http://www.gbritain.net

:: Prawa Polak贸w po Brexicie wci膮偶 niepewne
Wiadomo舵 dodana przez: Damian (2017-07-25 10:56:42)

Negocjacje pokaza艂y fundamentaln膮 rozbie偶no艣膰 w sprawie praw obywateli po wyj艣ciu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej - poinformowa艂 Michel Barnier, g艂贸wny negocjator w sprawie Brexitu z ramienia Komisji Europejskiej.

Barnier doda艂, 偶e rozbie偶no艣ci dotycz膮 mi臋dzy innymi praw rodzin os贸b pracuj膮cych za granic膮.

- W porozumieniu o wyj艣ciu Wielkiej Brytanii z UE obywatele musz膮 mie膰 zagwarantowan膮 pewno艣膰 prawn膮, kt贸rej potrzebuj膮 w swoim codziennym 偶yciu. Podczas kolejnej sesji negocjacyjnej musimy wyja艣ni膰 powody rozbie偶no艣ci" - powiedzia艂 Barnier na konferencji prasowej.

Unijny negocjator wezwa艂 te偶 stron臋 brytyjsk膮 do przedstawienia wizji rozlicze艅 finansowych Wielkiej Brytanii w zwi膮zku z Brexitem oraz przysz艂o艣ci granicy mi臋dzy Irlandi膮 a Irlandi膮 P贸艂nocn膮. Podkre艣li艂 r贸wnie偶, 偶e Trybuna艂 Sprawiedliwo艣ci UE powinien by膰 gwarantem wolno艣ci obywatelskich po opuszczeniu Unii przez Wielk膮 Brytani臋.

Barnier uwa偶a, 偶e Brytyjczycy powinni przedstawi膰 sw贸j konkretny punkt widzenia w tych kwestiach podczas sierpniowej rundy negocjacyjnej. - Pierwsza runda mia艂a charakter organizacyjny, w tym tygodniu jest czas na prezentacj臋. W trzeciej rundzie powinni艣my otrzyma膰 wyja艣nienia - powiedzia艂 Barnier.
Tymczasem brytyjski minister do spraw wyj艣cia z Unii Europejskiej David Davis podkre艣la艂 na konferencji, 偶e rozmowy trwaj膮 i 偶e jest pozytywnie nastawiony do ostatecznego przebiegu negocjacji. Zaznaczy艂, 偶e obie strony rozumiej膮 znaczenie "rozstrzygni臋膰 co do zobowi膮za艅 wobec siebie". Jego zdaniem rozmowy w drugiej rundzie by艂y "konstruktywne", ale nie nale偶y oczekiwa膰 "post臋pu na ka偶dej sesji".

Pod koniec kwietnia na szczycie europejskim unijna "27" przyj臋艂a wytyczne do negocjacji w sprawie. Brexitu. Obejmuj膮 one cztery g艂贸wne obszary. G艂贸wnym priorytetem negocjacji w ci膮gu najbli偶szych kilku miesi臋cy ma by膰 ochrona statusu i praw obywateli - zar贸wno obywateli kraj贸w UE-27 w Zjednoczonym Kr贸lestwie, jak i obywateli Zjednoczonego Kr贸lestwa w UE-27 - a tak偶e ich rodzin.

Chodzi o 3,2 mln obywateli unijnych mieszkaj膮cych w Wielkiej Brytanii i 1,2 mln Brytyjczyk贸w 偶yj膮cych obecnie w 27 krajach UE. Mandat przewiduje zagwarantowanie tym osobom oraz cz艂onkom ich rodzin prawa do uzyskania prawa do sta艂ego pobytu po pi臋cioletnim okresie zamieszkiwania.

KE chce, 偶eby dat膮 graniczn膮, po kt贸rej obywatele UE b臋d膮 mogli by膰 traktowani przez Wielk膮 Brytani臋 jak obywatele pa艅stw trzecich, by艂a data Brexitu, jednak nie jest przes膮dzone, 偶e uda si臋 to wynegocjowa膰. KE chce te偶, by gwarancje prawne dotyczy艂y os贸b, kt贸re w przesz艂o艣ci mieszka艂y w Wielkiej Brytanii lub tylko w niej pracuj膮, mieszkaj膮c jednocze艣nie w innym kraju UE. Nie wiadomo, ile w sumie jest takich os贸b, ale samych pracownik贸w transgranicznych doliczono si臋 ok. 60 tys.

Drugi z kluczowych element贸w projektu mandatu dotyczy rozliczenia finansowego. W zaleceniu KE zapisano, 偶e umowa dotycz膮ca zasad porozumienia finansowego musi by膰 gotowa, zanim rozpocznie si臋 drugi etap negocjacji. Chodzi m.in. wieloletni bud偶et UE obejmuj膮cy lata 2014-2020 (czyli ko艅cz膮cy si臋 ju偶 po Brexicie), zobowi膮zania wynikaj膮ce np. z umowy z Turcj膮 w sprawie nap艂ywu migrant贸w do UE (chodzi og贸艂em o 3 mld euro) czy p艂atno艣ci na inne fundusze i instrumenty finansowe.

Trzeci膮 kwesti膮, kt贸r膮 KE chce za艂atwi膰 na pocz膮tku negocjacji, jest granica mi臋dzy Irlandi膮 i Irlandi膮 P贸艂nocn膮. UE chce zapobiec utworzeniu tam "twardej granicy" po Brexicie, kt贸ra utrudnia艂aby przemieszczanie si臋 Irlandczyk贸w.

Wreszcie czwartym blokiem rozm贸w maj膮 by膰 ustalenia w kwestii rozstrzygania spor贸w i zarz膮dzania umow膮 o wyst膮pieniu. KE chce, by zawsze, gdy w gr臋 wchodzi stosowanie prawa UE (jak np. w kwestii praw obywateli czy rozliczenia finansowego), ewentualne spory rozstrzyga艂 Trybuna艂 Sprawiedliwo艣ci UE mieszcz膮cy si臋 w Luksemburgu.

藕r贸d艂o: tvn24bis.pl


adres tej wiadomo禼i: http://www.gbritain.net/news.php?id=3585