. I choć Marzena wiedziaÅ‚a, że aborcja w Wielkiej Brytanii jest legalna, dopiero teraz zrozumiaÅ‚a, jak wielka przepaść istnieje miÄ™dzy podejÅ›ciem do tego tematu w Polsce i tutaj.

Anglia – no problem
Aby przerwać ciążę w Wielkiej Brytanii wystarczy, że przynajmniej dwóch lekarzy potwierdzi, iż urodzenie dziecka niekorzystnie wpÅ‚ynie na zdrowie fizyczne lub psychiczne matki. Pod uwagÄ™ brana jest również jej sytuacja finansowa. Aborcji można dokonać do 24 tygodnia ciąży. JeÅ›li w późniejszym etapie ciąży u pÅ‚odu zastanie wykryta jakaÅ› wada rozwojowa, matka praktycznie w dowolnym momencie może zadecydować o jej ukoÅ„czeniu. Zabieg jest przeprowadzany w szpitalu i caÅ‚kowicie bezpÅ‚atny dla wszystkich ubezpieczonych (w prywatnym gabinecie kosztuje ok. 400 funtów). NiepeÅ‚noletnie dziewczyny mogÄ… czuć siÄ™ zupeÅ‚nie bezpiecznie – nikt bez ich zgody nie poinformuje rodziców ani o ciąży, ani o zabiegu. W dodatku na wyraźne życzenie pacjentki nie doÅ‚Ä…cza siÄ™ do jej karty zdrowotnej informacji o dokonanej aborcji.

Polska – tabu
W Polsce sytuacja wyglÄ…da inaczej. Jak stwierdza Magdalena Åšroda – filozof z Uniwersytetu Warszawskiego, prywatnie feministka – Å‚atwiej siÄ™ poddać aborcji niż o niej mówić. To wciąż temat tabu. Prawo zezwala na wykonanie zabiegu tylko w takich przypadkach, kiedy ciąża jest wynikiem gwaÅ‚tu, kazirodztwa, zagraża zdrowiu matki lub kiedy u pÅ‚odu stwierdzi siÄ™ nieodwracalne wady rozwojowe. Ale w praktyce, nawet wtedy kobieta może mieć problem z usuniÄ™ciem ciąży. Pierwsze dziecko Iwony urodziÅ‚o siÄ™ z zespoÅ‚em Downa. Kiedy po czterech latach znów zaszÅ‚a w ciążę, poprosiÅ‚a lekarza o skierowanie na badania prenatalne, zdecydowana na aborcjÄ™ w przypadku wykrycia wady. Ginekolog wydaÅ‚ je, ale najpierw wiele razy odwoÅ‚ywaÅ‚ siÄ™ do jej sumienia i odradzaÅ‚ wykonanie badania. Niestety, potwierdziÅ‚o siÄ™ najgorsze. Iwona udaÅ‚a siÄ™ do innego lekarza i tym razem bez problemu dostaÅ‚a skierowanie do szpitala na tzw. terminacjÄ™ ciąży. Ale tu znów niespodzianka – szpitalny ginekolog odmówiÅ‚ wykonania zabiegu, ponieważ byÅ‚o to niezgodne z jego przekonaniami. I nie obyÅ‚o siÄ™ bez komentarzy o tym, jakie to matki teraz wygodne i żadna nie chce dźwigać krzyża na plecach. I chociaż Iwona miaÅ‚a prawo zażądać od szpitala usÅ‚ug innego lekarza, byÅ‚a tak zrezygnowana i zmÄ™czona psychicznie, że wyszÅ‚a i wiÄ™cej tam nie wróciÅ‚a. Za namowÄ… męża aborcji dokonaÅ‚a nielegalnie – w prywatnym gabinecie.

Dwa kraje, dwa problemy
Politycy w obu krajach deklarujÄ… chęć pomocy kobietom. Na tematy zwiÄ…zane z aborcjÄ… dyskutujÄ… zarówno w Polsce jak i w Wielkiej Brytanii. Ale znów co innego jest przedmiotem tych dyskusji. Nad WisÅ‚Ä… Liga Polskich Rodzin chce wpisać do konstytucji sformuÅ‚owanie, że paÅ„stwo chroni życie ludzkie „od chwili poczÄ™cia”. PrzyjÄ™cie tej poprawki oznaczaÅ‚oby caÅ‚kowity zakaz przerywania ciąży. Zamiast dawać możliwość wyboru, podejmuje siÄ™ decyzjÄ™ za kobiety. Nad TamizÄ… nie wÄ…tpi siÄ™ w sÅ‚uszność istnienia legalnej aborcji. Dwie sprawy zaprzÄ…tajÄ… gÅ‚owÄ™ polityków – zmiana ostatecznego terminu dokonania aborcji – z 24 do 20 tygodnia ciąży oraz skrócenie okresu oczekiwania na zabieg, który w tej chwili może wynosić nawet kilka tygodni.
Dwa kraje, dwa podejÅ›cia do problemu…

--
W 2003 roku w Anglii i w Walii przeprowadzono 180 tysięcy aborcji. Dwa procent z nich dokonano między 20 a 24 tygodniem ciąży. W Szkocji w tym samym roku zarejestrowano 12 tysięcy zabiegów. W 2005 roku liczba aborcji w Wielkiej Brytanii przekroczyła 200 tysięcy Jednak znaczny odsetek zabiegów wykonuje się u pacjentek, które przyjeżdżają specjalnie w tym celu z Irlandii.

--
Aborcja to ostateczność. Ale aby rzeczywiście nią była, potrzebna jest edukacja seksualna i dostęp do środków antykoncepcyjnych. W Wielkiej Brytanii można je otrzymać bezpłatnie, w Polsce większość pigułek antykoncepcyjnych nie jest refundowanych, a koszt założenia spirali to przynajmniej 500 zł.

Agnieszka Bieńko




adres tego artyku³u: http://www.gbritain.net/articles.php?id=145