http://www.gbritain.net

:: Twoje prawa w Irlandii
Artyku dodany przez: Damian (2005-11-16 12:10:25)

Jeśli znajdziesz legalną pracę na Zielonej Wyspie, będziesz miał takie same prawa, w tym pełną ochronę socjalną, jak pracownik z irlandzkim paszportem.
Kto może być twoim pracodawcą? Firma (spółka) z ograniczoną odpowiedzialnością lub prywatna osoba (przedsiębiorca). Obowiązkowo podmiot, który cię zatrudnia, musi prowadzić zalegalizowaną działalność, płacić podatki i składki na ubezpieczenie społeczne.

UMOWA O PRACĘ
To ty i twój pracodawca ustalacie warunki zatrudnienia. Pamiętaj o tym, że nie mogą być one gorsze od gwarantowanych przez irlandzki kodeks pracy. Według przepisów Ustawy o warunkach zatrudnienia (The Terms of Employ-ment (Information) Acts) z 1994 r., z późniejszymi nowelizacjami, pracodawca w ciągu 60 dni ma obowiązek przedstawienia pracownikowi na piśmie pełnej informacji o sposobie i warunkach zatrudnienia.
Ustawa o warunkach zatrudnienia mówi o 16 takich punktach.

Informacje, które musisz otrzymać od pracodawcy, to:
- nazwisko / pełna
nazwa firmy i adres pracodawcy
- miejsce wykonywania pracy
- rodzaj wykonywanej pracy i zajmowane stanowisko
- data rozpoczęcia pracy
- przewidywany czas zatrudnienia (gdy podejmujesz pracę tymczasową, ale na ponad miesiąc)
- data wygaśnięcia umowy o pracę (kiedy zatrudniasz się na czas określony)
- stawka wynagrodzenia w euro na godzinę (wysokość stawki w danym czasie powinna być zgodna z Ustawą o minimalnym wynagrodzeniu -National Minimum Wagę Act - przynajmniej taka sama, ale nie niższa)
- terminy wypłat i ich częstotliwość (co tydzień, co
dwa tygodnie, co miesiąc)
- godziny pracy, z pełnym określeniem godzin nadliczbowych
- prawo do przerwy w pracy w ciągu jednego dnia
roboczego
- prawo do płatnego urlopu
- jasne określenie praw, które przysługują pracownikowi z chwilą utraty zdolności do pracy (choroba, wypadek, inne okoliczności niezależne od pracownika)
- informacje na temat emerytury i irlandzkich programów funduszy emerytalnych
- określenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę, który obowiązuje pracodawcę i pracownika
- informacje o umowach zbiorowych, które mogą
wpływać na umowę o pracę
- potwierdzenie prawa pracownika (na piśmie) do
otrzymywania informacji o wysokości wynagrodzenia za każdą przepracowaną godzinę, za dowolny okres zatrudnienia w okresie ostatnich 12 miesięcy.
o warunkach zatrudnienia nie otrzymuje osoba, która pracuje krócej niż 30 dni. W innym wypadku pracodawca musi obowiązkowo zapoznać pracownika z warunkami. W przeciwnym razie pracownik, który nie otrzymał na piśmie takiej szczegółowej informacji, ma prawo złożyć skargę do urzędu Rights Commissioner (Pełnomocnika ds. Pracy). Składa się ją na formularzach, które można otrzymać w Biurze Informacji ds. Praw Pracowniczych przy Ministerstwie Przedsiębiorczości, Handlu i Zatrudnienia (Employment Rights Information Unit - Department of Enterprise, Trade and Employment; adres: Davitt Mouse, 65 A Adelaide Road, Dublin 2, tel. 01 631 3131, e-mail: ermfo@entemp.ie).

ZAROBKI
Pamiętaj także o najniższym wynagrodzeniu. Zgodnie z Ustawą o minimalnym wynagrodzeniu najniższa stawka za godzinę pracy wynosi obecnie 7,86 euro brutto (31 zł).

Minimalne wynagrodzenie stopniowo rośnie. Informacje na ten temat są ogólnie dostępne w Biurze Informacji ds. Praw Pracowniczych (Employment Rights Information Unit). Pewne sektory przemysłu, jak i usług określają płace minimalne na poziomie wyższym, niż przewiduje Krajowa (Irlandzka) Płaca Minimalna (dla tych określonych form zatrudnienia). Do tej grupy zawodów i profesji należą min., praca w rolnictwie, prace porządkowe i przy sprzątaniu, w usługach restauracyjnych i hotelowo-turystycznych (z wyjątkiem takich miejsc jak Dublin, Cork, Dun Laogharre), jak też prace przy budowie konstrukcji, instalacjach elektrycznych, ochronie osób i mienia, handlu detalicznym i obwoźnym artykułami spożywczymi. Jeżeli pracodawca płaci za pracę w tych profesjach i zawodach mniej niż ustalona stawka, można wnieść skargę już bezpośrednio do Inspektora ds. Pracy (Labour Inspectorate).
Formularze skarg i zażaleń są dostępne na żądanie każdego pracownika w Biurze Informacji ds. Praw Pracowniczych przy Ministerstwie Przedsiębiorczości, Handlu i Zatrudnienia.
Trzeba wiedzieć, że przy wypłacie pensji pracodawca musi przekazać pracownikowi odcinek wypłaty, tzw. „pay-slip". Powinno się na nim znaleźć wynagrodzenie brutto i wszystkie potrącenia z pensji. W wypadku przelewu wynagrodzenia na konto „pay-slip" przesyłany jest pocztą.

POTRĄCENIA
Wszelkie potrącenia z pensji muszą być albo odnotowane w umowie o pracę, albo potwierdzone przez pracownika podpisem, w obecności świadka (witness), na innym osobnym dokumencie.
Pracodawca potrąca PRSI (Pay Related Social Insurance), czyli składki na ubezpieczenie społeczne, które w Irlandii pokrywają pracownik i pracodawca. Od 1 stycznia 2005 r. pracodawca wnosi 10,75 proc. od dochodu pracownika (albo 8,5 proc, jeśli dochód pracownika nie przekracza 356 euro tygodniowo - 1,4 tys. zł). Pracownik odprowadza od swojego całego tygodniowego dochodu 6 proc. (z wyłączeniem pierwszych 127 euro w tygodniu - 500 zł). Pracownikowi nie potrąca się składki na ubezpieczenie społeczne, kiedy jego tygodniowy dochód nie przekracza 287 euro (1,1 tys. zł). Ponadto pracownik opłaca składkę zdrowotną (Health), wynoszącą 2 proc. całości tygodniowego dochodu brutto. Z tego obowiązku zwolnione są osoby, których tygodniowy dochód nie przekracza 400 euro (1,6 tys. zł).
Potrącenia inne niż podatek dochodowy i PRSI (ubezpieczenie społeczne), niepoświadczone przez pracownika na piśmie, są nielegalne. Wyjątkiem od tej reguły są potrącenia wynikające z błędów czy zaniechań pracownika w trakcie pracy lub wydatków, które poniósł pracodawca, przyjmując go do pracy. W tej sytuacji pracownik również musi otrzymać pisemne powiadomienie przynajmniej z tygodniowym wyprzedzeniem.

-------------------------------------------------------
Biura pośrednictwa pracy w Irlandii muszą posiadać ważną licencję na prowadzenie działalności. Pod żadnym warunkiem nie mogą one żądać od ciebie pieniędzy za pośrednictwo w znalezieniu pracy. Surowo zabrania tego irlandzkie prawo.
----------
Z pomocy pracowników Państwowej Inspekcji Pracy (Health and Safety Authority) można skorzystać przy Pogan Place w Dublinie 2, tel. 01 614 70 00 lub tel. informacyjny 01 614 70 42. Państwowa Inspekcja Pracy ma swoje oddziały także w Athlone, Cork, Gaiway, Limerick, Sligo i Waterford.
-------------------------------------------------------
Tomasz Wybranowski

ŹRÓDŁO: "Praca i Życie za granicą"


adres tego artykuu: http://www.gbritain.net/articles.php?id=58