http://www.gbritain.net

:: Poddane swojemu Bogu
Artyku³ dodany przez: Damian (2008-04-27 11:48:32)

Zmiana wyznania jest dla wielu Polek mieszkających w Wielkiej Brytanii jedną z najtrudniejszych decyzji w życiu. Większość z nich nie podejmuje jej ani szybko, ani chętnie.

Wywodzą się z katolickich rodzin. Dorastają w kręgu kultury chrześcijańskiej. Choć czasem nawet nie zdają sobie z tego sprawy, religia ma wpływ na ich życie. Przynajmniej kilka razy w roku chodzą do kościoła. To właśnie dla takich Polek Wielka Brytania jest często pierwszym miejscem, w którym poznają osoby innego wyznania. Dla jednych ta odmienność jest atrakcyjna, inne są wobec niej nieufne, jeszcze inne otwarcie ją negują. Wśród nich są też kobiety, które związały się z innowiercami. Okazuje się jednak, że od tego momentu, do zmiany wyznania prowadzi jeszcze długa i kręta droga, a nie każda Polka chce nią podążać.

Chrześcijanin nie wystarczy
ZwiÄ…zki wyznawców dwóch odmiennych religii nie należą do prostych. Szczególnie, jeÅ›li każdy z partnerów jest wierny swoim tradycjom i chce żyć wedÅ‚ug reguÅ‚ podyktowanych wÅ‚asnÄ… religiÄ…. W takiej sytuacji trudno myÅ›leć o wspólnej przyszÅ‚oÅ›ci, Å›lubie czy potomstwie. Dla wielu osób bardzo liczy siÄ™ zdanie rodziny, a ta czÄ™sto jest przeciwna. Jedni uważajÄ…, że to tylko stereotyp, a szczęście zwiÄ…zku zależy jedynie od osób, które go budujÄ…. Jednak w przypadku dwóch tak odmiennych kultur jak np. chrzeÅ›cijaÅ„stwo i islam nie jest to wcale takie proste. – WiedziaÅ‚am, że nasz zwiÄ…zek nie bÄ™dzie należaÅ‚ do Å‚atwych. Wielokrotnie próbowaliÅ›my siÄ™ nawet rozstać. Ale nic z tego nie wyszÅ‚o. Kiedy ludzie siÄ™ kochajÄ… i czujÄ…, że sÄ… sobie pisani, to wczeÅ›niej czy później i tak do siebie wrócÄ… – mówi Polka, która od dwóch lat jest w zwiÄ…zku z muzuÅ‚maninem. Agnieszka i Umar poznali siÄ™ na Wyspach. Ona przyjechaÅ‚a zarobić w czasie wakacji na kolejny rok studiów, on odwiedzić brata. Obojgu Wielka Brytania przypadÅ‚a do gustu, a jeszcze bardziej spodobali siÄ™ sobie nawzajem. Agnieszka nigdy nie planowaÅ‚a zwiÄ…zku z innowiercÄ…. Wywodzi siÄ™ z rodziny chrzeÅ›cijaÅ„skiej, w której religia odgrywa istotnÄ… rolÄ™. – Nie myÅ›laÅ‚am, że kiedyÅ› zwiążę siÄ™ z osobÄ… innego wyznania. PochodzÄ™ z praktykujÄ…cej, katolickiej rodziny i wiem, że dla niektórych jej czÅ‚onków taki stan rzeczy jest nie do pomyÅ›lenia – opowiada. – Mój dziadek, gdy dowiedziaÅ‚ siÄ™, że wyjeżdżam do Anglii powiedziaÅ‚ mi, żebym pamiÄ™taÅ‚a, zanim zwiążę siÄ™ z obcokrajowcem, że nie wystarczy, aby byÅ‚ chrzeÅ›cijaninem, musi być katolikiem – ciÄ…gnie. – A teraz jestem z muzuÅ‚maninem. Dziadek oczywiÅ›cie o tym nie wie. Oboje z Umarem zdajemy sobie sprawÄ™, że sytuacja nie jest Å‚atwa – dodaje.
Dla Agnieszki i Umara religia nie stanowi tematu tabu. On opowiada jej o podyktowanych niÄ… nakazach, a ona stara siÄ™ pomagać mu je wypeÅ‚niać. Nie jest bynajmniej zafascynowana islamem. Pozostaje wierna swoim przekonaniom. Jak mówi, nie jest na tyle odważana, żeby podjąć decyzjÄ™ o zalegalizowaniu zwiÄ…zku i wspólnej przyszÅ‚oÅ›ci. Zdaje siÄ™ na los i to, co pokaże czas. – Nigdy nie zmieniÄ™ wyznania. Moja religia za dużo dla mnie znaczy – zarzeka siÄ™.
Zauważa jednak, że w przeciwieÅ„stwie do niej mÅ‚ode Polki coraz chÄ™tniej decydujÄ… siÄ™ na taki krok. – Wydaje mi siÄ™, że duża część tych dziewczyn przechodzi na islam nie z powodu gÅ‚Ä™bokich przekonaÅ„ religijnych, a tylko dlatego, że bojÄ… siÄ™ stracić swoich muzuÅ‚maÅ„skich mężczyzn – tÅ‚umaczy. WiÄ™kszoÅ›ci Polek w Wielkiej Brytanii, wbrew temu, co podaÅ‚a ostatnio brytyjska prasa, wcale nie spieszy siÄ™ do zmiany wyznania. – Nie zdecydowaÅ‚abym siÄ™ na zwiÄ…zek z muzuÅ‚maninem, nie mówiÄ…c już o przejÅ›ciu na islam. Zwyczajnie bojÄ™ siÄ™. Tyle sÅ‚yszy siÄ™ o dziewczynach, które wywieziono do obcego kraju i przetrzymywano wbrew ich woli – mówi 26-letnia Grażyna, która od dwóch lat mieszka w Londynie. – Znam taki zwiÄ…zek i wiem, że kobieta jest w nim niewolnicÄ…. Nie umiem sobie wyobrazić siebie w takiej sytuacji – dodaje 23-letnia Magda.

Liczy siÄ™ dobro kobiety
Dziewczyny takie jak Magda czy Grażyna widzÄ… zwiÄ…zek z muzuÅ‚maninem w zdecydowanie ciemnych kolorach. Polki pamiÄ™tajÄ… też drastyczne obrazy prezentowane przez polskÄ… telewizjÄ™, na których to ich rodaczki walczyÅ‚y o swoje dzieci przetrzymywane przez ojców. Wieloma takimi przypadkami zajmowaÅ‚ siÄ™ detektyw Krzysztof Rutkowski. To wÅ‚aÅ›nie m.in. ze wzglÄ™du na sprawy tego typu zdecydowaÅ‚ siÄ™ otworzyć oddziaÅ‚ swojej firmy w Londynie. – SpÅ‚ywa do nas wiele zgÅ‚oszeÅ„ tego rodzaju. Głównie sÄ… to przypadki Polek, które mieszkajÄ… albo mieszkaÅ‚y na Wyspach – mówi. – Niestety, dotyczÄ… czÄ™sto dzieci, które zostajÄ… wywożone przez ojców do innego paÅ„stwa i sÄ… przetrzymywane w krajach arabskich. PojawiajÄ… siÄ™ też sprawy dotyczÄ…ce bicia i wiÄ™zienia kobiet. Pozostawiania ich w warunkach niegodnych, mówiÄ…c dosÅ‚ownie, nieludzkich – dodaje.
Detektyw zapewnia, że w takich przypadkach jego zespół kieruje siÄ™ przede wszystkim dobrem matki i dziecka. – To jest dla nas podstawa postÄ™powania. W krajach islamu, w których prawo staje po stronie ojca, podejmujemy dziaÅ‚ania na bazie ogromnego ryzyka. Nie ukrywam, że w paru dziwnych miejscach, oddalonych od cywilizacji, dziaÅ‚aliÅ›my na granicy prawa. Zdarza siÄ™ też, że dbajÄ…c o czyjÄ…Å› wolność, ryzykujemy wÅ‚asnÄ… – tÅ‚umaczy. PodkreÅ›la jednak, że dziaÅ‚ania operacyjne tego typu koÅ„czÄ… siÄ™ zazwyczaj sukcesem.

Nie dyskryminuje Arabów
Rutkowskiemu, ze wszystkich spraw, które dotyczyÅ‚y Polek w Wielkiej Brytanii szczególnie zapadÅ‚a w pamięć jedna. Kasia zamieszkaÅ‚a w Wielkiej Brytanii z obywatelem Turcji. Po pewnym czasie okazaÅ‚o siÄ™, że Murat przetrzymuje PolkÄ™ pod kluczem wbrew jej woli, a „na straży” dziewczyny stoi… jego matka. Kasia nie mogÅ‚a wcale wychodzić na zewnÄ…trz. – Kiedy jÄ… zobaczyÅ‚em, wyglÄ…daÅ‚a jak bohaterka filmu „Lista Schindlera”, jakby znajdowaÅ‚a siÄ™ w obozie koncentracyjnym, a nie w domu. DziaÅ‚ania, które powziÄ™liÅ›my daÅ‚y jej wolność. Co prawda nie udaÅ‚o siÄ™ jej wywieźć z dziećmi z Wielkiej Brytanii, ale zÅ‚ożyliÅ›my oficjalne zawiadomienie na policji. Po oswobodzeniu zajęły siÄ™ niÄ… brytyjskie organizacje pomagajÄ…ce kobietom. Bardzo pomógÅ‚ nam też Konsulat Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie – opowiada.
Detektyw wypowiada siÄ™ jednoznacznie na temat zwiÄ…zków Polek z muzuÅ‚manami. Można nawet powiedzieć, że przed nimi przestrzega. Twierdzi, że relacja, która na poczÄ…tku może wydawać siÄ™ snem na jawie, zaÅ‚amie siÄ™, gdy uwidoczniÄ… siÄ™ różnice kulturowe i mentalne. Wtedy dojdzie do poważnych problemów. – Nie dyskryminujÄ™ Arabów, ale patrzÄ…c na te sprawy, które prowadziÅ‚em wyrobiÅ‚em sobie takie zdanie – tÅ‚umaczy. WedÅ‚ug Rutkowskiego, do najwiÄ™kszych tragedii dochodzi wtedy, gdy mężczyzna po kolejnej kłótni zabiera dziecko i ucieka do swojego kraju, a Polka nie bardzo ma wtedy możliwość oficjalnego dziaÅ‚ania i dochodzenia swoich praw.
– Zgodnie z islamem dzieci muszÄ… być muzuÅ‚manami. Jeżeli jesteÅ› katoliczkÄ…, to zgodnie z twojÄ… religiÄ… powinnaÅ› wziąć Å›lub koÅ›cielny i wychowywać dzieci w wierze katolickiej. Tak jest w teorii – tÅ‚umaczy dr Robert Opala, konsultant teologiczny serwisu Kosciol.pl. – W praktyce dzieci z małżeÅ„stw mieszanych mieszkajÄ…cych w paÅ„stwach, w których chrzeÅ›cijanie sÄ… wiÄ™kszoÅ›ciÄ… zazwyczaj nie identyfikujÄ… siÄ™ caÅ‚kowicie z żadnÄ… religiÄ… albo same sobie jÄ… wybierajÄ…, chyba że rodzice wychowujÄ… je od poczÄ…tku Å›ciÅ›le w jednej wierze. Co do małżeÅ„stw mieszanych mieszkajÄ…cych w krajach arabskich, to dzieci najczęściej dostosowujÄ… siÄ™ do otoczenia oraz rodziny i sÄ… muzuÅ‚manami – dodaje.

Islam, czyli ucieczka przed polskim oprawcÄ…
Zdaniem jednego z naczelnych imamów w Midlands, sytuacja Polek jest jednak zdecydowanie inna. – W przeciÄ…gu ostatnich dwóch lat tylko w moim meczecie aż 16 Polek przeszÅ‚o na islam – zapewnia. Z jego wypowiedzi wynika, że islam jest dla nich atrakcyjnÄ… alternatywÄ…. John Cornwell – jeden z najbardziej znanych historyków i komentatorów spraw religijnych w Wielkiej Brytanii – w marcu tego roku wysunÄ…Å‚ na Å‚amach „The Times” sugestiÄ™ dotyczÄ…cÄ… przyczyn zmiany wyznania przez Polki. ZasugerowaÅ‚, powoÅ‚ujÄ…c siÄ™ na zdanie swoich rozmówców, że Polki przechodzÄ… na islam, gdyż sÄ… bite i poniżane przez swoich polskich partnerów.
– MÅ‚odzi Polacy powodujÄ… napiÄ™cia w obrÄ™bie spoÅ‚ecznoÅ›ci. PodejmujÄ… pracÄ™ poniżej stawki minimalnej, pijÄ… i źle traktujÄ… swoje kobiety. TÅ‚oczÄ… siÄ™ w wynajÄ™tych mieszkaniach i znieważajÄ… nas, rozstawiajÄ…c stragany z wieprzowÄ… kieÅ‚basÄ… – twierdziÅ‚ w rozmowie z autorem jeden z muzuÅ‚manów mieszkajÄ…cych w Luton.
Kiedy jednak dziennikarz poprosiÅ‚ o wywiad z jednÄ… z kobiet, które zmieniÅ‚y wyznanie, mężczyzna stwierdziÅ‚, że jest to niemożliwe. – Polki maltretowane w domu pracujÄ… u muzuÅ‚manów jako sprzÄ…taczki, wpadajÄ… w oko swoim pracodawcom, potem stajÄ… siÄ™ ich kochankami, a czasem nawet drugimi żonami – wyjaÅ›niaÅ‚a muzuÅ‚manka, która jest pracownikiem socjalnym. – Nowi partnerzy znajdujÄ… im mieszkanie, pÅ‚acÄ… za szkoÅ‚Ä™. Dla takich kobiet islam jest atrakcyjny – dodaÅ‚a.
Z informacji zebranych przez Johna Cornwella wynika jednak, że dla wielu muzuÅ‚manów sÅ‚owo „Polak” oznacza każdego imigranta z Europy Wschodniej. Nie zmienia to jednak faktu, że zwiÄ…zki Polek z muzuÅ‚manami sÄ… w Wielkiej Brytanii czÄ™stsze niż w innych krajach. MÅ‚odzi ludzie decydujÄ… siÄ™ na nie pomimo różnicy wyznaniowej. Spora część z nich zdaje sobie sprawÄ™ z problemów, jakie mogÄ… w przyszÅ‚oÅ›ci wyniknąć na tej pÅ‚aszczyźnie. Nie powinno siÄ™ jednak zapominać o tym, że zwiÄ…zek budujÄ… przede wszystkim kobieta i mężczyzna. Pomimo różnic miÄ™dzy wyznawcami różnych religii powodzenie mieszanego zwiÄ…zku jest możliwe. – Każde małżeÅ„stwo jest niepowtarzalne i tworzÄ… je dwie osoby, które zadecydujÄ…, jak bÄ™dzie ono wyglÄ…dać. OczywiÅ›cie, że osoby te sÄ… obciążone swojÄ… religiÄ…, tradycjÄ…, kulturÄ…, prawem, wÅ‚asnÄ… mentalnoÅ›ciÄ… oraz cechami indywidualnymi. Wszystko to może stać siÄ™ dla nich wyzwalajÄ…cÄ… siÅ‚Ä…, ale też zniewalajÄ…cym ciężarem – przyznaje dr Robert Opala.

Islam wziął górę
Po raz pierwszy w historii w marcu tego roku Watykan przyznał, że na świecie żyje więcej muzułmanów niż katolików. Islam stał się obecnie pierwszą religią świata. Liczba jego wyznawców sięga 1 miliarda 322 milionów, podczas gdy liczba katolików to 1 miliard 130 milionów. Oznacza to, że muzułmanie stanowią 19, 2 procenta ludzkości, a katolicy 17,4 procenta. Takiego stanu rzeczy upatruje się w spadku wskaźnika narodzin wśród katolików, przy jednoczesnym wzroście wśród muzułmanów. W Wielkiej Brytanii mieszka ponad 1,5 miliona wyznawców islamu, którzy żyją według reguł podyktowanych religią. Obok muzułmanów coraz częściej w Wielkiej Brytanii mieszkają Polacy, z których 90 proc. to katolicy. Często zdarza się, że przedstawiciele obu religii łączą się w pary. A życie pisze im różne scenariusze.

Iwona Kadłuczka




adres tego artyku³u: http://www.gbritain.net/articles.php?id=187