http://www.gbritain.net

:: Nowe zasady pracy dla kierowców
Artyku³ dodany przez: Damian (2007-05-04 11:51:21)

Nowe przepisy o godzinach pracy kierowców stanowią, iż mogą oni prowadzić pojazdy maksimum przez 4,5 godziny. Potem musi nastąpić co najmniej 45-minutowa przerwa. Podczas jej trwania nie wolno wykonywać żadnych innych czynności służbowych jak: ładowanie, wyładowywanie towarów, sprzątanie i mycie pojazdu, tankowanie paliwa, wypełnianie dokumentów służbowych, załatwianie służbowych formalności (np. na granicach czy w składach towarów, sprzedawanie biletów na przejazd itp.). Ustawodawca zaleca także opuszczenie pojazdu w czasie przerwy (jeżeli jest to możliwe, a miejsce parkowania jest bezpieczne) i pełny relaks.

Przykład 1
Dzień wolny od pracy
4,5 godziny jazdy
45 minut przerwy
4,5 godziny jazdy
Dzień wolny od pracy
Okres przerwy można rozdzielić na dwa razy, z tym że pierwsza część musi trwać co najmniej 15 minut, a druga 30 minut. W każdym jednak przypadku nie wolno nam przedłużać okresu jazdy ponad ustawowe 4,5 godziny.

Przykład 2
Dzień wolny od pracy
2 godziny jazdy
15 min. przerwy
2 godziny jazdy
30 min. przerwy
4,5 godziny jazdy
Dzień wolny od pracy
Podczas dziennych zmian kierowca może prowadzić pojazd nie więcej niż 9 godzin. Dwa razy w tygodniu czas ten może (ale nie musi) być wydłużony do maksimum 10 godzin.

Przykład 3
Dzień wolny od pracy
4,5 godziny jazdy
45 min. przerwy
4,5 godziny jazdy
45 minut przerwy
1 godzina jazdy
Dzień wolny od pracy
Uwaga nowe rozporzÄ…dzenie! Tak zwany „fixed week”, czyli tydzieÅ„ pracy bez nadgodzin, z uwzglÄ™dnieniem czasu regulaminowych przerw wypoczynkowych (co najmniej 8 godzin na dobÄ™) czysty czas prowadzenia pojazdu nie może przekroczyć 56 godzin.

Przykład 4
Poniedz. godz. 00:00
DzieÅ„ 1 – 9 godzin
DzieÅ„ 2 – 10 godzin
DzieÅ„ 3 – 9 godzin
DzieÅ„ 4 – 10 godzin
DzieÅ„ 5 – 9 godzin
DzieÅ„ 6 – 9 godzin
Niedz. godz. 24:00 wolna

Rozkład godzin jazdy i wypoczynków może być inny, w zależności od potrzeb firmy. Zachowane muszą być jednak wszystkie regulaminowe zasady podziału na pracę i wypoczynek.
Podczas dwóch następujących po sobie tygodni, czas jazdy nie może przekroczyć 90 godzin. Poniżej przedstawiamy przykładowy rozkład godzin pracy kierowcy. W poszczególnych przypadkach może on przedstawiać się inaczej, jednakże z zachowaniem podstawowej zasady nieprzekraczania limitu 90 godzin pracy.

Przykład 5
Jazda 34 godziny – TydzieÅ„ 1
56 godzin – TydzieÅ„ 2
34 godziny – TydzieÅ„ 3
W ciągu każdych dwóch tygodni kierowca musi mieć dwa regulaminowe okresy przerwy lub jeden normalny, a jeden zredukowany okres przerwy. W takim przypadku czas, o który przerwa została zredukowana musi być oddany i dołączony en bloc do następnej, co najmniej 9-godzinnej przerwy w pracy.

Przykład 6
33-godzinna tygodniowa przerwa
1 Tydzień
2 Tydzień
3 Tydzień
4 Tydzień
Niedziela godz. 24:00
Wyrównanie w liczbie 12 godzin musi być dokonane przed godz. 24.00 w niedzielę, w trzecim tygodniu następującym po uprzedniej redukcji.


Przerwy w pracy i wypoczynek
Całodzienny wypoczynek i tygodniowy wypoczynek może odbyć się poza bazą (miejscem zamieszkania kierowcy), jeżeli wyrazi on na to zgodę. W tym wypadku pojazd musi być wyposażony w odpowiednie miejsce do spania, osobne dla każdego kierowcy, jeżeli pojazd obsługuje więcej niż jedna osoba i dodatkowo musi ono być stacjonarne. Nie jest dopuszczalne używanie łóżek polowych lub materaców rozkładanych na pace ciężarówki. W przypadku kierowców autokarów, nie mogą oni być zmuszeni do spania na siedzeniach pasażerskich. Jeżeli autokar nie ma specjalnej kabiny, wktórej może się przespać kierowca, firma zobowiązana jest zapewnić mu nocleg poza pojazdem. Oznacza to także, iż koszty noclegu ponosi firma, a nie kierowca. Dodatkowo, jeżeli odpłatność za nocleg dokonywana jest na miejscu, kierowca zobowiązany jest przedstawić rachunek (a firma wymagać go) na dowód, iż nocleg rzeczywiście odbył się w miejscu do tego odpowiednim.

Przerwy w pracy, dni wolne oraz ustawowe okresy wypoczynku muszÄ… być wykorzystane w naturze i w regulaminowych terminach. Oznacza to, iż w żadnym wypadku nie wolno wypÅ‚acać za nie ekwiwalentu w gotówce lub żadnej innej formie. Nie wolno ich także kumulować, poprzedzajÄ…c je pracÄ… bez regulaminowych przerw. ObowiÄ…zujÄ…ce 45-minutowe przerwy w prowadzeniu pojazdu, po każdych 4,5 godzinach jazdy, wliczajÄ… siÄ™ do czasu pracy, za który należy siÄ™ wynagrodzenie wedÅ‚ug indywidualnej stawki zatrudnienia. W przypadku kierowców autokarów za okres pracy liczy siÄ™ także czas oczekiwania na parkingach na pasażerów zwiedzajÄ…cych zabytki, uczestniczÄ…cych w uroczystoÅ›ciach, imprezach sportowych, towarzyskich, itp. Jest to tak zwany „stand by”. W konsekwencji, po pierwsze, należy siÄ™ za taki czas normalne wynagrodzenie, a także muszÄ… być zachowane wszystkie zasady dotyczÄ…ce wypoczynku kierowcy.

Ma to zastosowanie w nowych zasadach pracy w systemie „split shift”, czyli dniówki przerywanej. Nowe zasady mówiÄ…, iż dzienny odpoczynek w czasie „split shift” może być podzielony najwyżej na dwa okresy, z tym że jeden z nich musi trwać co najmniej 9 godzin, a jeden z nich w czasie dniówki musi trwać co najmniej 3 godziny.
W przypadku, kiedy taka ewentualność zachodzi (co piszÄ…cy te sÅ‚owa zna z wÅ‚asnego doÅ›wiadczenia), w celu unikniÄ™cia nieporozumieÅ„ z pasażerami autokaru, powinni oni być poinformowani wczeÅ›niej (najlepiej już na etapie zamawiania usÅ‚ugi przewozowej), iż kierowca ma obowiÄ…zek przestrzegać czasu regulaminowych wypoczynków zarówno w czasie jazdy jak i „split shift”.

Okresy ustawowego wypoczynku i wszystkie regulaminowe przerwy w pracy podlegają takiej samej kontroli ze strony państwowych służb nadzoru transportu jak okresy pracy. Odpowiedzialność za ich przestrzeganie spada zarówno na firmę jak i na kierowców. W związku z tym pracodawca zobowiązany jest przeprowadzić (najpóźniej w dniu wejścia w życie nowych zasad) odpowiednie szkolenie swoich załóg w zakresie nowych przepisów. Każdy przeszkolony pracownik musi własnoręcznym podpisem potwierdzić, iż szkolenie takie odbył, zrozumiał jego treść i cel. Szkolenie to musi być przeprowadzone w ramach czasu pracy kierowcy, a wynagrodzenie za ten okres wypłacone według indywidualnej stawki zatrudnienia.

Ważne zastrzeżenie!
Polacy (jak wszyscy inni obcokrajowcy) zatrudnieni na stanowiskach kierowców w brytyjskich i europejskich firmach transportowych oraz komunikacyjnych majÄ… prawo żądać, aby szkolenie zostaÅ‚o przeprowadzone z udziaÅ‚em tÅ‚umacza, a materiaÅ‚y do niego przetÅ‚umaczone, w tym wypadku, na jÄ™zyk polski. W żadnym razie nie należy podpisywać niczego „w ciemno” bez peÅ‚nego zrozumienia tego, co siÄ™ podpisuje, a tym bardziej sygnować wÅ‚asnym podpisem szkolenia, które w rzeczywistoÅ›ci nie odbyÅ‚o siÄ™ wcale. Od obowiÄ…zku przeprowadzenia szkolenia i przestrzegania przepisów nowej ustawy nie sÄ… zwolnione żadne, nawet najmniejsze czy „rodzinne” firmy. Oznacza to, iż kierowca posiadajÄ…cy wÅ‚asny pojazd i pracujÄ…cy na zasadzie samozatrudnienia podlega im tak samo, jak zatrudniony na kontrakcie czy innych zasadach Å›wiadczenia odpÅ‚atnej pracy. Powinien wiÄ™c on we wÅ‚asnym zakresie zapoznać siÄ™ z nowym obowiÄ…zujÄ…cym prawem.

Można tego dokonać logując się w internecie na stronę (niestety tylko po angielsku) www.transportoffice.gov.uk Dotyczy to również wszystkich agencji pracy tymczasowej, działających w branży transportowej.
Wszystkie powyższe przepisy reguluje Akt 561/ 2007 i są zgodne z ustaleniami Unii Europejskiej. Oznacza to, że obowiązują we wszystkich jej krajach członkowskich. Kraje stowarzyszone z UE także przyjęły powyższe zmiany jako obowiązujące u siebie.

Kilka uwag o poszukiwaniu pracy
Zapewniam wszystkich, iż bardzo sobie cenię zaufanie, jakim sz ukający pracy na Wyspach darzą zarówno naszą gazetę jak i mnie, skromnego autora poniższej rubryki. Z przykrością jednak muszę stwierdzić, iż nie dysponuję na bieżąco pewnymi i konkretnymi ofertami pracy w charakterze kierowcy. Wiele z tych ofert znajduje się w internecie, na stronach specjalizujących się w wysz ukiwaniu pracy za granicą. Oferty pracy dla kierowców różnych kategorii znaleźć można także od czasu do czasu na naszej specjalnej stronie z ogłoszeniami o pracy, która ukazuje się w każdy poniedziałek.

Internet, ale ostrożnie
O wiarygodności ofert ogłaszanych w internecie trudno mi coś powiedzieć. Wiele z nich to ogłoszenia dawane przez agencje lub biura pośrednictwa pracy z terenu zarówno samej Wielkiej Brytanii jak i z kraju. Oczywiście nie dyskwalifikuje ich to na samym starcie, jakkolwiek doradzam wszelką możliwą ostrożność w traktowaniu ich jako w pełni odpowiadających naszym oczekiwaniom. Wiele z nich, niestety, nie podaje wszystkich najbardziej istotnych dla kandydata do pracy informacji. Wśród nich najczęściej zaś tych dotyczących rzeczywistych warunków pracy i płacy. Przed wysłaniem swojego CV lub, tym bardziej, przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z którejś z internetowych ofert, trzeba koniecznie zadać wiele kontrolnych pytań. Zwłaszcza kiedy oferta zamieszczana jest przez agencje pracy tymczasowej. Najbardziej wiarygodne są, jakby nie mówić, oferty od konkretnych pracodawców- przewoźników. Jednakże i w tym wypadku warto zachować daleko idącą ostrożność. Wielu z nich albowiem, jak to się mówi tutaj, dość oszczędnie gospodaruje prawdą.

Gdzie sz ukać ciekawych ofert?
Wiele jednak ciekawych i co najważniejsze wiarygodnych ofert pracy dla kierowców znajduje się w specjalistycznych gazetach. Takim pismami są na przykład wewnętrzne czasopisma ukazujące się na terenie lotniska w Heathrow. Niestety dostępne są one wyłącznie na samym lotnisku oraz w instytucjach znajdujących się wewnątrz jego obszaru, na ogół niedostępnego dla publiczności z zewnątrz. Na szczęście, jak wszystkie pisma ukazujące się w dzisiejszych czasach, posiadają swoje strony internetowe, których adresy nie są tajemnicą. Podajemy je więc w nadziei, że wizyta na tych stronach pomoże naszym czytelnikom posz ukującym konkretnych ofert pracy zorientować się w nich na bieżąco, a być może także znaleźć coś interesującego dla siebie.

Gazety lotniskowe – źródÅ‚o dobrej informacji
GłównÄ… gazetÄ… ukazujÄ…cÄ… siÄ™ na Heathrow jest „Heathrow Villager” www.heathrowvillager.co. uk – tygodnik, w którym oprócz informacji bieżących z życia samego lotniska, znajduje siÄ™ wiele bardzo dobrych ogÅ‚oszeÅ„ o pracy dla kierowców, pracowników obsÅ‚ugi lotniska, a nawet personelu latajÄ…cego i pomocniczego linii lotniczych operujÄ…cych w Wielkiej Brytanii. Zamieszcza tam swoje ogÅ‚oszenia o wakatach, także wiele firm bezpoÅ›rednio pracujÄ…cych dla samego portu lotniczego lub takich, których dziaÅ‚alność Å›ciÅ›le jest z jego istnieniem zwiÄ…zana. SÄ… tam wiÄ™c ogÅ‚oszenia firm shippingowych, kurierskich, wielkich skÅ‚adów i magazynów towarów, firm cateringowych, a także „cleanerskich”. Oferuje siÄ™ tam również pracÄ™ specjalistom z zakresu IT, ksiÄ™gowoÅ›ci, obsÅ‚ugi biur oraz szeroko rozumianego zarzÄ…dzania, w tym bezpoÅ›rednio dla BAA, czyli firmy bÄ™dÄ…cej wÅ‚aÅ›cicielem i zarzÄ…dcÄ… brytyjskich lotnisk. Dla samych kierowców najwiÄ™cej jest tam każdego tygodnia ogÅ‚oszeÅ„ pracy na ciężarówki, kurierów samochodowych i motocyklowych, samochodów dostawczych, autobusów komunikacji wewnÄ™trznej, a także z l uksusowych firm szoferskich parajÄ…cych siÄ™ transferami swoich klientów z lotnisk do hoteli, miejsc pracy, spotkaÅ„ biznesowych lub atrakcji turystycznych.

Osoby sz ukajÄ…ce pracy w branży „security” majÄ… w tej gazecie, w rzeczy samej, w czym wybierać. Oprócz samego zatrudnienia w tym zawodzie oferuje siÄ™ kursy (wiele z nich sponsorowanych), po których firmy zapewniajÄ… pracÄ™.

Wszystkie oferty zawierajÄ… dokÅ‚adne dane pracodawcy, jego telefony, adresy, emaile, sposoby kontaktu z nim. Wiele z nich od razu definiuje najważniejsze warunki zatrudnienia oraz wymagania wstÄ™pne. Podnosi to nie tylko walory wiarygodnoÅ›ci danej firmy, ale także zaoszczÄ™dza nam czasu, a także pieniÄ™dzy na wysyÅ‚anie swoich CV, telefonowanie i „mailowanie”, ograniczajÄ…c te czynnoÅ›ci do wybranych, najbardziej pasujÄ…cych do naszych oczekiwaÅ„ i możliwoÅ›ci ofert pracy. Bardzo istotnÄ… informacjÄ… w tym miejscu jest to, iż każda z firm operujÄ…cych z lotnisk lub współpracujÄ…cych z lotniskami brytyjskimi wymaga bardzo dokÅ‚adnej tak zwanej „security check”. Warto wiÄ™c od razu zaopatrzyć siÄ™ w zaÅ›wiadczenie o niekaralnoÅ›ci oraz co najmniej piÄ™cioletnie zazwyczaj potwierdzenie zatrudnienia wraz z referencjami od byÅ‚ych pracodawców. JeÅ›li ktoÅ› jest Å›wieżo po szkole lub studiach – z placówki ed ukacyjnej. Wszystko oczywiÅ›cie przetÅ‚umaczone powinno być (najlepiej od razu) na jÄ™zyk angielski przez tÅ‚umacza przysiÄ™gÅ‚ego. TÅ‚umaczenia dokonane przez polskich tÅ‚umaczy przysiÄ™gÅ‚ych sÄ… w peÅ‚ni honorowane. WymagajÄ… tego bardzo jednoznaczne przepisy bezpieczeÅ„stwa zwiÄ…zane z samym lotniskiem lub jego najbliższymi okolicami jako miejscem pracy. PodstawÄ… do tego jest ustawa o zwalczaniu i zapobieganiu aktom terroryzmu, obowiÄ…zujÄ…ca w Wielkiej Brytanii.

Sport, informacje i praca
DrugÄ…, podobnÄ…, aczkolwiek nie takÄ… samÄ… gazetÄ… z tego gatunku jest „Heathrow Skysport”. TytuÅ‚ może być nieco mylÄ…cy, jednakże nie o samym sporcie gazeta ta pisze. Jest w niej interesujÄ…ca rubryka zatytuÅ‚owana „Jobs-skysport”, w której znajduje siÄ™ wiele ofert pracy dla kierowców, ale również, podobnie jak w poprzednio omawianej, nie tylko dla nich. Gazeta dostÄ™pna jest na Heathrow i na Gatwick. Istnieje także jej wersja on line, pod adresem: www.heathrowskysport.co. uk

Oba czasopisma i zamieszczone w nich ogÅ‚oszenia, moim zdaniem, w peÅ‚ni zasÅ‚ugujÄ… na wiarygodność. Kilka z nich sprawdziÅ‚em osobiÅ›cie wysyÅ‚ajÄ…c swoje CV, na które w odpowiedzi otrzymaÅ‚em peÅ‚ny „welcome pack” raz z formularzami oraz wszelkimi innymi dokumentami do wypeÅ‚nienia. Do wszystkich prawie, z wyjÄ…tkiem pewnej firmy szoferskiej oferujÄ…cej pracÄ™ na zasadzie samozatrudnienia, doÅ‚Ä…czone byÅ‚y z góry opÅ‚acone koperty zwrotne.

Dla samego tylko porządku i spokoju sumienia dodam, iż pamiętać trzeba, że podlegamy takim samym procedurom w procesie zatrudniania jak wszyscy w tym kraju. Nie należy oczekiwać jakiś specjalnych względów, aczkolwiek wiele firm chętnie zatrudnia Polaków w związku z naszą, jak na razie, dobrą renomą na rynku pracy. Nie zrażajmy się więc pierwszymi odmowami i próbujmy do skutku.

I na koniec – pozostaÅ‚ość z ubiegÅ‚ego tygodnia
Obiecałem omówić nieco drażliwą sprawę opłat parkingowych. Pytanie o to, kiedy i kto ma płacić za parkowanie pojazdów firmowych, zadało mi kilku kierowców. Zarówno ciężarówek jak i autokarów.

Sprawa niby jest prosta, za firmowy samochód powinna płacić firma. Zwłaszcza jeżeli parkowanie w oczekiwaniu na towar lub pasażerów ma związek z pracą. Są firmy, które honorują dostarczone przez pracowników bilety parkingowe, zwracając poniesione przez nich koszty. Niektóre wypłacają określone kwoty na ewentualne parkingi do rozliczenia. Bywa także, jak się okazuje dość często, że firmy nie lubią płacić za parkingi i żądają od kierowców, aby znajdowali sobie takie miejsca, gdzie postój jest darmowy. Często także kierowcy mają trudności z wyegzekwowaniem środków wydanych na ten cel z własnych kieszeni.

DÅ‚uższe postoje na pÅ‚atnych parkingach nie należą do najtaÅ„szych. Zwykle kilkugodzinny lub nawet caÅ‚odniowy postój kosztuje od 5 do 20 funtów. W wiÄ™kszoÅ›ci miejsc z turystycznymi atrakcjami trudno jest znaleźć darmowe miejsce w rozsÄ…dnej odlegÅ‚oÅ›ci od punktu wysadzania pasażerów. Szczegółowych przepisów na ten temat także siÄ™ nie dosz ukaÅ‚em. PÅ‚acenie przez kierowcÄ™ za postój firmowego pojazdu w zwiÄ…zku z wykonywanÄ… pracÄ… uważam osobiÅ›cie (i nie tylko ja) za nieporozumienie. Pozostaje wiÄ™c znów sz ukanie wyjÅ›cia poÅ›redniego. O ile siÄ™ da, szukać parkingu darmowego. PÅ‚acić tylko w ostatecznoÅ›ci. W tym wypadku stanowczo żądać od firmy zwrotu kosztów. Zwykle darmowe parkingi do dwóch godzin sÄ… na stacjach serwisowych. Dobrym wyjÅ›ciem jest opcja „park and ride”. Tam gdzie jest taka możliwość, parking na ogół jest taÅ„szy. Można rzecz także potraktować w kategorii opÅ‚acalnoÅ›ci. JeÅ›li dajmy na to, jedziemy do nadmorskiego kurortu z perspektywÄ… kilkugodzinnego oczekiwania na powrót pasażerów z plaży, postój na parkingu (na przykÅ‚ad w Bournemouth) kosztuje zaledwie 7 funtów. Warto zapÅ‚acić za to z wÅ‚asnej kieszeni i także udać siÄ™ na caÅ‚y dzieÅ„ na plażę. Wszak bÄ™dziemy tam jakby nie byÅ‚o w godzinach pracy, za które to dostaniemy zapÅ‚atÄ™. Warta wiÄ™c skórka wyprawki. Siedzenie kamieniem i pilnowanie autokaru na miejscu, gdzie w każdej chwili może nas próbować „skasować” strażnik, uważam za bezsens. BÄ™dÄ…c swego czasu w podobnych sytuacjach, zawsze tak robiÅ‚em. W dalszym ciÄ…gu jednak moim zdaniem i za to powinien zapÅ‚acić wÅ‚aÅ›ciciel firmy. Co ważniejsze, nikt nas za to nie może karać. Nie można także zmuszać kierowcy, aby parkowaÅ‚ w miejscach niedozwolonych, czyli popeÅ‚niaÅ‚ wykroczenia. W skrajnych przypadkach, doradzam zwrócenie siÄ™ z tÄ… sprawÄ… do zwiÄ…zków zawodowych. Oczekiwanie na zaÅ‚adunek lub wyÅ‚adunek, a także na powrót pasażerów jest częściÄ… tej pracy. I tak w tym czasie nie jesteÅ›my w stanie wykonać żadnego innego zlecenia. Rzecz ta, jak wiele innych, znów zależy od ogólnych warunków, jakie panujÄ… w firmie.

Andrzej Bugajski-Åšpiwok
Dziennik Polski


adres tego artyku³u: http://www.gbritain.net/articles.php?id=155