http://www.gbritain.net

:: Brytyjska minister - ojciec jest zb臋dny
Wiadomo舵 dodana przez: Eliss (2006-12-15 00:08:34)

Anne Marie-Thus (z prawej), pierwsza kobieta, kt贸ra w 2001 roku zawar艂a zwi膮zek ma艂偶e艅ski z kobiet膮 i zdecydowa艂a si臋 na sztuczne zap艂odnienie, uwa偶a, 偶e jej dzieci wcale nie potrzebuj膮 ojca.

Dziecko nie potrzebuje ojca, by przyj艣膰 na 艣wiat. Lesbijki i kobiety samotne mog膮 korzysta膰 ze sztucznego zap艂odnienia - twierdz膮 politycy.

Brytyjskie gazety dotar艂y do tajnego dokumentu Ministerstwa Zdrowia, kt贸ry mo偶e wywo艂a膰 prawdziw膮 rewolucj臋. Ministerstwo ma go og艂osi膰 w ci膮gu kilku dni. Znajdziemy w nim zapis m贸wi膮cy, 偶e pary homoseksualne maj膮 te same prawa co pary heteroseksualne. Dokument da r贸wnie偶 mo偶liwo艣膰 zbadania, czy embrion nie ma wad genetycznych, ale zaka偶e wyboru p艂ci dziecka przez przysz艂ych rodzic贸w.

Brytyjskie Ministerstwo Zdrowia twierdzi, 偶e zmiany s膮 konieczne. Tym bardziej 偶e obecne prawo obowi膮zuje od 16 lat i - jak twierdzi pani minister Caroline Flint - nie odpowiada wymogom XXI wieku. Zgodnie z propozycjami resortu zdrowia dawcy nasienia b臋d膮 anonimowi, ale b臋d膮 mogli uzyska膰 informacje (chocia偶 ograniczone) o ewentualnych dzieciach. R贸wnie偶 dzieci, gdy sko艅cz膮 18 lat, mog膮 uzyska膰 pewne szczeg贸艂y o ojcu, a tak偶e dowiedzie膰 si臋, czy ich rodze艅stwo zosta艂o pocz臋te t膮 sam膮 drog膮.

Mo偶liwe b臋d膮 r贸wnie偶 prace naukowe z zarodkami-chimerami, czyli po艂膮czeniem ludzkiego materia艂u genetycznego z kom贸rkami jajowymi kr贸w.
Nie tylko Brytyjczycy

Wielka Brytania nie jest pierwszym krajem, kt贸ry wprowadza takie prawo. Ze sztucznego zap艂odnienia - w dodatku bezp艂atnego - lesbijki i samotne matki mog膮 korzysta膰 m.in. w Danii, Szwecji i Holandii. Holenderka Anne Marie-Thus, pierwsza kobieta, kt贸ra w 2001 roku zawar艂a zwi膮zek ma艂偶e艅ski z kobiet膮 i zdecydowa艂a si臋 na sztuczne zap艂odnienie, t艂umaczy艂a "Rzeczpospolitej", dlaczego jej dzieci nie potrzebuj膮 ojca: - Wystarczy, 偶e w ich otoczeniu stale pojawiaj膮 si臋 m臋偶czy藕ni: m贸j ojciec, brat. W ten spos贸b mog膮 pozna膰 m臋ski punkt widzenia 艣wiata. Przecie偶 w wielu ma艂偶e艅stwach heteroseksualnych dzieci widz膮 ojca tylko w niedziel臋.

Lesbijki mog膮 te偶 korzysta膰 ze sztucznego zap艂odnienia w kilku stanach USA. W ostatnich dniach Ameryka 偶y艂a ci膮偶膮 37-letniej Mary Cheney, c贸rki wiceprezydenta Stan贸w Zjednoczonych, kt贸ra jest w sta艂ym zwi膮zku z kobiet膮 od 15 lat. Nie wiadomo tylko, w jaki spos贸b zosta艂o pocz臋te jej dziecko.

Czy dzieci "dziedzicz膮" sk艂onno艣ci "rodzic贸w"?

Wed艂ug psycholog贸w, socjolog贸w, bioetyk贸w i ca艂ej rzeszy innych naukowc贸w, walcz膮c o prawo do rodzenia lub adoptowania dzieci, 艣rodowiska homoseksualne wykazuj膮 du偶膮 nieodpowiedzialno艣膰. - Ci ludzie postrzegaj膮 dzieci jak akcesoria. Jako co艣, co mog膮 mie膰, bo maj膮 do tego prawo. To, 偶e dziecko b臋dzie cierpie膰, jest drugorz臋dn膮 spraw膮 - m贸wi艂 gazecie " Daily Telegraph", kt贸ra ujawni艂a spraw臋, wiceszef organizacji Civitas Robert Whelan.

Gdy dziecko si臋 urodzi, powstaje na przyk艂ad pytanie, kogo wpisa膰 do aktu urodzenia jako drugiego rodzica. W listopadzie taka sprawa trafi艂a do jednego z s膮d贸w w ameryka艅skim stanie New Jersey. Dwie kobiety, kt贸rym urodzi艂o si臋 dziecko, uzna艂y, 偶e obie maj膮 prawo by膰 rodzicami. S膮d uzna艂 ich racje i dziecko oficjalnie ma dwie mamy.

- Dla dzieci to dramat. Matki realizuj膮 si臋 jako kobiety niezale偶ne, ale kosztem dziecka, kt贸re chcia艂oby mie膰 normaln膮 rodzin臋. W szkole dziecko mo偶e np. us艂ysze膰 pytanie: A gdzie jest twoja mama lub tata? 艁atwo przewidzie膰, 偶e mo偶e mie膰 olbrzymie problemy - podsumowuje w rozmowie z "Rzeczpospolit膮" psycholog z Uniwersytetu Jagiello艅skiego, profesor Zbigniew N臋cki.

Jego zdaniem istnieje ryzyko, 偶e dzieci wychowywane przez pary homoseksualne mog膮 "odziedziczy膰" sk艂onno艣ci "rodzic贸w". - Dziecko wychowuje si臋 przez obserwacj臋. Uczy si臋 z tego, co widzi - uwa偶a.

藕r贸d艂o: Rzeczpospolita


adres tej wiadomo禼i: http://www.gbritain.net/news.php?id=821