http://www.gbritain.net

:: Najważniejszy jest paszport
Artyku³ dodany przez: Damian (2008-08-18 23:10:02)

31 marca 2008 roku straciÅ‚y ważność wszystkie stare „książeczkowe” dowody osobiste. Niestety, wielu mieszkajÄ…cych na Wyspach Polaków nie zdążyÅ‚o z ich wymianÄ….

Wnioski o wymianę starych dowodów na nowe przyjmowane były do końca minionego roku. Mimo to tysiące Polaków jeszcze nie wymieniło dokumentów. Wielu z nich od lat mieszka na Wyspach i posługuje się wyłącznie paszportem.

Kara za ospałość
Zgodnie z rozporzÄ…dzeniem Rady Ministrów z 21 listopada 2000 roku, wnioski o wymianÄ™ starego dowodu osobistego (wydanego przed 1 stycznia 2001 roku) na nowy należaÅ‚o skÅ‚adać do koÅ„ca grudnia ubiegÅ‚ego roku. We wrzeÅ›niu zeszÅ‚ego roku Sejm RP przyjÄ…Å‚ jednak ustawÄ™, która daÅ‚a wszystkim czas do koÅ„ca marca 2008 roku. Tym samym od 1 kwietnia bieżącego roku „książeczkowe” dowody sÄ… już nieważne. Zgodnie z danymi Ministerstwa Spraw WewnÄ™trznych i Administracji RP, na dzieÅ„ 1 kwietnia bieżącego roku blisko 270 tysiÄ™cy Polaków nie wymieniÅ‚o swoich dowodów osobistych. Dokumenty te poÅ›wiadczajÄ… tożsamość i obywatelstwo polskie. Kara za niedopeÅ‚nienie ustawowego obowiÄ…zku to miesiÄ…c pozbawienia wolnoÅ›ci lub grzywna. Niemniej, wysokość grzywny ustalajÄ… wyÅ‚Ä…cznie wÅ‚aÅ›ciwe sÄ…dy grodzkie, a nie ustawa.

Czy paszport wystarczy?
Dość powszechne sÄ… jednak przypadki Polaków, którzy przybyli do Wielkiej Brytanii jeszcze przed wejÅ›ciem w życie obowiÄ…zku wymiany dowodów osobistych. Jednym z nich jest pan Adam, który mieszka w Camden Town. – PrzyjechaÅ‚em do Londynu w 2003 roku, czyli jeszcze przed obowiÄ…zkiem wymiany dowodu. SÄ™k w tym, że w tym samym czasie wymeldowaÅ‚em siÄ™ z mojego miasta i nie mam w Polsce żadnego staÅ‚ego miejsca pobytu – mówi. – Mój stary dowód straciÅ‚ ważność i teraz nie wiem, czy muszÄ™ starać siÄ™ o nowy, czy nie... bo być może wystarczy mi tylko paszport? – zastanawia siÄ™ Polak.
Jak mówi Wioletta Paprocka, rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw WewnÄ™trznych i Administracji, Polacy żyjÄ…cy na staÅ‚e poza granicami Polski majÄ… prawo, a nie obowiÄ…zek posiadania ważnego dowodu osobistego. – Osoba mieszkajÄ…ca poza granicami naszego kraju powinna posiadać przede wszystkim ważny paszport, który uprawnia jÄ… do przekraczania granicy i jednoczeÅ›nie poÅ›wiadcza jej polskie obywatelstwo – mówi Wioletta Paprocka. – TakÄ… zasadÄ™ stanowi ustawa z 10 kwietnia 1974 roku, zgodnie z którÄ… Polacy mieszkajÄ…cy za granicÄ… mogÄ… posÅ‚ugiwać siÄ™ wyÅ‚Ä…cznie paszportem, majÄ…cym w tym przypadku takie samo znaczenie jak dowód osobisty – dodaje.

Dowód tylko osobiście
Nie muszą się także martwić ci, którzy tak jak pan Adam nie są zameldowani w Polsce. Wystarczy, że w momencie starania się o nowy dowód złożą stosowny wniosek w urzędzie gminy, w której po raz ostatni byli zameldowani na pobyt stały.
Jednak ci, którzy w terminie obowiązkowej wymiany dowodu osobistego mieszkali w Wielkiej Brytanii czy też poza granicami Polski, na razie nie muszą się martwić ewentualnymi karami. Zobowiązani są oni do złożenia wniosku o jego wymianę dopiero po powrocie do Polski. Zagraniczne placówki dyplomatyczne nie są bowiem upoważnione do pośredniczenia w sprawach wymiany lub wydania dowodów osobistych. Obowiązujący przepis prawa nie przewiduje pośrednictwa żadnej instytucji czy też osoby trzeciej w tak istotnej sprawie. Oznacza to, że ani ambasada, ani konsulaty RP w Wielkiej Brytanii i w innych krajach nie są upoważnione do wymiany dowodów osobistych. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest to, że organem wydającym wnioski o tego typu dokument jest wyłącznie albo wójt gminy, albo burmistrz, albo prezydent miasta.
– Niemniej, każda z tych osób ma miesiÄ…c na to, aby po powrocie zÅ‚ożyć odpowiedni wniosek we wÅ‚aÅ›ciwym urzÄ™dzie gminy – dodaje Wioletta Paprocka.
Pewnym ułatwieniem jest na pewno to, że wydany w końcu nowy dowód pozostanie bezpieczny w stosownym urzędzie do czasu jego osobistego odbioru, ale tylko tak długo, jak pozwoli na to jego data ważności.

W przypadku, kiedy dowód osobisty straciÅ‚ ważność i osoba posÅ‚uguje siÄ™ jedynie paszportem, warto skrupulatnie pilnować daty jego ważnoÅ›ci. W przeciwnym razie może dojść do przykrych niespodzianek na granicy. Może siÄ™ okazać, że przez miesiÄ…c nie bÄ™dziemy na przykÅ‚ad w stanie wrócić na Wyspy – o ile, oczywiÅ›cie, wyrobienie nowego paszportu zabierze tylko tyle czasu…

Filip Cuprych




adres tego artyku³u: http://www.gbritain.net/articles.php?id=195