http://www.gbritain.net

:: Polacy w brytyjskich uniwersytetach
Wiadomo舵 dodana przez: Damian (2006-01-19 10:58:32)

Ju偶 ponad tysi膮c Polak贸w rocznie dostaje si臋 na brytyjskie uniwersytety. Liczba ta w ci膮gu ostatnich dw贸ch lat zwi臋kszy艂a si臋 a偶 dziesi臋ciokrotnie.

Dane o liczbie polskich student贸w ujawni dzi艣 brytyjska instytucja UCAS po艣rednicz膮ca w rekrutacji s艂uchaczy uczelni wy偶szych.

Przed majem 2004 r. jako obywatele kraju nienale偶膮cego do Unii Europejskiej Polacy musieli p艂aci膰 s艂one czesne, nawet kilkana艣cie tysi臋cy funt贸w rocznie. Jako obywatele UE studiuj膮 najcz臋艣ciej za darmo - roczna op艂ata za studia wynosi niewiele ponad tysi膮c funt贸w, ale Polacy zwykle s膮 z niej zwolnieni z powodu zbyt niskich dochod贸w. - Dosta艂em si臋 na studia prawnicze jeszcze przed wej艣ciem Polski do UE, ale wola艂em rok poczeka膰, by p艂aci膰 ju偶 jako miejscowy - t艂umaczy jeden z polskich student贸w w Oksfordzie.

Dlatego ro艣nie liczba student贸w ze wszystkich nowych kraj贸w Unii. By膰 mo偶e na studia w Wielkiej Brytanii decyduj膮 si臋 tak偶e ci, kt贸rych zniech臋ci艂y utrudnienia wizowe w USA po zamachach 11 wrze艣nia.

Dane pokazuj膮 wyra藕nie, 偶e dosta膰 si臋 na studia w Wielkiej Brytanii nie jest a偶 tak trudno, jak mog艂oby si臋 wydawa膰. Zdecydowana wi臋kszo艣膰 tych z Polski, kt贸rzy sk艂adaj膮 papiery, zostaje przyj臋ta, cho膰 nie zawsze na ten uniwersytet, na kt贸rym najbardziej chcieliby studiowa膰.

Co ciekawe, z mo偶liwo艣ci studi贸w na Wyspach znacznie cz臋艣ciej korzystaj膮 kobiety ni偶 m臋偶czy藕ni. W tym roku akademickim studia rozpocz臋艂o tam 676 Polek i tylko 358 Polak贸w.

Naszych rodak贸w interesuj膮 studia nie tylko w Wielkiej Brytanii, lecz coraz cz臋艣ciej tak偶e w s膮siedniej Irlandii. W roku akademickim 2003-2004, czyli przed wej艣ciem Polski do UE, studiowa艂o tam 41 Polak贸w, w nast臋pnym ju偶 92. I tam r贸wnie偶 cz臋艣ciej trafiaj膮 Polki ni偶 Polacy.

Irlandczycy nie znaj膮 jeszcze danych za ten rok akademicki, ale spodziewaj膮 si臋, 偶e liczba Polak贸w b臋dzie rosn膮膰 jeszcze szybciej ni偶 dotychczas. - Bardzo szybko zwi臋ksza si臋 liczba waszych rodak贸w podejmuj膮cych prac臋 w Irlandii. S膮dz臋, 偶e cz臋艣膰 z nich lub ich dzieci zdecyduje si臋 tak偶e na studia. Poza tym od najbli偶szego wrze艣nia mog膮 tu trafi膰 ci, kt贸rych zniech臋ci podwy偶ka czesnego w Wielkiej Brytanii. W Irlandii studia dla obywateli UE pozostaj膮 darmowe - t艂umaczy Gill Roe z Irlandzkiej Rady Edukacji Mi臋dzynarodowej.

Op艂aty na studiach pomaturalnych w Wielkiej Brytanii wzrastaj膮 bowiem od najbli偶szej jesieni do 3 tys. funt贸w rocznie. Zwolnie艅 z czesnego ze wzgl臋du na niskie dochody zapewne ju偶 nie b臋dzie, ale wprowadzone zostan膮 inne sposoby pomocy. Nowe zasady przewiduj膮 mo偶liwo艣膰 sp艂acania kredyt贸w edukacyjnych dopiero, gdy absolwent zacznie wystarczaj膮co du偶o zarabia膰. Mimo to brytyjskie media wieszcz膮 spadek liczby ch臋tnych, r贸wnie偶 tych z Wielkiej Brytanii.

Cho膰 liczba Polak贸w studiuj膮cych w Wielkiej Brytanii ro艣nie bardzo szybko, nadal wi臋cej od nas jest Chi艅czyk贸w (4,8 tys.), Irlandczyk贸w (3,2 tys.), Francuz贸w (2,2 tys.), Niemc贸w (2 tys.) czy student贸w pochodz膮cych z dawnych kolonii. Je艣li tempo wzrostu si臋 utrzyma, Polacy szybko jednak przegoni膮 wielu z nich.

Polacy nadal cz臋艣ciej ni偶 na Wyspy Brytyjskie wybieraj膮 si臋 na studia do Niemiec i Francji - jeszcze przed naszym wej艣ciem do UE studia dla Polak贸w w tych dw贸ch krajach by艂y darmowe. W Niemczech na wszystkich latach studi贸w kszta艂ci si臋 ok. 10 tys. Polak贸w, we Francji ok. 2,5 tys.

Wszystkie powy偶sze dane dotycz膮 os贸b, kt贸re zosta艂y przyj臋te na studia regularne. Tymczasem wielu student贸w odbywa cz臋艣膰 nauki za granic膮 w ramach wymian uniwersyteckich, np. unijnego programu Erasmus. To kilka tysi臋cy os贸b rocznie wyje偶d偶aj膮cych do Niemiec, Francji, Hiszpanii, W艂och, Wielkiej Brytanii i innych kraj贸w UE.

藕r贸d艂o: www.gazeta.pl


adres tej wiadomo禼i: http://www.gbritain.net/news.php?id=179