http://www.gbritain.net

:: Szkoła upokarzania
Artyku³ dodany przez: Damian (2006-04-27 22:40:38)

Wyzywani, kopani, opluwani… Szkolnymi korytarzami przemykajÄ… ze strachem w oczach i komórkÄ… w dÅ‚oni, by w każdej chwili móc wezwać na pomoc rodziców. Od ponad roku w Feltham Community College Krzysiek, Andżelika i Ewelina przeżywajÄ… horror. SzkoÅ‚a nie stara siÄ™ nic zrobić w ich obronie, a rodzice wydeptujÄ… kolejne Å›cieżki, by znaleźć kogoÅ›, kto pomoże ich dzieciom.

Rodzice KrzyÅ›ka, Andżeliki i Eweliny przyjechali do Londynu kilkanaÅ›cie miesiÄ™cy temu. Tak jak dla wielu Polaków, wyjazd do Wielkiej Brytanii byÅ‚ jedynÄ… możliwoÅ›ciÄ… znalezienia pracy. Dla ich dzieci miaÅ‚ zaÅ› być przepustkÄ… do lepszej edukacji. By na pewno wybrać dla nich wÅ‚aÅ›ciwÄ… szkoÅ‚Ä™, o poradÄ™ zwrócili siÄ™ do Civic Centre. To zaÅ› poleciÅ‚o im Feltham Community College. Przez kilka pierwszych tygodni wszystko byÅ‚o w porzÄ…dku; tym bardziej, że Andżelika już pierwszego dnia poznaÅ‚a innÄ… PolkÄ™ – DominikÄ™, która do szkoÅ‚y przyszÅ‚a kilka miesiÄ™cy wczeÅ›niej. Niestety, pewnego dnia nastolatki pokłóciÅ‚y siÄ™. I wÅ‚aÅ›nie wtedy zaczÄ…Å‚ siÄ™ koszmar.
– Dominika namówiÅ‚a przeciwko mnie kilkoro innych polskich dzieci i swoich angielskich znajomych. ZaczÄ™li mnie przezywać od brzydkiej, popychać na przerwach, sypaÅ‚y siÄ™ wulgaryzmy. Zaczęłam siÄ™ bać, bo usÅ‚yszaÅ‚am, że nie przeżyjÄ™ drogi do domu – opowiada Andżelika.

Na groźbach jednak się nie skończyło.
Nastolatka oraz jej brat coraz częściej zaczęli wracać ze szkoły z siniakami, oblani sokiem, w porozrywanych ubraniach. Zaczęli skarżyć się także rodzicom, że są prześladowani, a ich słaby jeszcze angielski nie pozwala im wytłumaczyć nauczycielom ani dyrektorowi co ich spotyka.
– Rzucali we mnie papierkami i ogryzkami. W koÅ„cu nie wytrzymaÅ‚em i też odrzuciÅ‚em. Ale kiedy wszedÅ‚ nauczyciel, caÅ‚Ä… winÄ™ zrzucono na mnie – mówi Krzysiek.
Kiedy jednak nauczyciele zaobserwowali, że chÅ‚opiec rzeczywiÅ›cie staÅ‚ siÄ™ ofiarÄ… rówieÅ›ników, wpadli na pomysÅ‚, by w ramach „ochrony” izolować go od agresywnych kolegów. Skutek byÅ‚ jednak taki, że kiedy byÅ‚ na indywidualnych zajÄ™ciach, inni nauczyciele wpisywali mu nieobecność na ich lekcjach.
– Zaczęłam otrzymywać sms-y ze szkoÅ‚y, informujÄ…ce o tym, że syn nie chodzi na lekcje i jeÅ›li sytuacja bÄ™dzie siÄ™ powtarzać, szkoÅ‚a poinformuje Civic Centre – żali siÄ™ pani Anna, mama KrzyÅ›ka. – Najlepszym dowodem na to, że w tej szkole jest coÅ› nie tak, jest fakt, że od nauki naszego syna zostaÅ‚a odsuniÄ™ta pani od matematyki, która także wykorzystujÄ…c to, że Krzysiek ma problemy z angielskim znÄ™caÅ‚a siÄ™ nad nim psychicznie.
Na początku jednak kobieta nie podnosiła alarmu. Starała się dotrzeć do któregoś z dyrektorów szkoły i spokojnie wyjaśnić sytuację oraz prosić o opiekę nad jej dziećmi. Po kilku telefonach do szkoły obiecano jej pomoc. Dyrekcja miała też znaleźć jakieś rozwiązanie. Na słowach się jednak skończyło, bo kolejnymi skargami dzieci nikt się nie przejął.
– Å»eby na pewno wróciÅ‚y bezpiecznie do domu, zaczÄ™to wypuszczać je ze szkoÅ‚y piÄ™tnaÅ›cie minut przed innymi dziećmi – dodaje pani Anna. – Ale to nie jest rozwiÄ…zanie…

Na nic jednak innego szkoła nie umiała się zdobyć.
Co gorsze, zaczÄ™to także ignorować kolejne skargi mamy KrzyÅ›ka i Andżeliki, wmawiajÄ…c kobiecie, że to wÅ‚aÅ›nie jej dzieci sprawiajÄ… trudnoÅ›ci. Kobieta postanowiÅ‚a wiÄ™c wziąć sprawy w swoje rÄ™ce. Pierwsze kroki skierowaÅ‚a do rodziców Dominiki, których prosiÅ‚a, by wpÅ‚ynÄ™li jakoÅ› na córkÄ™, która buntuje inne nastolatki. Nie znalazÅ‚a u nich jednak zrozumienia. ZdecydowaÅ‚a siÄ™ wiÄ™c porozmawiać z samymi przeÅ›ladowcami. Niestety także i jÄ… spotkaÅ‚ stek wyzwisk…
– Najgorsze jest to, że wszystko prowokowane jest przez innÄ… PolkÄ™. Nie pozwolÄ™, żeby moje dzieci byÅ‚y tak upokarzane. Serce mi pÄ™ka, kiedy sÅ‚yszÄ™ od nich, że to przez nas spotyka ich to wszystko, bo zdecydowaliÅ›my siÄ™ na przyjazd tutaj – dodaje. – Dlatego zdecydowaÅ‚am siÄ™ nawet częściowo zrezygnować z pracy i uczyć angielskiego by jakoÅ› im pomóc.
W swoich staraniach pani Anna znalazÅ‚a także kolejnÄ… sojuszniczkÄ™. OkazaÅ‚a siÄ™ niÄ… mama Eweliny, która w tej samej szkole przeżywa podobny koszmar. Jej także nikt nie udzieliÅ‚ żadnej pomocy w college’u na Feltham.
– Ewelina zaczęła uciekać ze szkoÅ‚y. Raz nawet przyprowadziÅ‚a jÄ… do domu policja – opowiada ze Å‚zami w oczach jej mama. – JesteÅ›my zdesperowani i szukamy dla naszych dzieci innych szkół, ale ucieczka nie jest dobrym rozwiÄ…zaniem. Przecież szkoÅ‚a powinna zrobić coÅ› z agresywnymi dziećmi, a nie unikać problemu wypuszczajÄ…c te przeÅ›ladowane trochÄ™ wczeÅ›niej – dodaje. – A problem nie ogranicza siÄ™ tylko do naszych dzieci, inni rodzice po prostu nie chcÄ… o nim mówić, obawiajÄ…c siÄ™ nasilenia przeÅ›ladowaÅ„.

Wydaje się jednak, że z przemocą w szkole na Feltham może być rzeczywiście problem.
W ciÄ…gu lunchu pojawia siÄ™ tam zawsze patrol policji na rowerach. SzkoÅ‚Ä™ czÄ™sto odwiedzajÄ… też kuratorzy, bo lista ich podopiecznych uczÄ™szczajÄ…cych do tego college'u liczy kilkanaÅ›cie nazwisk. W ubiegÅ‚ym roku szkolnym jednÄ… z uczennic wydalono także za pobicia. Matki, które przejrzaÅ‚y szkolne statystki zauważyÅ‚y również, że z powodu „bullyingu” tylko w ciÄ…gu tego roku odeszÅ‚o szeÅ›cioro dzieci.
– Å»eby na pewno nic siÄ™ nam nie staÅ‚o, w przerwie na lunch jesteÅ›my zamykani razem z jakimÅ› nauczycielem w specjalnym pomieszczeniu. Nie tylko nasza trójka, takich dzieci jest wiÄ™cej – relacjonuje Ewelina. – Niestety inni nie chcÄ… mówić, bo bojÄ… siÄ™, że coÅ› im siÄ™ stanie. PrzeÅ›ladowani sÄ… nie tylko Polacy, także dzieci z innych krajów – m.in. kilka Murzynek.
Niestety z dziennikarzami szkoła nie chce na temat prześladowań rozmawiać. Każda próba połączenia telefonu z recepcji do dyrektora szkoły kończy się niepowodzeniem. Ewentualnie sekretarka informuje, że dyrekcja wyszła, ma spotkanie albo nie może podejść teraz do telefonu i proponuje zadzwonienie w innym terminie.
Podobnie zaczęto zachowywać się również w stosunku do obu matek, kiedy po raz kolejny zaczęły dochodzić swoich praw.
Zdesperowane kobiety zwróciły się więc z prośbą o pomoc m.in. do dziennikarzy i Zjednoczenia Polskiego w Wielkiej Brytanii, które zadeklarowało, że może wspomóc ich walkę kierując do szkoły oficjalne listy oraz kontaktując je z organizacją prawniczą, która zajmuje się sprawami edukacyjnymi.
– Jest nawet szansa na to, że pomoc zostanie udzielona im bezpÅ‚atnie, pod warunkiem, że kobiety i ich mężowie nie osiÄ…gajÄ… tu zbyt wysokich dochodów. Po wstÄ™pnych rozmowach firma zapewniÅ‚a mnie, że majÄ… nawet możliwość zapewnienia tym paniom tÅ‚umacza – tÅ‚umaczy Laura Kryszczuk ze Zjednoczenia.

O sprawie została poinformowana także policja.
Na razie skończyło się na spisaniu standardowego formularza zeznań. Są jednak podstawy, by poważnie zainteresowała się tą sprawą, ponieważ po jednym z pobić w szkole, syn pani Anny został zawieziony na obdukcję. Jest więc formalny ślad, że kobiety i ich dzieci mówią prawdę.
– Nawet jeÅ›li sprawÄ… zajmie siÄ™ policja i inne instytucje, bÄ™dzie siÄ™ to ciÄ…gnęło miesiÄ…cami. Tymczasem nasze dzieci potrzebujÄ… pomocy natychmiast. Dlatego ratunku szukamy w szkoÅ‚ach katolickich. To bardzo trudne – szczególnie teraz w Å›rodku roku – mówi pani Anna. – Mimo wszystko siÄ™ nie zniechÄ™camy. Tym bardziej, że w szkoÅ‚ach paÅ„stwowych panuje tu bardzo niski poziom. To kolejny powód, by przenieść nasze dzieci.
– Czasem na lekcjach oglÄ…damy DVD, bo nikt nie chce sÅ‚uchać nauczyciela albo wszyscy chodzÄ… po klasie czy rzucajÄ… papierami. Niektórzy bojÄ… siÄ™ zwrócić klasie uwagÄ™ – dodaje Krzysiek.
Najlepszym wyjÅ›ciem – zdaniem matek – byÅ‚oby wiÄ™c jak najszybsze rozstanie siÄ™ z „toksycznÄ…” szkoÅ‚Ä…. TÄ… opiniÄ™ podzieliÅ‚ m.in. angielski psycholog, do którego zdecydowaÅ‚a siÄ™ pójść mama Eweliny, by zasiÄ™gnąć opinii i upewnić siÄ™, że zmiana szkoÅ‚y to konieczność. Po rozmowie z nastolatkÄ… jego sugestia byÅ‚a jednoznaczna. Problem jednak w tym, że wedÅ‚ug brytyjskiego prawa, rodzice majÄ… obowiÄ…zek posyÅ‚ać dziecko do szkoÅ‚y, bez wzglÄ™du na wszystko aż do 16. roku życia. Przepisy te dotyczÄ… także obcokrajowców, którzy mieszkajÄ… na terenie Wielkiej Brytanii.
Sytuacja wydaje się trudna także według polskiego psychologa, Piotra Waltosia.
– JeÅ›li dzieci poddadzÄ… siÄ™ przeÅ›ladowcom zapewne bÄ™dÄ… coraz bardziej onieÅ›mielone, zagubione i zakompleksione. ZacznÄ… siÄ™ izolować, zamykać w sobie, bÄ™dÄ… nasilać siÄ™ u nich stany depresyjne. JeÅ›li zaÅ› zareagujÄ… agresjÄ… i dojdzie do konfrontacji, przemoc wobec nich może jeszcze bardziej przybrać na sile – tÅ‚umaczy. – Zapewne droga do rozwiÄ…zania tej sprawy jest gdzieÅ› po Å›rodku. Dzieciom jednak trudno rozwiÄ…zywać takie konflikty dyplomatycznie, sprawnie broniÄ…c siÄ™ sÅ‚owem czy sprawnie, ale bez użycia siÅ‚y, odpierajÄ…c atak fizyczny.
Psycholog jest także zdania, że zjawisko to staje siÄ™ coraz bardziej powszechne i pojedyncze osoby, niestety, nie sÄ… mu w stanie zaradzić. Do rozwiÄ…zania problemu potrzeba bowiem grupy specjalistów – odpowiednich instytucji o charakterze prawnym, nauczycieli, pracowników socjalnych, psychologów oraz pracowników np. mental health service. JeÅ›li np. przemoc – w Wielkiej Brytanii zwana „bullyingiem” – pojawia siÄ™ w szkole, opiekÄ… trzeba objąć nie tylko poszkodowanych, ale także sprawców.
– Agresywne dzieci czy mÅ‚odzież, które maltretujÄ… innych, najczęściej same sÄ… ofiarami nadużyć ze strony dorosÅ‚ych. SwojÄ… zÅ‚ość, przenoszÄ… wiÄ™c na rówieÅ›ników – wyjaÅ›nia Piotr WaltoÅ›. – PoniżajÄ…, bo same sÄ… poniżane. Dzieci emigrantów – czÄ™sto onieÅ›mielone jeszcze w nowym kraju, gorzej mówiÄ…ce w danym jÄ™zyku czy o innym kolorze skóry sÄ… wiÄ™c najÅ‚atwiejszym Å‚upem.

Katarzyna Kopacz

******************************************

Jak pokonać bullying?
– Po pierwsze – nie ignoruj tego, gdy jesteÅ› poniżany – jeÅ›li bÄ™dziesz na to pozwalaÅ‚, przemoc sama nie minie, a co gorsze, może siÄ™ nasilić.
– Powiedz o tym, co ciÄ™ spotyka komuÅ› zaufanemu – nauczycielowi, rodzicom, przyjacielowi.
– PamiÄ™taj! To, że jesteÅ› przeÅ›ladowany, to nie twoja wina. Nikt nie zasÅ‚uguje na to, by być tak traktowanym.
– Nie wysyÅ‚aj do swoich przeÅ›ladowców żadnych sygnałów – nie pisz peÅ‚nych zÅ‚oÅ›ci sms-ów, e-maili, itp.
– Nie zbliżaj siÄ™ do swoich oprawców, staraj siÄ™ zawsze być w grupie, jeÅ›li sam nie czujesz siÄ™ bezpieczny!
– PoproÅ› swoich znajomych, by zawsze mieli ciÄ™ na „oku”.
– Nie stosuj nigdy odwetu – możesz znaleźć siÄ™ w jeszcze wiÄ™kszych tarapatach.
– Sprawdź, czy twoja szkoÅ‚a prowadzi jakÄ…Å› politykÄ™ antybullyingowÄ….
– Staraj siÄ™ sprawiać wrażenie osoby pewnej siebie – nawet jeÅ›li siÄ™ tak nie czujesz.
– ZadzwoÅ„ na poufnÄ… liniÄ™ antybullyingowÄ… dla dzieci – tel. 0800 1111.




adres tego artyku³u: http://www.gbritain.net/articles.php?id=90