http://www.gbritain.net

:: Pracujesz w Wielkiej Brytanii i liczysz na zasi艂ek rodzinny?
Wiadomo舵 dodana przez: Damian (2016-06-19 11:09:45)

Wielka Brytania ma prawo przyznawa膰 zasi艂ki rodzinne i ulgi podatkowe na dziecko tylko tym osobom, kt贸re maj膮 prawo pobytu w tym kraju ? wynika z wyroku Trybuna艂u Sprawiedliwo艣ci UE.

W艂adze brytyjskie mog膮 odm贸wi膰 prawa do zasi艂k贸w rodzinnych oraz ulgi podatkowej na dziecko obcokrajowcom, kt贸rzy nie pracuj膮 zawodowo ani nie maj膮 prawa pobytu. Trybuna艂 przyzna艂 co prawda, 偶e warunek ten mo偶e by膰 uznany za dyskryminacj臋 po艣redni膮, jednak w tym przypadku jest on uzasadniony konieczno艣ci膮 ochrony finans贸w pa艅stwa cz艂onkowskiego UE.

Zasi艂ki rodzinne (?child benefit?) oraz ulga podatkowa na dziecko (?child tax credit?) s膮 艣wiadczeniami pieni臋偶nymi finansowanymi z podatk贸w, a nie ze sk艂adek beneficjent贸w. Ich wsp贸lnym celem jest przyczynienie si臋 do pokrycia wydatk贸w rodzinnych. Zgodnie z ustawodawstwem brytyjskim prawo do 艣wiadcze艅 maj膮 osoby, kt贸re pracuj膮 w Wielkiej Brytanii lub szukaj膮 pracy i fizycznie przebywaj膮 na jej terenie lub mieszkaj膮 tam od co najmniej pi臋ciu lat.

Regulacje spotka艂y si臋 z niezadowoleniem mieszkaj膮cych na Wyspach cudzoziemc贸w. Do Komisji Europejskiej wp艂yn臋艂y liczne skargi obywateli UE nieb臋d膮cych obywatelami brytyjskimi, ale mieszkaj膮cych w tym pa艅stwie. Osoby te informowa艂y, 偶e odm贸wiono im przyznania okre艣lonych 艣wiadcze艅 socjalnych ze wzgl臋du na brak prawa pobytu.

Dlatego te偶 KE pod przewodnictwem Jose Manuela Barroso wnios艂a w 2014 roku skarg臋 przeciwko Wielkiej Brytanii do Trybuna艂u o uchybienie zobowi膮zaniom pa艅stwa cz艂onkowskiego przez naruszenie unijnego rozporz膮dzenia w sprawie koordynacji system贸w zabezpieczenia socjalnego (rozporz膮dzenie Parlamentu Europejskiego i Rady z 2004 roku). Zgodnie z tym rozporz膮dzeniem, pa艅stwa cz艂onkowskie nie mog膮 stawia膰 w niekorzystnej sytuacji os贸b, kt贸re korzystaj膮 z prawa do swobodnego przep艂ywu i pobytu w ramach UE. Zdaniem KE w艂adze Wielkiej Brytanii, jako kraju cz艂onkowskiego, z艂ama艂y ponadto zasad臋 r贸wnego traktowania i zakazu jakiejkolwiek dyskryminacji ze wzgl臋du na przynale偶no艣膰 pa艅stwow膮. Bruksela zarzuci艂a Londynowi dyskryminacj臋 obcokrajowc贸w, argumentuj膮c, 偶e obywatele brytyjscy nie s膮 sprawdzani w ten spos贸b.

W艂adze brytyjskie przyzna艂y, i偶 spe艂nienie warunk贸w daj膮cych prawo do rozpatrywanych 艣wiadcze艅 socjalnych faktycznie jest 艂atwiejsze w przypadku Brytyjczyk贸w, kt贸rzy z definicji posiadaj膮 prawo pobytu w pa艅stwie. Ale jednocze艣nie argumentowa艂y, 偶e chc膮 po prostu gwarancji, 偶e 艣wiadczenia b臋d膮 wyp艂acane osobom wystarczaj膮co zintegrowanym w Wielkiej Brytanii.

W wydanym we wtorek wyroku Trybuna艂 oddali艂 skarg臋 KE. Zdaniem Trybuna艂u to od ustawodawstwa ka偶dego z pa艅stw cz艂onkowskich zale偶y ustalenie materialnych warunk贸w przyznawania prawa do 艣wiadcze艅. S膮d uzna艂, 偶e nic nie stoi na przeszkodzie, by przyznawanie 艣wiadcze艅 spo艂ecznych obywatelom UE, kt贸rzy nie s膮 czynni zawodowo, by艂o uzale偶nione od wymogu spe艂nienia przez nich warunk贸w posiadania prawa do legalnego pobytu w przyjmuj膮cym pa艅stwie cz艂onkowskim.

Odnosz膮c si臋 do argumentu KE, 偶e kontrola prawa pobytu stanowi dyskryminacj臋, Trybuna艂 przyzna艂, 偶e warunek ten skutkuje nier贸wnym traktowaniem, poniewa偶 obywatele brytyjscy mog膮 go 艂atwiej spe艂ni膰 ni偶 obywatele innych pa艅stw cz艂onkowskich UE. Jednak偶e Trybuna艂 stwierdzi艂, 偶e takie odmienne traktowanie mo偶e by膰 uzasadnione celem nadrz臋dnym, czyli konieczno艣ci膮 ochrony finans贸w przyjmuj膮cego pa艅stwa cz艂onkowskiego.

- Prawo do swobodnego przemieszczania si臋 w ramach UE, nie oznacza prawa do swobodnego dost臋pu do zasi艂k贸w socjalnych. Potwierdzi艂 to dzisiejszy wyrok Trybuna艂u Sprawiedliwo艣ci. Ten wyrok okre艣la tak偶e prawa obywateli UE ubiegaj膮cych si臋 o 艣wiadczenia socjalne w innym pa艅stwie cz艂onkowskim. System ubezpiecze艅 spo艂ecznych nie jest zharmonizowany na terytorium UE i dlatego, jak zawyrokowa艂 Trybuna艂, to pa艅stwa cz艂onkowskie powinny decydowa膰, kto ma prawo ubiega膰 si臋 o zasi艂ek ? oceni艂 Margaritis Schinas, rzecznik Komisji Europejskiej.

Kwestia przyznawania zasi艂k贸w rodzinnych jest jednym z kluczowych argument贸w w debacie nad ewentualnym Brexitem. Pa艅stwa cz艂onkowskie UE jeszcze w lutym zgodzi艂y si臋 na ust臋pstwa wobec Wielkiej Brytanii w kwestii przyznawania zasi艂k贸w socjalnych, pod warunkiem 偶e kraj ten nie wyjdzie z Unii Europejskiej.

藕r贸d艂o: tvn24bis.pl


adres tej wiadomo禼i: http://www.gbritain.net/news.php?id=3552