http://www.gbritain.net

:: Praca w Wielkiej Brytanii
Artyku dodany przez: damian (2004-10-11 13:00:51)

Wstęp
Rząd brytyjski zdecydował się na otwarcie granic dla osób, które chcą przyjechać i pracować w Wielkiej Brytanii. Pracownicy z ośmiu państw przystępujących (A8)
– Republika Czeska, Estonia, Węgry, Łotwa, Litwa, Polska, Słowacja i Słowenia, będą mieli dostęp do brytyjskiego rynku pracy poprzez system rejestracji pracowników. Wierzymy, że przyczyni się to do rozwoju ekonomicznego Wielkiej Brytanii, rozszerzy zakres kwalifikacji pracowników w całej Wielkiej Brytanii.
Poprzez otworzenie naszego rynku pracy dla zarejestrowanych pracowników z krajów A8, Wielka Brytania, w przeciwieństwie do innych krajów członkowski UE, gwarantuje, że osoby, które przyjadą do pracy będą pracować legalnie i będą chronieni przez prawo pracy Wielkiej Brytanii. Obywatele krajów A8, którzy przebywają w Wielkiej Brytanii, a nie mogą znaleźć pracy, lub którzy nie będą pracować, nie będą miały dostępu do świadczeń takich jak: Income Support (zasiłek dla osób o niskich dochodach), Job Seeker Allowance (zasiłek dla osób o niskich dochodach aktywnie poszukujących pracy), State Pension Credit (wsparcie kredytowe dla osób z niską emeryturą państwową), Housing Benefit (zasiłek mieszkaniowy) i Council Tax Benefit (zasiłek na podatek lokalny).
Ograniczone zostaną również świadczenia na dzieci. Pracownicy rozważający możliwość przyjazdu do wielkiej Brytanii powinni brać pod uwagę koszty zamieszkania, które są znacznie wyższe w Wielkiej Brytanii niż w Polsce. Na przykład, przeciętny koszt wynajęcia dwupokojowego mieszkania w Manchesterze wynosi 450 funtów na miesiąc, w Edynburg 600 funtów na miesiąc a w Londynie 800 funtów na miesiąc.
Pozwolenie gwarantujące swobodny przepływ pracowników może zostać wycofane w każdym momencie, jeśli okaże się, że pozwolenie to jest nadużywane, lub ma negatywny wpływ na rynek pracy w jakimkolwiek regionie lub sektorze. Jednakże żadne działanie z mocą wsteczną nie będzie podejmowane przeciw zarejestrowanym pracownikom, kiedy zostanie wycofane pozwolenie.

Aby pracować w Wielkiej Brytanii należy posiadać paszport Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, lub dowód tożsamości kraju członkowskiego Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii. Z dniem 1 maja 2004 obywatele polscy lub obywatele innych krajów przystępujących do Unii Europejskiej (oprócz Cypru i Malty) chcący podjąć pracę w Wielkiej Brytanii, będą musieli zarejestrować się w Home Office (biuro zajmujące się migracją zarobkową). Rejestracja potwierdza, ze osoba została formalnie przyjęta w obszar brytyjskiego rynku pracy oraz że osoba ta ma wkład w gospodarkę Wielkiej Brytanii.
Jeśli pracowałeś już legalnie w Wielkiej Brytanii bez przerw przez 12 miesięcy, uzyskasz pełne prawo swobodnego przemieszczania się oraz otrzymasz pozwolenie na pobyt potwierdzające twój status w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Te uzgodnienia nie dotyczą obywateli Cypru i Malty.
Żadne z krajów członkowskich Unii Europejskiej nie ogranicza prawa swobodnego przemieszczania się pracownikom Cypru i Malty. Cypr i Malta są członkami Commonwealth i jeśli jesteś obywatelem któregoś z tych krajów, możesz ubiegać się o pozwolenie pobytu. Wnioski (EEC 1) i dalsze informacje dostępne są w:
Wydział Wydawania Formularzy
– 0870 241 0645 (jeśli jesteś osobą niesłyszącą lub masz problemy ze słuchem, dostępny jest darmowy telefon tekstowy
– 0800 3898289), lub do pobrania na stronie internetowej: www.ind.homeoffice.gov.uk
Schemat rejestracji nowych pracowników:

Jeśli jesteś obywatelem jednego z ośmiu nowych państw członkowskich Unii Europejskiej, w tym Polski, musisz zarejestrować się w Home Office, jeśli:
• Rozpoczynasz pracę 1-go maja 2004, lub później
• Pracowałeś w Wielkiej Brytanii przed 1-szym maja 2004 bez pozwolenia
• Pracujesz na czas określony
• Jesteś studentem, który również pracuje. Nie musisz się rejestrować, jeśli:
• Pracujesz na zasadzie samozatrudnienia • Legalnie pracowałeś w Wielkiej Brytanii przez okres 12 miesięcy lub więcej w obecnej pracy do 1-go maja 2004
• Pracowałeś legalnie w Wielkiej Brytanii i pozostajesz w tej samej pracy po 1-szym maja 2004
• Dostałeś urlop, aby wjechać do Wielkiej Brytanii jako uczestnik programu Seasonal Agricultural Workers Scheme (pracownik sezonowy) przed 1-szym maja 2004
• Jesteś usługodawcą w Wielkiej Brytanii w imieniu pracodawcy z innego kraju
• Jesteś również obywatelem Wielkiej Brytanii, innego kraju Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii
• Jesteś członkiem rodziny (małżonek, dziecko poniżej 21 roku życia) obywatela państwa z Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii, który pracuje w Wielkiej Brytanii
• Jesteś członkiem rodziny obywatela Szwajcarii lub kraju Europejskiego Obszaru Gospodarczego, który jest studentem, na emeryturze lub na własnym utrzymaniu Jeśli jesteś wykluczony z rejestracji oznacza to automatycznie, że masz prawo swobodnego przemieszczania się i możesz otrzymać prawo pobytu potwierdzającego twój status w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Musisz zgłosić się do rejestracji jak tylko rozpoczniesz nową pracę, ale nie przed 1 maja 2004.

Jak się ubiegać?
Należy wypełnić formularz, a w nim: twoje imię i nazwisko, adres zamieszkania, datę urodzenia oraz szczegóły dotyczące zatrudnienia. Formularze dostępne są w centrum dystrybucji, tel: 08705 210 224, lub w Wydziale Wydawania Formularzy, tel: 0870 241 0645. (jeśli jesteś osobą niesłyszącą lub masz problemy ze słuchem, dostępny jest darmowy telefon tekstowy – 0800 3898289), lub do pobrania na stronie internetowej: www.ind.homeoffice.gov.uk Wypełniony formularz powinien zostać wysłany pocztą do:
Worker Registration Team
Home Office
Walsall Road
Cannock
WS11 0WS

Formularz musi być wysłany wraz z:
• Kopią kontraktu zatrudnienia lub listem od pracodawcy potwierdzającym twoje zatrudnienie
• 2 zdjęciami
• Paszportem lub dokumentem tożsamości
• Opłatą 50 funtów (szczegóły będą dostępne na stronie internetowej przed 1 maja 2004) Jeśli formularz zostanie rozpatrzony pozytywnie, zostaną odesłane do ciebie:
Karta rejestracyjna, w której będzie twoje imię i nazwisko, data urodzenia, narodowość i numer referencyjny. Karta rejestracyjna jest ważna tak długo, jak długo pozostajesz zarejestrowany Zaświadczenie rejestracyjne, w formie listu. Zaświadczenie takie pozwala ci pracować u pracodawcy wpisanego do twojego formularza. Kopia tego zaświadczenia zostanie przesłana do pracodawcy. Zaświadczenie traci ważność z dniem, kiedy przestaniesz pracować dla tego pracodawcy.

Twój paszport lub dowód tożsamości Kartę rejestracyjną i zaświadczenie powinieneś przechowywać w bezpiecznym miejscu.
W przypadku, kiedy twoja aplikacja zostanie odrzucona, co jest mało prawdopodobne, otrzymasz list odmowny oraz twój paszport lub dowód tożsamości. Zostaną ci również zwrócone pieniądze. Kopia listu odmownego zostanie również przesłana do pracodawcy.

Zmiana pracy
Jeśli zmieniasz pracę będziesz musiał odnowić swoją rejestrację w Worker Registration Scheme (Rejestracja Pracowników) wypełniając odpowiedni formularz. W kartę rejestracyjną wpisać należy numer referencyjny i szczegóły dotyczące pracodawcy. Otrzymasz następnie nowe zaświadczenie odpowiednie dla nowego pracodawcy. Kopia tego zaświadczenia zostanie przesłana do nowego pracodawcy. Powinieneś zatrzymać nowe zaświadczenie, jak również poprzednie, a także kartę rejestracyjną. Płacisz tylko za pierwszym razem, kiedy występujesz do Worker Registration Scheme, ale musisz ubiegać się o nowe zaświadczenie za każdym razem kiedy zmieniasz pracę.
Dalsze informacje uzyskasz na stronie internetowej Home Office: www.workinginheuk.gov.uk lub pod numerem telefonu: 00 44 (0) 114 259 4074

Jeśli stracisz pracę
Jeśli stracisz pracę, nie będziesz już zarejestrowanym pracownikiem i nie będziesz mieć prawa do zasiłków, chyba że pracowałeś legalnie w Wielkiej Brytanii 12 miesięcy bez przerw. (Przerwy, w sumie 30-to dniowe, nie będą miały wpływu na świadczenia).

Samozatrudnienie
Jeśli jesteś obywatelem kraju A8, który pracuje na warunkach samozatrudnienia, będziesz miał prawo do zasiłku mieszkaniowego (Housing Benefit) oraz do zasiłku na podatek lokalny (Council Tax Benefit). Jeśli jednak przestaniesz pracować na warunkach samozatrudnienia (z innych przyczyn niż choroba lub wpadek), i nie jesteś w stanie siebie utrzymać, stracisz prawo pobytu na terenie Wielkiej Brytanii i zostaniesz pozbawiony prawa do zasiłków.

Poszukiwanie pracy
Obywatele Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz obywatele Szwajcarii mają prawo do pracy i życia w Wielkiej Brytanii bez konieczności ubiegania się o pozwolenie. Od 1 maja 2004 roku, obywatele państw A8 pracujący w Wielkiej Brytanii będą mieli te same prawa co obywatele brytyjscy w zakresie dostępu do pracy, wynagrodzeń i warunków zatrudnienia.
Pracownicy z krajów A8 będą musieli się zarejestrować bezpośrednio po podjęciu pracy w Wielkiej Brytanii. Rodziny oraz osoby pozostające na utrzymaniu poszukujących pracy będą upoważnione do dołączenia do nich oraz będą posiadały podobne przy założeniu, że będą na własnym utrzymaniu i nie będą stanowiły obciążenia dla państwa.
Należy zauważyć, że powyższe zasady nie odnoszą się do Wyspy Man oraz Wysp Normandzkich, gdzie obowiązują lokalne prawa i pozwolenie na pracę jest konieczne. Więcej informacji na temat podejmowania pracy w Wielkiej Brytanii można uzyskać w Ambasadzie Wielkiej Brytanii w Polsce.

EURES (European Employment Service)
Urzędy pracy w Polsce będą posiadały informacje na temat miejsc pracy w Wielkiej Brytanii, dostarczonych przez sieć EURES. EURES jest partnerstwem wszystkich służb zatrudnienia w Europejskim Obszarze Gospodarczym, które ma na celu wsparcie swobodnego przepływu pracowników. W systemie EURES umieszczane są oferty pracy oraz aktualizowane informacje na temat warunków życia i pracy w każdym z krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
W krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego pracuje ponad 600 specjalnie wyszkolonych doradców. Ich rola polega na promowaniu mobilności zawodowej w obrębie Europy. Nazywani są EURES doradcami i są wyspecjalizowani w zagadnieniach związanych z zatrudnieniem wewnątrz krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Z EURES doradcami można się skontaktować poprzez urząd pracy lub poprzez stronę internetową podaną poniżej.
Adres strony internetowej EURES: www.eures-jobs.com

Obywatele Europejskiego Obszaru Gospodarczego poszukujący zatrudnienia mogą umieścić swoje CV na stronie internetowej. Zarejestrowani pracodawcy używają tej usługi do poszukiwania odpowiednich kandydatów na wolne miejsca pracy i są dzięki temu w stanie skontaktować się z kandydatem bezpośrednio.

Jobcentre Plus
Obywatele Europejskiego Obszaru Gospodarczego mają swobodny dostęp do usług brytyjskich publicznych służb zatrudnienia Jobcentre Plus. Jobcentre Plus posiada sieć urzędów rozsianych po Wielkiej Brytanii, w których personel służy pomocą w znalezieniu pracy na poziomie lokalnym, krajowym lub międzynarodowym.
Będąc w Wielkiej Brytanii należy wyszukać numer telefoniczny Jobcentre Plus lub Jobcentre. Można również zadzwonić na specjalną linię Jobseeker Direct on Tel: 0845 606 0234. Wolne miejsca pracy ogłaszane poprzez Jobcentre Plus są również dostępne na stronie internetowej: www.jobcentreplus.gov.uk

UK Employment Agencies (agencje zatrudnienia w Wielkiej Brytanii)
W Wielkiej Brytanii nie wolno pobierać opłat od poszukujących pracy za znalezienie pracy. Jednakże są przypadki, kiedy agencje pobierają opłaty za szkolenie, koszty administracyjne lub badania lekarskie. Zwykle powyższe opłaty powinny być uiszczane przez pracodawcę będącego klientem agencji.
W przypadku wątpliwości należy skontaktować się z lokalnym urzędem pracy. Agencje rekrutacyjne stanowią istotne źródło ofert pracy w Wielkiej Brytanii w większości miast. Agencji tych należy szukać pod hasłem Employment Agencies lub Personnel Consultants w książkach telefonicznych lub wyszukiwarkach Yellow Pages.
Niektóre agencje zatrudnienia są zarejestrowane w Recruitment & Employment Confederation (REC), – czyli Konfederacji Rekrutacji i Zatrudnienia. REC jest stowarzyszeniem agencji rekrutacyjnych i może służyć pomocą w doborze odpowiedniej agencji. Można zwrócić się do REC i przedstawić poszukiwaną zatrudnienia, a oni powinni przedstawić odpowiednią listę agencji posiadających licencję Departamentu Pracy i Emerytur.
Można się z nimi skontaktować pod adresem:
REC 36 – 38 Mortimer Street London
W1N 7RB
Tel: 0800 320588
Website: www.rec.uk.com

Umowy o pracę
Jest pożądane, jeśli jest to możliwe, aby podpisać umowę o pracę przed przyjazdem do Wielkiej Brytanii. Jeśli oferują ci umowę, sprawdź dokładnie warunki pracy. Upewnij się, że rozumiesz dokładnie, co podpisujesz. Pracodawca będzie w stanie dostarczyć ci kopię w języku angielskim, więc może będziesz musiał ją przetłumaczyć.
Sprawdź sposób i warunki zapłaty. Spytaj również o koszty przejazdu i zakwaterowania oraz czy otrzymasz pomoc finansową od pracodawcy i na jakich warunkach. Prawdopodobnie wynagrodzenie będziesz miał wypłacane przelewem na konto bankowe, więc przygotuj wcześniej odpowiednie dokumenty konieczne do otwarcia rachunku.- Może twój bank będzie ci w stanie pomóc.
Więcej informacji na temat swoich praw uzyskasz na stronie: http://www.dti.gov.uk/er/pay/contracts-pl810.htm

Warunki pracy
The Working Time Regulations (Regulacje dot. czasu pracy) z 1998 roku ustalone zgodnie z dyrektywą Komisji Europejskiej dotyczącej czasu pracy obejmują prawa pracownika i obowiązki pracodawcy odnośnie norm czasu pracy
– maksymalny czas pracy, urlopy, zwolnienia lekarskie itp. Generalnie większość pracodawców oczekuje 37.5 godzinnego czasu pracy a zapewniają 4 tygodnie urlopu płatnego, choć mogą zdarzyć się odstępstwa od tej normy.
Aby uzyskać broszurę na ten temat zadzwoń pod numer: 0044 (0) 845 6000 925 lub odwiedź stronę internetową:
www.dti.gov.uk/er/work_time_regs/wtr0.htm

Aby uzyskać dalsze informacje lub pomoc, skontaktuj się z Advisory, Conciliation and Arbitration Service (ACAS), (numer telefonu znajdziesz w książce telefonicznej lub na stronie: www.acas.org.uk) lub z Departamentem Handlu i Przemysłu (Department of Trade and Industry-DTI) pod numerem 00 44 (0) 20 7 215 5000

Zapłata i najniższe krajowe wynagrodzenie
Najniższe krajowe wynagrodzenie:
- 4.60 funtów na godzinę dla pracowników w wieku od 18 do 21 lat.
- 5.52 funtów na godzinę dla osób powyżej 22 roku życia.
- 3.40 na godzinę dla pracowników poniżej 18 roku zycia, ktorzy obecnie nie kontynuują nauki w szkole.

Więcej informacji można uzyskać dzwoniąc na specjalną linię telefoniczną DTI National Minimum Wage 00 44 (0) 845 6000 678. Informacje te są ponadto dostępne na stronie: www.dti.gov.uk/er/nmw/index.htm

Zgodnie z prawem zasiłki chorobowe wypłacane są po 4 dniu choroby, chociaż niektóre firmy wydłużają ten okres zgodnie z własnymi schematami wypłat zasiłków chorobowych dla pracowników. Nie ma prawnych wymogów uznania przez pracodawcę związku zawodowego zarówno jako partnera do negocjacji lub jako reprezentanta pracowników, jednakże związki zawodowe istnieją i występują w imieniu załogi w wielu przedsiębiorstwach.
Nie ma wymogów prawnych dla istnienia rad pracowniczych i niewiele ich istnieje.
Wypowiedzenie i wygaśnięcie umowy o pracę The Adivsory, Conciliation and Arbitration Service (ACAS) ma na celu
„poprawę działalności i efektywności organizacji poprzez dostarczanie niezależnych usług mających na celu zapobieganie i rozwiązywanie konfliktów, budowanie harmonijnych związków w miejscu pracy”
W przypadku pojawienia się konfliktów w miejscu pracy, ACAS może służyć pomocą poprzez oferowanie rokowań pojednawczych. Rokowania są dowolne i mają na celu zachęcenie obu stron konfliktu do osiągnięcia zgody. ACAS rokuje w zakresie zwolnień pracowniczych, równego wynagradzania, dyskryminacji rasowej i płciowej.
Z ACAS można się skontaktować telefonicznie (numer dostępny w książce telefonicznej w dziale „.Information Services”.
Więcej informacji dostępnych na stronie:
www.dti.gov.uk/er/individual/fair-pl714.htm

Równe możliwości
Na podstawie ustawy Race Relations Act z 1976 roku, dyskryminacja rasowa jest niezgodna z prawem we wszystkich obszarach życia tj. zatrudnienie, edukacja itp. Nad właściwym przestrzeganiem prawa w tym zakresie czuwa Komisja ds. Równości Rasowej.
Dyskryminacja płciowa jest r również zabroniona w świetle ustaw Sex Disrimination Acts z 1975 i 1976 roku. Ustawy te regulują zagadnienia związane z zatrudnieniem, edukacją, szkoleniami it. Kobiety w
Wielkiej Brytanii są upoważnione do równego wynagrodzenia w przypadku wykonywania tej samej pracy co mężczyźni. Nad właściwym przestrzeganiem prawa w tym zakresie czuwa Komisja ds. Równych Możliwości.


adres tego artykuu: http://www.gbritain.net/articles.php?id=2