http://www.gbritain.net

:: Rozwodowy zawrót głowy
Artyku³ dodany przez: Damian (2009-03-03 00:11:09)

Liczba rozpadajÄ…cych siÄ™ zwiÄ…zków w Wielkiej Brytanii roÅ›nie lawinowo. Prognozy mówiÄ…, że w przyszÅ‚ym roku bÄ™dzie wiÄ™cej par żyjÄ…cych bez małżeÅ„stwa, niż tych po Å›lubie. Gazety peÅ‚ne sÄ… doniesieÅ„ o rozstajÄ…cych siÄ™ gwiazdach i biznesmenach, a ostatnio także poradników typu „Rozwód: Zrób to sam”. Czyżby rozpadajÄ…ce siÄ™ małżeÅ„stwa staÅ‚y siÄ™ codziennoÅ›ciÄ…?

Prawnicy zaczÄ™li mówić już nawet o „rozwodowym boomie”, po tym jak rekordowa ilość par postanowiÅ‚a w styczniu zakoÅ„czyć swoje zwiÄ…zki. Szacuje siÄ™, że nawet dwa miliony małżeÅ„stw bÄ™dzie szukaÅ‚o w tym roku pomocy prawników. Interes majÄ… napÄ™dzać żony bogatych finansistów, które nie sÄ… gotowe patrzeć jak ich fortuna zjadana jest przez recesjÄ™. WedÅ‚ug sondażu przeprowadzonego na 100 analitykach i pracownikach gieÅ‚dy z City, 20 proc. z nich uważa, że ich partnerki zÅ‚ożą w tym roku rozwodowe pozwy. Do tej pory zwiÄ…zki trwaÅ‚y, ponieważ byÅ‚y pieniÄ…dze. Jednak sami mężczyźni także spieszÄ… siÄ™ do rozwodów. Ci, którzy już zostali zwolnieni, albo obawiajÄ… siÄ™, że stracÄ… pracÄ™, nagle zrywajÄ… zwiÄ…zki, bo wiedzÄ…, że nie bÄ™dÄ… musieli dużo pÅ‚acić w ramach ugody.
- W styczniu i lutym normalnie jesteÅ›my bardzo zapracowani, ale takiego boomu nie byÅ‚o dawno – mówiÄ… prawnicy zajmujÄ…cy siÄ™ rozwodami. Recesja, która powoduje zamieszanie w Å›wiecie finansów, odbija siÄ™ także na małżeÅ„stwach. Już teraz jedna czwarta dzieci w Wielkiej Brytanii ma rozwiedzionych rodziców, a liczba ta bÄ™dzie siÄ™ zwiÄ™kszać.
Kryzys przechodzi też instytucja małżeństwa. Oficjalne liczby wskazują, że w 2006 roku było prawie 237 tysięcy ślubów w Anglii i Walii, czyli najniższy wskaźnik od 1895 r. Obecnie niewiele ponad połowa dorosłych pozostaje w zawiązkach małżeńskich, o 10 proc. mniej niż 10 lat temu. Koszty ślubów w Wielkiej Brytanii podwoiły się w czasie ostatniej dekady i wylicza się, że średnio jest to 21 tysięcy funtów. Liczba małżeństw może jeszcze maleć, między innymi przez pogarszającą się sytuację ekonomiczną. Jeśli tak dalej pójdzie, ludzie pozostający w związkach małżeńskich staną się mniejszości już w przyszłym roku.

Małżeństwo jest na całe życie
Bryony Gordon, felietonistka „Daily Telegraph”, podsumowujÄ…c ten trend, ironizuje, że już niedÅ‚ugo małżonkowie bÄ™dÄ… wyklÄ™ci przez rodziny i przyjaciół, a osoby pokazujÄ…ce publicznie obrÄ…czki ryzykujÄ…, że ktoÅ› ich opluje na ulicy, albo wyrzuci ze Å›rodków transportu publicznego. „DziÅ› instytucja małżeÅ„stwa wydaje siÄ™ tak wyklÄ™ta jak bankierzy, Jonathan Ross i trzeci pas lotniskowy na Heathrow” – pisze Gordon, zwracajÄ…c jednoczeÅ›nie uwagÄ™, że roÅ›nie nasza tolerancja i przyzwolenie na rozwody.
W tym kontekście sięga się często do historii, przywołując króla Henryka VIII, który zerwał z papieżem, bo ten nie chciał zgodzić się na jego rozwód. W kontekście rozwodów mówi się też dużo o powszechnie wielbionej księżnej Dianie, żałuje się Paula McCartneya, który rozwiódł się z Heather Mills, a ostatnio gazety rozpisują się o rozstaniu Madonny z Guyem Ritchie, bardziej skupiając się jednak na finansowych rozstrzygnięciach, niż rozpadzie rodziny.
- Wszystko to istnieje w tutejszej kulturze, wydaje siÄ™ normalne. Dlatego może mniej nas, tutaj mieszkajÄ…cych, oburza czy dziwi rozwód Kazimierza Marcinkiewicza, który waÅ‚kowany jest w polskich gazetach – mówi Krzysztof Tura, który żyje w Londynie i sam jest rozwodnikiem.
- Tutaj wszystko jest Å‚atwiejsze, czÅ‚owiek wpada w londyÅ„skie życie i ani siÄ™ obejrzy, jak o Polsce zapomina, zaczyna myÅ›leć jak Brytyjczyk – mówi Krzysztof. Tak jak dla wiÄ™kszoÅ›ci ludzi, rozwód byÅ‚ dla niego szokiem, z którego jednak szybko siÄ™ otrzÄ…snÄ…Å‚.
- OczywiÅ›cie, że sÄ… momenty, kiedy fantazjuje siÄ™ na temat wybaczenia i powrotu. Ale teraz na nowo uÅ‚ożyÅ‚em sobie tutaj życie. Na szczęście nie mieliÅ›my dzieci, a patrzÄ…c z perspektywy, czujÄ™ siÄ™ tak, jakby ten Å›lub siÄ™ w ogóle nie wydarzyÅ‚…
Po rozstaniu poczuÅ‚ wielkÄ… ulgÄ™, jednak nie chce potwierdzić, czy poprawiÅ‚a siÄ™ jego sytuacja ekonomiczna. Twierdzi jednak, że coÅ› jest w wynikach badaÅ„ Institute for Social and Economic Research, które wykazaÅ‚y, że po rozwodzie mężczyźni zarabiajÄ… o 25 proc. wiÄ™cej. Dla kontrastu, okoÅ‚o 27 proc. kobiet w Wielkiej Brytanii koÅ„czy rozstanie życiem w ubóstwie – trzy razy wiÄ™cej niż mężczyźni. Tylko 31 proc. dostaje pieniÄ…dze na utrzymanie wspólnych dzieci.

Zrób to sam
Rozwód może być kosztowny, szczególnie jeśli przeciąga się w czasie. Rozstanie Madonny z Guyem Ritchie ma zakończyć się ugodą na 100 milionów funtów. Według specjalistów firmy ubezpieczeniowej Norwich Union, średni koszt rozwodu w Wielkiej Brytanii to 28 tysięcy funtów. Są jednak kroki, które można podjąć, by złagodzić ten cios.
W gazetach pojawiajÄ… siÄ™ już nawet poradniki – jak tanio siÄ™ rozwieść, sugerujÄ…ce, że trzeba być przygotowanym na kompromisy.
Jeżeli rozwód przebiega w przyjaznej atmosferze, istnieje możliwość Å›ciÄ…gniÄ™cia dokumentów z internetu, by zaoszczÄ™dzić na prawnikach. Na stronie www.divorceonline.co.uk można znaleźć poradnik typu „Rozwód: Zrób to sam” ze wszystkimi formularzami wypeÅ‚nionymi za 68 funtów, razem z darmowym przewodnikiem. Pozwala to, jak podajÄ… administratorzy strony, rozwieść siÄ™ w 12 tygodni.
Podobne witryny, jak quickie-divorce.com, oferują usługę za 40 funtów, w której klient sam wypełnia papiery. Taki rozwód jest jednak możliwy jeśli sprawa jest prosta i gdy jest się obeznanym w sprawach administracyjnych. Można w ten sposób zaoszczędzić nawet 1000 funtów.

Należy jednak pamiÄ™tać, że nawet te „tanie rozwody” podlegajÄ… opÅ‚acie sÄ…dowej 340 funtów, z czego 300 pokrywa koszty zÅ‚ożenia pozwu, a pozostaÅ‚e 40 przeznaczone jest na „decree absolute”, ostateczne orzeczenie, po zakoÅ„czeniu sprawy.
Poradniki sugerują też, że osoby z niskimi dochodami, mogą starać się o zwrot kosztów. Można też otrzymać darmową pomoc prawną, jeśli miesięczny dochód po zapłaceniu ubezpieczenia i podatku jest mniejszy niż 698 funtów, a oszczędności na koncie nie przekraczają 8 tysięcy funtów.
Sondaż Norwich Union wykazał, że 62 proc. rozwodzących się par dzieli między siebie administracyjne wydatki.
Autorzy poradników przypominają też, że trzeba zamknąć jak najszybciej wspólne konta i zlikwidować karty kredytowe, przy dzieleniu majątku ustalić procentowy udział każdego z małżonków w przypadku sprzedaży wspólnego domu. Kolejnym ważnym elementem, choć mniej oczywistym, jest zorientowanie się w świadczeniach emerytalnych. Istnieją przepisy, które pozwalają, nawet po rozwodzie, otrzymywać pieniądze z funduszu drugiej osoby.

Polacy rozwodnicy
Na ostateczne rozstanie z małżonkiem decyduje się w Wielkiej Brytanii coraz więcej Polaków. Barbara Jaśnikowska z kancelarii A Kay Pietron & Paluch, mówiąc o podstawowych przyczynach, zwraca uwagę na sytuacje, gdy jedno z małżonków pozostało w Polsce, a drugie wyjechało.
- Oddalają się przez ten czas od siebie. Mają inne towarzystwo, uczą się żyć bez partnera, czasami znajdują nowego. Zdarza się, że druga osoba nie chce przyjechać do Anglii. A gdy już się tu zjawi, znajduje się w zupełnie obcym sobie świecie, pojawiają się stresy, których wcześniej nie doświadczała. To może powodować wypalenie się małżeństwa.
99 proc. klientów kancelarii pochodzi z Polski, ponieważ wolą załatwić delikatne sprawy w języku ojczystym.
- Według prawa angielskiego możemy przeprowadzać rozwody Polaków mieszkających tutaj, także w sytuacjach, w których tylko jeden małżonek jest na Wyspach - wyjaśnia Barbara Jaśnikowska. - Polska uznaje rozwody przyznane w Anglii. Procedura jest prosta: po orzeczeniu, trzeba zdobyć świadectwo europejskie, a później z nim i kopiami dokumentów potwierdzonymi przez sąd, udać się do urzędu stanu cywilnego w Polsce i zarejestrować rozwód.
Mimo szybszej i łatwiejszej procedury, Barbara Jaśnikowska doradza jednak głębokie zastanowienie się przed tym ostatecznym krokiem.
- Czasami przychodzÄ… do nas ludzie, którzy nie sÄ… na 100 proc. zdecydowani. Staram siÄ™ wtedy, jeÅ›li mogÄ™, przekonać, że jednak powinni poczekać. W koÅ„cu małżeÅ„stwo, to jest poważny stosunek miÄ™dzy dwiema osobami, szczególnie jeÅ›li majÄ… dzieci. Dla nich zawsze jest lepiej, jeÅ›li to możliwe, żeby rodzina jednak jakoÅ› wytrwaÅ‚a – mówi doradca prawny.
- Gdy już zostanie przyznany rozwód, trzeba jeszcze czekać 6 tygodni, zanim można zgłosić się po orzeczenie ostateczne. Do tego momentu można jeszcze rozwód odwołać. Muszę powiedzieć, że są takie przypadki. Miałam sytuację, gdzie jedna para w ostatnim momencie przed przyznaniem orzeczenia ostatecznego pojednała się, przyszli do mnie i powiedzieli, że rozstania nie chcą. Rozwód został odwołany.

Autor: Jarosław Sępek




adres tego artyku³u: http://www.gbritain.net/articles.php?id=206