http://www.gbritain.net

:: Co pi膮ty Polak mo偶e wr贸ci膰 z Wielkiej Brytanii
Wiadomo舵 dodana przez: Damian (2017-03-05 14:11:13)

Wicepremier Mateusz Morawiecki przekonywa艂 w Londynie polskich student贸w z brytyjskich uczelni do powrotu do Polski. - Kilka lat temu ludzie pakowali walizki i wyje偶d偶ali; dzisiaj to my przyci膮gamy inwestor贸w i inwestycje z Londynu - argumentowa艂.

Wed艂ug szacunk贸w Ministerstwa Rozwoju, w najbli偶szych latach do kraju mo偶e wr贸ci膰 nawet co pi膮ty z blisko miliona Polak贸w mieszkaj膮cych w Wielkiej Brytanii.

Rozmawiaj膮c z Polska Agencj膮 Prasow膮 przy okazji odbywaj膮cej si臋 na uczelni London School of Economics konferencji studenckiej Polish Economic Forum, Morawiecki zapewni艂, 偶e "bardzo jednoznacznie" uwa偶a, 偶e m艂odzi Polacy powinni wr贸ci膰 do kraju i w rodzimym kraju rozwija膰 swoje kariery.
- To nie jest typowa emigracja za chlebem, ale w poszukiwaniu nowych szans 偶yciowych, a te pojawiaj膮 si臋 coraz cz臋艣ciej w Polsce - doda艂.

Wed艂ug szacunk贸w Ministerstwa Rozwoju w najbli偶szych latach do kraju mo偶e wr贸ci膰 nawet co pi膮ty z blisko miliona Polak贸w mieszkaj膮cych w Wielkiej Brytanii. Jednak jak wynika z sonda偶u firmy doradczej Boston Consulting Group, g艂贸wnego sponsora wydarzenia, w艣r贸d uczestnik贸w forum - polskich student贸w na najlepszych brytyjskich uczelniach - zainteresowanie powrotem do Polski spad艂o w por贸wnaniu z ubieg艂ym rokiem o 7 pkt procentowych - z 83 proc. do 75 proc.

- Trzeba mie膰 optymistyczne za艂o偶enia, 偶eby rzeczywisto艣膰 zacz臋艂a si臋 zmienia膰 - powiedzia艂 wicepremier.
Jego zdaniem Polacy przebywaj膮cy na emigracji - w tym kilkuset student贸w najlepszych brytyjskich uczelni, kt贸rzy w sobot臋 s艂uchali jego wyst膮pienia na konferencji - "musz膮 zapyta膰 siebie, jakie maj膮 cele 偶yciowe".
- Mo偶na koncentrowa膰 si臋 na 偶yciu w Wielkiej Brytanii, a mo偶na odwa偶nie rzuci膰 si臋 na fal臋 nowego 偶ycia gospodarczego, kt贸ra jest w Polsce - powiedzia艂.
Jego zdaniem "jeste艣my na zakr臋cie historii".
- Gospodarka si臋 gwa艂townie zmienia i odbywa si臋 rewolucja przemys艂owa, kt贸rej mo偶emy sta膰 si臋 beneficjentem. Jako solidny filar Unii Europejskiej - jeste艣my zaproszeni na szczyt G20 i liczymy si臋 we wsp贸lnocie - mo偶emy odegra膰 pozytywn膮 rol臋 - powiedzia艂 wicepremier w rozmowie z agencj膮.
Jak zaznaczy艂, "o ile kilka lat temu ludzie pakowali walizki i wyje偶d偶ali, o tyle dzisiaj przyci膮gamy inwestor贸w i inwestycje z Londynu".

Zdaniem wicepremiera dla os贸b powracaj膮cych z Wielkiej Brytanii szczeg贸lnie atrakcyjne powinny by膰 stanowiska, kt贸re powstaj膮 w Polsce w ramach relokacji cz臋艣ci operacji londy艅skich firm do kontynentalnej Europy.
- Coraz dynamiczniej rozwija si臋 sektor zaawansowanych us艂ug dla biznesu. Wielkie instytucje z City of London decyduj膮 si臋 na przesuwanie ju偶 nie tylko stosunkowo prostych funkcji, jak call center czy rachunkowo艣膰, ale r贸wnie偶 zespo艂贸w zajmuj膮cych si臋 zarz膮dzaniem projektami, informatyk膮, a nawet zarz膮dzaniem danymi lub ryzykiem - podkre艣li艂.

- Brexit mo偶e jest ma艂ym katalizatorem, ale nie przesadza艂bym z jego znaczeniem - powiedzia艂 ptany, czy powroty do Polski b臋d膮 konsekwencj膮 wyj艣cia Wielkiej Brytanii z UE.聽

Jak argumentowa艂. ludzie patrz膮 na takie zjawiska przez sw贸j w艂asny pryzmat: jaka jest r贸偶nica w dochodzie, jakie s膮 koszty 偶ycia. Jego zdaniem, je艣li w Londynie wynajem mieszkania, 偶ywno艣膰, transport publiczny kosztuj膮 bardzo du偶o, a w Lublinie, Bia艂ymstoku lub Warszawie jest proporcjonalnie du偶o, du偶o taniej, to decyzj臋 o powrocie jest wtedy du偶o 艂atwiej podj膮膰.
- Mo偶na sobie wyobrazi膰, 偶e cz臋艣膰 i tak by wr贸ci艂a, ale dla dziesi膮tk贸w tysi臋cy os贸b pojawiaj膮 si臋 miejsca pracy, kt贸rych nie by艂oby bez naszych dzia艂a艅 i wizyt tutaj.
Zaznaczy艂, 偶e powadzi permanentne rozmowy z inwestorami z sektora finansowego.
Wicepremier wzi膮艂 udzia艂 w otwieraj膮cej forum sesji plenarnej, prowadzon膮 przez dziennikark臋 brytyjskiego tygodnika "The Economist" Emm臋 Hogan. Wskaza艂 m.in. na szkodliw膮 zdolno艣膰 mi臋dzynarodowych korporacji do unikania opodatkowania na poziomie narodowym oraz rol臋 raj贸w podatkowych, jako przyk艂ady nieskuteczno艣ci obecnego systemu.
Morawiecki rozmawia艂 tak偶e z Hogan m.in. na temat zmian w funkcjonowaniu i sk艂adzie polskiego Trybuna艂u Konstytucyjnego, rz膮dowego wsparcia dla rodzin w ramach programu 500 plus, polityki migracyjnej wobec uchod藕c贸w z Bliskiego Wschodu i nap艂ywaj膮cych do Polski Ukrai艅c贸w oraz krytyki ze strony Komisji Europejskiej.

藕r贸d艂o: tvn24bis.pl


adres tej wiadomo禼i: http://www.gbritain.net/news.php?id=3572