http://www.gbritain.net

:: Jak to si臋 robi w Anglii
Wiadomo舵 dodana przez: Damian (2006-04-07 00:08:52)

Stadionowy bandytyzm od lat k艂adzie si臋 cieniem na polskim futbolu. W marcu tego roku Ministerstwo Sprawiedliwo艣ci zapowiedzia艂o szybk膮 reform臋 sytemu prawnego

Ma to na celu walk臋 ze stadionowym chuliga艅stwem. 呕e ta wojna mo偶e by膰 wygrana dowodzi przyk艂ad Wielkiej Brytanii.

Kierunek zmian wyznaczy艂y w艂adze Wielkiej Brytanii i angielskiej federacji pi艂karskiej, kt贸re pod koniec lat 80. wypowiedzia艂y bezpardonow膮 wojn臋 stadionowemu bandytyzmowi. W ci膮gu kilkunastu lat zlikwidowano grupy chuligan贸w terroryzuj膮cych stadiony i ca艂e dzielnice angielskich miast, po艂o偶ono kres stadionowym awanturom, ulicznym bijatykom i brutalnym morderstwom, kt贸rych ofiarami padali kibice angielskich klub贸w. Sukces ten by艂 mo偶liwy dzi臋ki drako艅skiemu prawu i 偶elaznej konsekwencji w jego egzekwowaniu. Brytyjsk膮 ofensyw臋 przeciwko bandytyzmowi stadionowemu rozpocz臋艂a w 1989 r. specjalna ustawa Football Spectators Act. Pozbawi艂a ona angielskich kibic贸w anonimowo艣ci, a co za tym idzie iluzji bezkarno艣ci, jak膮 daje t艂um. Na kibic贸w na艂o偶ono obowi膮zek rejestracji w Krajowym Systemie Rejestracji Kibic贸w Pi艂karskich prowadzonym przez specjalny urz膮d powo艂any przez brytyjska federacj臋 pi艂karsk膮 i Football League. Od tamtej pory prawo wst臋pu na oficjalne mecze pi艂karskie rozgrywane w Anglii i Walii maj膮 tylko osoby zarejestrowane w systemie - posiadaj膮ce specjalne karty identyfikacyjne tzw. englandfans - i autoryzowane przez ten偶e system do uczestnictwa w konkretnym meczu. Organizator meczu nie ma prawa odm贸wi膰 wst臋pu na stadion osobie, kt贸ra jest zarejestrowana w systemie. Natomiast wej艣cie na stadion bez rejestracji w systemie jest powa偶nym przest臋pstwem. Ka偶da osoba, kt贸ra nie jest zarejestrowana i przebywa na stadionie bez takich uprawnie艅, b膮d藕 pr贸buje na niego wtargn膮膰, mo偶e zosta膰 bez ostrze偶enia aresztowana przez funkcjonariusza policji lub ochron臋 obiektu. Musi si臋 liczy膰 z kar膮 do jednego miesi膮ca pozbawienia wolno艣ci i grzywn膮 w wysoko艣ci 1.000 GBP. Podobna kara grozi za pos艂ugiwanie si臋 fa艂szywym identyfikatorem.

Wszystkie osoby zarejestrowane w systemie podlegaj膮 surowym przepisom nie tylko na terenie stadionu, ale i poza nim. System kar i nakaz贸w zaczyna obowi膮zywa膰 angielskich kibic贸w ju偶 na 2 godziny przed rozpocz臋ciem, a przestaje - dopiero godzin臋 po zako艅czeniu meczu, r贸wnie偶 w przypadku jego odwo艂ania lub zmiany godziny. Osoba, kt贸ra w tym okresie z艂amie przepisy mo偶e zosta膰 wykluczona czasowo lub do偶ywotnio z Systemu Rejestracji Kibic贸w Pi艂karskich i straci膰 prawo wst臋pu na wszystkie rozgrywki pi艂karskie w Anglii i Walii.

Ka偶da osoba zatrzymana przez policj臋 lub ochron臋 obiektu jest wzywana do natychmiastowego stawienia si臋 na posterunku policji. Je艣li zignoruje wezwanie jest dodatkowo - zanim zostan膮 jej postawione zarzuty o przest臋pstwo stadionowe - oskar偶ona o wykroczenie i doprowadzona do s膮du przez funkcjonariuszy, co grozi kar膮 miesi臋cznego pozbawienia wolno艣ci.

Zgodnie z przepisami z 1989 osoba skazana przez s膮d kr贸lewski za przest臋pstwo stadionowe jest automatycznie pozbawiana prawa wst臋pu na angielskie stadiony pi艂karskie na okres 2 lat. Je艣li wyrok si臋 uprawomocni, osoba taka traci prawo do przebywania na trybunach stadionowych na okres 5 lat. Za egzekwowanie zakazu jest odpowiedzialna policja: osoba wykluczona z rejestru kibic贸w przez ca艂y okres 2 lub 5 lat ma obowi膮zek stawiania si臋 w konkretnym komisariacie wyznaczonym przez s膮d na 2 godziny przed ka偶dym meczem; pod policyjnym dozorem przebywa podczas ca艂ego meczu i godzin臋 po jego zako艅czeniu. Obowi膮zek ten jest w Wielkiej Brytanii bezwzgl臋dnie egzekwowany. Osoba kt贸ra nie stawi si臋 w wyznaczonym terminie na komisariacie policji jest oskar偶ona o wykroczenie i mo偶e zosta膰 skazana na kar臋 pozbawienia wolno艣ci do 1 miesi膮ca. Osoba, kt贸ra nie stawia艂a si臋 lub cho膰by sp贸藕nia艂a si臋 do wyznaczonego komisariatu nie ma 偶adnych szans na przedterminowe cofni臋cie zakazu, a nawet z艂o偶enie takiego wniosku do s膮du, jakie przys艂uguje Anglikom po roku stadionowej banicji. Osoba, kt贸ra z uzasadnionych powod贸w (np. praca, choroba) nie mo偶e si臋 stawi膰 na czas, b膮d藕 w og贸le na komisariacie jest zobowi膮zana poinformowa膰 o tym policj臋. Jednak w takim przypadku funkcjonariusze policji zobowi膮zani s膮 sprawdzi膰, czy dana osoba faktycznie przebywa w okre艣lonym przez siebie miejscu (szpital, miejsce pracy), a wszystkie koszty zwi膮zane z kontrol膮 pokrywa osoba obj臋ta zakazem. Je艣li policja stwierdzi, 偶e dana osoba przebywa w innym miejscu, ni偶 zg艂osi艂a we w艂a艣ciwym komisariacie, jest uznawana za podejrzan膮 pope艂nienia przest臋pstwa sk艂adania fa艂szywych zezna艅 i do s膮du trafia wniosek o ukaranie kolejn膮 grzywn膮.

Surowe przepisy z 1989 roku zaostrzono jeszcze w r. 2000, kiedy niezwykle restrykcyjna ustawa Football Disorder Act da艂a w艂adzom lokalnym prawo do zatrzymania paszportu osobie skazanej za bandytyzm stadionowy w przypadku rozgrywania przez zesp贸艂 meczu poza granicami kraju. Policji lokalnej nadano uprawnienia do zatrzymania i przetrzymania przez 24 h osoby ukaranej zakazem je偶eli tylko istnieje podejrzenie jej udzia艂u w aktach przemocy lub zak艂贸cania porz膮dku. Jednocze艣nie wprowadzono pe艂n膮 wymian臋 danych zawartych w rejestrze kibic贸w z rejestrem Krajowego Kryminalnego Biura 艢ledczego (NCIS). Pi艂karski urz膮d nadzoruj膮cy system ewidencji kibic贸w zosta艂 upowa偶niony do wymiany informacji z lokalnymi oddzia艂ami policji i krajowym biurem 艣ledczym. Nowy akt prawny zdefiniowa艂 r贸wnie偶 przest臋pstwo „przemocy", za kt贸re mo偶na skaza膰 uczestnika widowiska pi艂karskiego na kar臋 od 6 do 10 lat zakazu stadionowego. Przest臋pstwem jest nie tylko czynny akt przemocy, ale r贸wnie偶 gest b膮d藕 sama gro藕ba skierowana przeciwko mieniu b膮d藕 innej osobie. W przypadku udowodnienia pope艂nienia tego rodzaju przest臋pstwa s膮d pozbawia osob臋 skazan膮 prawa wst臋pu na widowiska pi艂karskie minimum na 6 lat. Kara wyznaczona przez s膮d rozpoczyna si臋 ju偶 w dniu wydania werdyktu. Co wa偶ne, w my艣l prawa brytyjskiego mianem „przest臋pcy stadionowego" okre艣la si臋 r贸wnie偶 osob臋, kt贸ra dopuszcza si臋 wykroczenia poza stadionem, np. zachowuje si臋 agresywnie w czasie drogi na stadion czy dalszej podr贸偶y na mecz. Za przest臋pc臋 stadionowego uznana b臋dzie r贸wnie偶 osoba zawieszona w prawach kibica, a pope艂niaj膮ca w tym okresie kolejne przest臋pstwo lub wykroczenie, nawet je艣li tym razem nie ma ono 偶adnego zwi膮zku z pi艂karskimi rozgrywkami.

Wg oficjalnych informacji, zakazem stadionowym obj臋tych jest aktualnie na Wyspach Brytyjskich ponad 3.100 os贸b. Policja angielska ma list臋 3.000 os贸b „regularnie sprawiaj膮cych k艂opoty", kt贸re s膮 obj臋te specjalnym nadzorem. Wyeliminowanie gang贸w i chuligan贸w terroryzuj膮cych angielskie stadiony sprawi艂o, 偶e kibicowanie pi艂ce no偶nej sta艂o si臋 pasj膮 milion贸w Anglik贸w, kt贸rzy nie boj膮 si臋 przychodzi膰 na mecze ca艂ymi rodzinami. Corocznie stadiony pi艂karskie w Anglii i Walii odwiedza blisko 30 mln. kibic贸w i jest to najlepszy wynik od 35 lat! W efekcie pi艂k膮 no偶n膮 zainteresowali si臋 powa偶ni i wiarygodni inwestorzy tworz膮cy fundamenty dzisiejszej pot臋gi klub贸w angielskich.

藕r贸d艂o: www.onet.pl


adres tej wiadomo禼i: http://www.gbritain.net/news.php?id=333