http://www.gbritain.net

:: Studia w Wielkiej Brytanii
Artyku³ dodany przez: Damian (2005-11-09 11:45:19)

Coraz wiÄ™cej Polaków decyduje siÄ™ na studia za granicÄ…. Dyplom zagranicznej uczelni daje wiÄ™cej możliwoÅ›ci, dla wielu staje siÄ™ przepustkÄ… do kariery. Polacy częściej niż kiedyÅ› decydujÄ… siÄ™ na studia wÅ‚aÅ›nie na angielskich uczelniach. Czesne za rok studiów wynosi obecnie 1,175 funtów dla studenta z Anglii, ale i dla studenta z Polski. O tym, że warto studiować w Anglii, przekonaÅ‚o siÄ™ już wielu. Aby rozpocząć studia na angielskim uniwersytecie, nie trzeba „zachodu”, ale trzeba wiedzieć, od czego zacząć.

Rekrutacja na uczelnie wyższe zależy od tego, jaki kurs chcemy podjąć, czy są to studia dyplomowe (undergraduate) czy podyplomowe (postgraduate). Wszystkie kursy postgraduate są przeznaczone dla osób, które posiadają już dyplom innej uczelni (dyplom magisterski lub licencjacki) i chcą kontynuować naukę na kierunku, który studiowali wcześniej lub też rozpocząć naukę na zupełnie innym wydziale. Studia podyplomowe mają na celu dokształcanie się w swoim zawodzie lub też zdobywanie nowej wiedzy, przedmiot takich studiow nierzadko odbiega od przedmiotu ukończonych studiów licencjackich lub magisterskich.

Kursy undergraduate

W Anglii system rekrutacji na studia wyższe różni się od systemu polskiego.

Pierwszym łącznikiem z uczelnią wyższą, którą jesteśmy zainteresowani, jest organizacja UCAS. UCAS zajmuje się pośredniczeniem między uniwersytetem a studentem. Swoich zgłoszeń o przyjęcie na studia nie kierujemy bezpośrednio do szkoły, którą jesteśmy zainteresowani, ale właśnie kontaktujemy się z UCAS, i za ich pośrednictwem staramy się o miejsce na uniwersytecie. W tym celu wypełniamy odpowiedni formularz podaniowy o studia. Aplikacje te znajdziemy na stronie organizacji, można też zatelefonować bezpośrednio do UCASu i poprosić o przysłanie nam formularza do domu.

Możemy się ubiegać o sześć miejsc na różnych uniwersytetach. UCAS kontaktuje się z uczelnią w naszym imieniu. W ciągu kilku tygodni powinniśmy otrzymać odpowiedź, na który uniwersytet zostaliśmy przyjęci. Może się tak zdarzyć, że otrzymamy odpowiedź pozytywną od kilku uczelni, wtedy naszym obowiązkiem jest powiadomić UCAS, na którą z nich się zdecydowaliśmy.

Proces rekrutacyjny na rok akademicki 2006/2007 mija w połowie stycznia 2006, tak więc osoby zainteresowane studiowaniem na angielskiej uczelni w tym roku mają już tylko dwa miesiące na skontaktowanie się z UCASem.

W Anglii generalnie nie ma egzaminów wstępnych na studia, wyłączając kierunki takie jak medycyna oraz wszystkie kierunki artystyczne, gdzie trzeba dostarczyć teczkę z własnymi pracami.

Na studia możemy dostać się bezwarunkowo lub warunkowo (co znaczy, że zostaniemy przyjęci, jeżeli spełnimy pewne warunki, na przykład zdamy egzamin językowy z wynikiem 6,0).

Może się też zdarzyć tak, że żaden z uniwersytetów nie będzie miał dla nas miejsca, ale i wtedy nie wszystko stracone. Większość uniwersytetów robi rekrutację również we wrześniu. Jest to tzw. Clearing, organizowany specjalnie dla tych, którym nie udało się dostać na studia we wcześniejszym terminie.

Odkąd Polska jest w Unii Europejskiej, za rok studiów musimy zapłacić 1,175 funtów. Jest to opłata stała i dotyczy wszystkich kierunków i wszystkich uniwersytetów.

W Anglii, podobnie jak w wielu innych krajach, szkolnictwo wyższe jest płatne. Czesne zarówno dla Anglika, jak i dla Polaka od maja 2004 wynosi tyle samo. Anglicy planują już od kilku lat zwiększyć czesne do 3,000 funtów za rok akademicki, i chociaż na razie cena zostaje ta sama, nikogo nie powinno zdziwić, jeżeli w kolejnych latach opłata za studia diametralnie wzrośnie.

Nie wszyscy pewnie wiedzą, że można studiować w Anglii zupełnie za darmo, co umożliwiają dotacje z Unii Europejskiej, które są przyznawane studentom z krajów UE. Wysokość dofinansowania zależy od wysokości naszych zarobków (jeżeli jesteśmy osobami pracującymi, nasz dochód roczny nie może przekroczyć 8 000 funtów), jeżeli zaś ciągle pozostajemy na utrzymaniu rodziców lub opiekunów, ich łączny dochód roczny nie może przekroczyć 22 000 funtów. Aby otrzymać dotację z Unii Europejskiej, należy skontaktować się z Department for Education and Skills, i w tym celu wypełnić Application for Tuition Fee Support for EU students. Jeżeli nadal utrzymują nas rodzice bądź opiekunowie (przynajmniej formalnie), a ich zarobki nie przekraczają 22,010 funtów na rok, jesteśmy uprawomocnieni do otrzymania dofinansowania w wysokości 1,175 funtów. Jeżeli nasze zarobki, lub zarobki osób, na których utrzymaniu pozostajemy znajdą się w przedziale od 22,010 do 32,740 funtów, należy nam się dofinansowanie pokrywające część czesnego, powyżej 32,740 funtów na rok, dotacja z Unii nie zostanie nam przyznana.

Aby dotację otrzymać, musimy dostarczyć do Department for Education and Skills rozliczenie dochodów naszych opiekunów za rok poprzedni (nie muszą być przetłumaczone na język angielski), a także potwierdzenie tożsamości naszej i naszych opiekunów, w postaci kopii paszportów ze zdjęciem. W świetle prawa angielskiego na utrzymaniu rodziców możemy pozostawać do 25 roku życia, powyżej tego wieku musimy rozliczać się sami.

Kursy postgraduate

Sprawa się nieco komplikuje w przypadku studiów podyplomowych (postgraduate), a niestety większość z nas przyjechała do Anglii już z dyplomami polskich uczelni. W Anglii mamy selektywny system uznawania dyplomów, co oznacza w praktyce, że dyplom polskiej uczelni może, ale nie musi być tutaj uznany. Niektóre szkoły w Londynie, np. LSE, czyli London School of Economics and Political Science uznają dyplomy z Polski, jest ich jednak stosunkowo niewiele.

National Recognation Information Centre for the United Kingdom – to instytucja, która zajmuje siÄ™ uznawaniem dyplomów z innych krajów.

Aby sprawdzić, jaką moc ma nasz polski dyplom na Wyspach, należy skorzystać z usług Standard Evaluation Service (UK Naric). Jest to serwis dla osób, które myślą o podjęciu studiów podyplomowych w Anglii, albo starają się o zatrudnienie w firmie, w której wymagają od nas dyplomu. Naric zajmuje się porównywaniem polskich dyplomów z angielskimi.

Aby nasz dyplom nabrał ważności na Wyspach, musi być zatwierdzony przez Naric. W tym celu należy wysłać do serwisu:
- kopię dyplomu polskiego z końcową oceną,
- kopię dyplomu przetłumaczonego na język angielski,
- Cover letter z wyjaśnieniem, dlaczego chcemy skorzystać z usług serwisu,
- oraz kopertÄ™ z naszym adresem i ze znaczkiem pocztowym.

Naric service uznaje tylko dyplomy ukończenia kursów minimum 200-godzinnych.
W ciągu 10-15 dni od wysłania kopii naszych dokumentów powinniśmy otrzymać odpowiedź (można też skorzystać z tzw. fast service, który gwarantuje usługę w ciągu 24-48 godzin). Za skorzystanie z serwisu trzeba zapłacić aż 42,30 funty z VAT lub 35,25 funty z VAT - jeżeli wyślemy kopie naszych dokumentów przez Internet, jest to jednak konieczne, jeżeli myślimy o rozpoczęciu studiów podyplomowych na terenie UK.

Wszystkie inne informacje na temat serwisu można znaleźć pod adresem internetowym www.naric.org.uk .

W momencie, gdy nasz polski dyplom nabierze ważności na Wyspach, czyli zostanie zatwierdzony przez Naric, możemy zacząć ubiegać się o miejsce na wybranej przez nas uczelni. W przypadku studiów podyplomowych student bezpośrednio powinien kontaktować się z uniwersytetem. Kryteria przyjęć na studia zależą zarówno od kierunku, jak i od uniwersytetu.

Aplikacje na studia podyplomowe można składać czasem nawet do września. Okres rekrutacyjny przypada jednak najczęściej na marzec i kwiecień.

Studia podyplomowe w Anglii są droższe od studiów dyplomowych. Za rok studiów musimy zapłacić od 3,000 funtów, za niektóre kursy nawet do 6,000-7,000 funtów za rok, w zależności od kierunku studiów i uniwersytetu.

Dotacje z UE niestety nie obejmujÄ… kursów podyplomowych, ale jeżeli jesteÅ›my rezydentami Anglii, możemy starać siÄ™ o tzw. student loan – kredyt studencki, który dziaÅ‚a na podobnej zasadzie jak kredyty studenckie w Polsce, z tÄ… różnicÄ…, że tutaj sÄ… one finansowane przez rzÄ…d angielski (bez oprocentowania).

Egzamin językowy

Osoby, dla których język angielski nie jest językiem ojczystym, zobowiązane są do przedstawienia władzom uczelni dowodów dobrej znajomości tego języka w postaci zdanego kursu językowego. Najczęściej uznawanym przez angielskie uniwersytety kursem jest British Council IELTS, często uznaje się też jego amerykański odpowiednik IELTSa - TOFEL.
Na studia dyplomowe przyjmowane są osoby, które uzyskały na egzaminie kończącym IELTS od 6,0 punktów; aby podjąć studia podyplomowe, należy uzyskać z egzaminu co najmniej 7,0 punktów i więcej.
Dorota Zdrojewska




adres tego artyku³u: http://www.gbritain.net/articles.php?id=51