http://www.gbritain.net

:: Zwi膮zki zawodowe werbuj膮 Polak贸w
Wiadomo舵 dodana przez: Eliss (2006-12-07 00:22:40)

Najwi臋ksze brytyjskie zwi膮zki zawodowe TWGU i GMB zabiegaj膮 o to, by w ich szeregi wst臋powali Polacy. Imigranci z nowych kraj贸w UE coraz cz臋艣ciej zwracaj膮 si臋 do zwi膮zk贸w z pro艣b膮 o pomoc.

TWGU (transportowcy) ma kilku regionalnych dzia艂aczy pracuj膮cych z polskimi imigrantami, organizuje mityngi w polskich parafiach i wysy艂a swoich przedstawicieli na targi pracy do Polski. GMB (zrzeszaj膮cy g艂贸wnie nisko kwalifikowanych pracownik贸w) planuje 艣ci膮gni臋cie polskich zespo艂贸w muzycznych na najbli偶szy festiwal w Glastonbury, chc膮c w ten spos贸b dotrze膰 do polskich imigrant贸w.

"Polacy na tutejszym rynku pracy nie wiedz膮, w jaki spos贸b zwi膮zki zawodowe mog膮 im pom贸c. Interesuje ich przede wszystkim to, ile mog膮 zarobi膰, daj膮 si臋 przy tym wykorzystywa膰, wielu boryka si臋 z barier膮 j臋zykow膮" - powiedzia艂 PAP Julian Zieli艅ski, dzia艂acz TWGU w Irlandii P艂n.

"W ci膮gu ok. trzech miesi臋cy pracy uda艂o mi si臋 zwerbowa膰 ok. 70 Polak贸w, ale na og贸艂 spotykam si臋 z niech臋ci膮. Rodacy m贸wi膮 mi, 偶e boj膮 si臋 utraty pracy w razie wst膮pienia do zwi膮zku. Pytam wtedy: A co b臋dzie, gdy ulegniesz wypadkowi i pracodawca nie zechce ci wyp艂aci膰 odszkodowania?" - m贸wi dzia艂acz.

"Niekt贸rzy nie maj膮 ani poczucia w艂asnego interesu, ani nawet poczucia w艂asnej godno艣ci, tak bardzo pozwalaj膮 si臋 wykorzystywa膰 pracodawcy" - dodaje Zieli艅ski.

Mick Cashman z TWGU podkre艣la, 偶e zwi膮zek ma polskich dzia艂aczy, ale nie stara si臋 zak艂ada膰 dla imigrant贸w z Polski odr臋bnych narodowych oddzia艂贸w, poniewa偶 zale偶y mu na tym, by Polacy si臋 integrowali.

"Polscy pracownicy niewiele wiedz膮 o prawie pracy. Zanim przyjad膮 do pracy, wydaje im si臋, 偶e b臋d膮 zarabia膰 du偶o, bo por贸wnuj膮 p艂ace w Anglii z p艂acami w Polsce. Po przyst膮pieniu do pracy szybko u艣wiadamiaj膮 sobie, 偶e inne osoby wykonuj膮ce t臋 sam膮 prac臋 zarabiaj膮 lepiej i s膮 zatrudnione na lepszych warunkach" - m贸wi.

Cashman poda艂 przyk艂ad wci膮偶 nieuregulowanego sporu w o艣rodku dystrybucji Tesco w Middleton ko艂o Manchesteru. TWGU zaskar偶y艂 agencj臋 po艣rednictwa pracy Driving Edge, kt贸ra kieruje do o艣rodka pracownik贸w, g艂贸wnie imigrant贸w z Polski. Otrzymuj膮 oni gorsze warunki ni偶 pracownicy zwerbowani lokalnie.

Z kolei GMB, w kt贸rym tak偶e dzia艂aj膮 Polacy, zaanga偶owa艂 si臋 w spraw臋 polskich imigrant贸w zatrudnionych na lotnisku Stansted przy odprawie baga偶u. Ich pracodawca, Swissport, nie p艂aci im bezpo艣rednio, lecz jednej z firm wchodz膮cych w sk艂ad agencji po艣rednictwa pracy Nova Corporate Services (NCS). Firma ta za to, 偶e zarejestrowa艂a Polak贸w, odprowadza sobie 20 proc. ich zarobk贸w. Dalsze 10 proc. zabiera agencja Labour Force, kt贸ra zwerbowa艂a ich w Polsce. Pracownicy p艂ac膮 te偶 za mieszkanie - trzeciej firmie, powi膮zanej z NCS i Labour Source. W rezultacie z zarobk贸w w wysoko艣ci 400 funt贸w tygodniowo Polacy otrzymuj膮 ok. 60 funt贸w.

"W tej konkretnej sprawie mamy do czynienia z po艣rednikami rzeczywi艣cie pozbawionymi skrupu艂贸w" - m贸wi przedstawiciel GMB.

藕r贸d艂o: Gazeta Prawna


adres tej wiadomo禼i: http://www.gbritain.net/news.php?id=805