http://www.gbritain.net

:: Psy i koty te偶 emigruj膮 na Wyspy
Wiadomo舵 dodana przez: Eliss (2006-12-15 00:10:47)

Polacy, kt贸rzy wyemigrowali do Wielkiej Brytanii i Irlandii, sprowadzaj膮 tam tak偶e swoje zwierz臋ta. W tym roku na Wyspy "wyemigrowa艂o" ju偶 721 polskich ps贸w i 146 kot贸w.

Wzrost jest gwa艂towny - jeszcze w 2004 r. do Irlandii nie przyjecha艂 ani jeden polski pies ani kot, a do Zjednoczonego Kr贸lestwa tylko sze艣膰 kot贸w i cztery psy.

W艂a艣ciciele sprowadzaj膮 swoje czworonogi, bo zar贸wno oni, jak i ich zwierz臋ta t臋skni膮. Kinga Ratkiewicz od dw贸ch lat jest z rodzicami w Aberdeen. Jej jamniczka Capri zosta艂a w Polsce z babci膮. - Na pocz膮tku nie chcia艂a je艣膰, wychodzi膰 na dw贸r. Gdy przyje偶d偶ali艣my do domu, by艂a na nas obra偶ona - opowiada. W ko艅cu dwa miesi膮ce temu Capri te偶 przenios艂a si臋 do Szkocji.

Polacy decyduj膮 si臋 艣ci膮gn膮膰 zwierz臋ta, mimo 偶e procedura jest czasoch艂onna i kosztuje od tysi膮ca do kilku tysi臋cy z艂otych - zale偶nie od wielko艣ci zwierz臋cia i 艣rodka transportu. Wje偶d偶aj膮ce na Wyspy zwierz臋 musi mie膰 wszczepiony chip i specjalny paszport. Musi by膰 szczepione przeciw w艣ciekli藕nie i mie膰 potwierdzenie z Pa艅stwowego Instytutu Weterynaryjnego z Pu艂aw, 偶e szczepionka zadzia艂a艂a. Tu偶 przed wyjazdem dostaje 艣rodki na odrobaczenie i odkleszczenie.

To i tak prostsza procedura ni偶 przed wprowadzeniem w 2004 r. unijnych paszport贸w dla zwierz膮t. Wcze艣niej musia艂y ju偶 na Wyspach odbywa膰 sze艣ciomiesi臋czn膮 kwarantann臋.

Najwi臋kszym problemem jest transport. Zwierzaki przewo偶one s膮 samolotami, samochodami, promami. Samolotem musz膮 podr贸偶owa膰 w specjalnej klatce dostosowanej do rozmiar贸w zwierz臋cia. - Na lotnisku okaza艂o si臋, 偶e podano nam z艂e wymiary klatki, musieli艣my kupowa膰 now膮 - opowiada w艂a艣cicielka Capri.

Samochodem i promem do Irlandii przyjecha艂a Gina, mieszaniec labradora z dalmaty艅czykiem. - 呕ona nie wyobra偶a艂a sobie przeprowadzki bez psa - opowiada 艁ukasz Szyndzielorz. - 艢rodki uspokajaj膮ce, kt贸re Gina dosta艂a na podr贸偶, nie dzia艂a艂y. Najgorzej by艂o na promie. Psa zamykaj膮 w metalowej klatce tam, gdzie s膮 si臋 samochody. Prom p艂yn膮艂 ok. 17 godzin. Mogli艣my j膮 odwiedzi膰 tylko raz, ale nie pokazywali艣my si臋 jej, by jej dodatkowo nie denerwowa膰.

Pojawi艂a si臋 ju偶 nawet firma, kt贸ra specjalizuje si臋 w transporcie zwierz膮t wraz z w艂a艣cicielami. To Interceptor Express prowadzona w Londynie przez Polaka Marcina Hajne. Kiedy艣 przewozi艂 tylko paczki. Rok temu zorientowa艂 si臋, 偶e jest zapotrzebowanie na transport zwierz膮t.

- W przedziale osobowym naszych bus贸w jest miejsce na klatk臋, robimy postoje na spacery, sprz膮tamy klatki, zwierz臋 mo偶e ca艂y czas patrze膰 na w艂a艣ciciela. Na pocz膮tku ludzie g艂贸wnie dzwonili, pytali. Od dw贸ch miesi臋cy jedzie z nami co najmniej jeden zwierzak tygodniowo - m贸wi.

Hajne wpad艂 na ten pomys艂, bo gdy sze艣膰 lat temu wyje偶d偶a艂 do Anglii, musia艂 si臋 rozsta膰 ze swoim psem.

- Najpierw przyje偶d偶a m膮偶. Po oko艂o sze艣ciu miesi膮cach wieziemy 偶on臋 i dzieci, a z nimi psa. Na ko艅cu jad膮 meble - opowiada.

Polacy sprowadzaj膮 nie tylko psy i koty. W statystykach pojawiaj膮 si臋 te偶 tch贸rzofretki, kr贸liki, 艣winki morskie, chomiki i szynszyle. Z wypowiedzi na forach internetowych wynika, 偶e mniejsze zwierz膮tka czasem wje偶d偶aj膮 nielegalnie, ukryte mi臋dzy pakunkami.

Wielu bierze te偶 zwierz臋ta na miejscu. - Od dw贸ch lat do mojego gabinetu przychodzi coraz wi臋cej Polak贸w. S膮 tacy, kt贸rzy przywie藕li zwierz臋ta z Polski, ale znacznie wi臋cej tych, kt贸rzy tu wzi臋li, szczeg贸lnie koci臋ta - m贸wi Richard Healy, weterynarz z Bishopstown na po艂udniu Irlandii.

Polskie psy, koty i inne zwierzaki maj膮 si臋 w nowych ojczyznach bardzo dobrze. - Tu Capri ma du偶o miejsca do biegania, bo mieszkamy w domu z ogr贸dkiem - cieszy si臋 Kinga.

Problemem bywa tylko nieznajomo艣膰 j臋zyka. - Gina nie rozumie angielskich zwrot贸w. Dlatego zdarza si臋, 偶e bywa agresywna w stosunku do Irlandczyk贸w, kt贸rzy si臋 do niej zwracaj膮. Warczy na nich - m贸wi 艁ukasz Szyndzielorz.

藕r贸d艂o: Gazeta Wyborcza


adres tej wiadomo禼i: http://www.gbritain.net/news.php?id=822